Kolor oczu? Nigdy go nie miała, bo nie ma tęczówki. Wkrótce może stracić wzrok. Jej córka też

W dowodzie wpisali jej, że ma piwne oczy. Ale tak naprawdę nie mają koloru. Katarzyna Richert od dziecka cierpi na aniridię, czyli brak tęczówki. Z dnia na dzień widzi coraz gorzej. Boi się, że w końcu zupełnie przestanie widzieć. Żeby tak się nie stało, musi przejść serię operacji. Jej córka też. Bo 15-letnia Zuzia zmaga się z tą samą chorobą. Żeby ocalić ich wzrok potrzeba 30 tysięcy złotych.

"Economist": Polska stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla UE

Polska może znaleźć się w Unii Europejskiej na bocznym torze w wyniku "nieliberalnych reform" wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, a także uzyskać mniejsze środki z kolejnego unijnego budżetu - ostrzega "The Economist". Brytyjski tygodnik ocenia dotychczasowe rządy PiS jako "mieszankę subtelnego i bezczelnego rewizjonizmu narodowego".

Czarnecki: brutalnie atakowali PiS, stracili immunitety

Kamila Gasiuk-Pihowicz i Ryszard Petru stracili immunitety poselskie, bo barbarzyńsko, nieuczciwie atakowali polityków Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził w piątek Ryszard Czarnecki. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości był pytany w TVN24, dlaczego Sejm w kwietniu przegłosował odebranie immunitetów posłom opozycji, ale wcześniej w podobnych sprawach bronił posłów koalicji rządzącej.

Rostowski: ta "piątka Morawieckiego" to olbrzymia micha "zupy nic"

W tak zwanej "piątce" obietnic Morawieckiego absolutnie nic nie ma. Teraz wymyślił coś innego. Widać, że mamy do czynienia z olbrzymią paniką - komentował w "Faktach po Faktach" były minister finansów Jacek Rostowski. W piątek premier zaproponował opodatkowanie najbogatszych, by "złożyli się na najbardziej potrzebujących". Tydzień temu na konwencji Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie pięciu nowych projektów.

Matka niepełnosprawnego: premier nie miał odwagi spojrzeć w oczy

Premier ma bardzo niską wiedzę na temat osób niepełnosprawnych, to nie jest osoba, która była przygotowana na jakieś rozwiązania - oceniła Marzena Stanewicz, protestująca w Sejmie matka niepełnosprawnego dziecka. W programie "Tak jest" w TVN24 przyznała, że liczyła na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, który w 2014 roku "całował ich po rękach".

Jeden dzień w BOR może być wart nawet kilkaset tysięcy złotych

Ostatniego dnia istnienia Biura Ochrony Rządu do służby przyjęto trzech nowych funkcjonariuszy: aktualnego szefa i dwóch wiceszefów Służby Ochrony Państwa - ustalił portal tvn24.pl. Doba służby w likwidowanym BOR może być warta dla każdego z nich nawet kilkaset tysięcy złotych.

Bus zespołu Bokka stanął w płomieniach

Na autostradzie A1 zapalił się bus, którym na koncert do Gdańska podróżował zespół Bokka. Część sprzętu muzycznego spłonęła. "Trudno nam uwierzyć w to, co się stało. Jeszcze nie ochłonęliśmy na tyle, by oszacować w pełni straty" - oświadczyli członkowie zespołu.

"Tego poziomu abstrakcji panu premierowi gratulujemy"

To propozycja PR-owa, która nie spełnia żadnych tych postulatów - oceniła wiceprzewodnicząca klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. Skomentowała w ten sposób propozycję premiera Mateusza Morawieckiego, by utworzyć specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, na który złożyć się mają daniny od najlepiej zarabiających podatników. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) podkreśliła, że "współczuje" rodzicom osób niepełnosprawnych, którzy musieli wysłuchać premiera w Sejmie.

Protestujący do premiera: prosimy o natychmiastowe zwołanie Sejmu

Prosimy o to, żeby w trybie natychmiastowym zebrał się Sejm i żeby nasze dwa postulaty zostały jak najszybciej zrealizowane - zaapelowała do premiera Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek po południu z protestującymi w Sejmie.

"Żadnego porozumienia nie zawieraliśmy". Po spotkaniu w sprawie referendum

- To była rozmowa bardziej techniczna niż polityczna - wyjaśniał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W piątek w Senacie spotkał się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, by omówić sprawę przygotowań do referendum konsultacyjnego. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin ocenił w piątek, że 11 listopada "nie jest datą najszczęśliwszą" na referendum w sprawie zmian w konstytucji.

"Duszenie, dźwignia i koniec". Instruktor MMA stanął w obronie pobitych nastolatków

Dwóch chuliganów bez żadnego powodu pobiło w centrum Orzesza (Śląskie) dwóch nastolatków oraz dorosłego mężczyznę. Zakrwawieni chłopcy pobiegli po pomoc do pobliskiego klubu sportowego, gdzie opowiedzieli o zdarzeniu instruktorowi MMA. Ten - bez dłuższego namysłu - wyszedł do agresorów i dał im nauczkę. W konfrontacji z zawodowcem nie byli już tacy mocni.

"Danina solidarnościowa". Morawiecki proponuje nowy podatek

- Zaproponujemy w najbliższym czasie daninę solidarnościową. Tak, by najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani. Po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących. Tak powstanie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Szef rządu wraz z minister pracy i rodziny Elżbietą Rafalską przyjechał na spotkanie z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych.

10 lat więzienia za molestowanie i nagrywanie chłopców

Mieli obiecywać słodycze, później molestować chłopców i nagrywać z nimi filmy. Sąd pierwszej instancji skazał Tomasza K. i Mateusza L. na 10 lat więzienia. Obrońcy oskarżonych wnieśli apelację. Twierdzili, że kara jest zbyt surowa. Sąd okręgowy wyroku nie zmienił.

14 lat "leżeli bez pogrzebu, jak śmieci". Skazani na dożywocie twierdzą, że są niewinni

Małżonkowie wpuścili swoich oprawców do domu, bo ich znali. Pod przymusem napisali kartkę, że jadą do rodziny na wieś i przepadli na 14 lat. Jak się okazało, byli więzieni w studzience kanalizacyjnej, po kilku dniach zostali zabici i zakopani w lesie. Za dług. Gdy ustalono pięciu podejrzanych, dwóch z nich odsiadywało już dożywocie za inną zbrodnię. Skazani za morderstwo nie przyznają się do winy. W piątek odbyła się rozprawa apelacyjna. Wyrok ma zapaść 27 kwietnia.

"Bandyta na policyjnym holu"

Radosław K. to biznesmen nazywany "królem lawet", przedsiębiorca prowadzący pomoc drogową. W przeszłości odpowiadał m.in. za gwałty, podłożenie bomby - a przede wszystkim - ustawianie policyjnych przetargów i masowe korumpowanie funkcjonariuszy. Mimo tak bogatej przeszłości i wyroków skazujących Radosław K. nadal świadczy usługi polskiej policji. Oficjalnie firmę prowadzi jego żona - a to wystarczy, żeby przestępca i recydywista mógł wciąż zarabiać olbrzymie pieniądze. Reportaż "Bandyta na policyjnym holu" Tomasza Patory - w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

"Wywalczyliśmy kolejny kamyczek". Protestujący rodzice spisali swoje postulaty

Zostały spisane postulaty protestujących rodziców osób niepełnosprawnych. Będą one przedmiotem prac Kancelarii Prezydenta - oświadczył prezydencki minister Wojciech Kolarski po spotkaniu z protestującymi w Sejmie. Wcześniej z rodzicami rozmawiał prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Czekaliśmy tak długo na osobę decyzyjną i wywalczyliśmy kolejny kamyczek pomocy dla osób niepełnosprawnych - mówiła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

"Spowodował katastrofę w ruchu lądowym", zginęło dwoje uczniów. Kierowca w areszcie

51-letni Mariusz N., kierowca ciężarówki, która uderzyła w autobus, jakim ze szkoły wracali uczniowie szkoły w Darłowie, usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności. W wypadku zginęli 19-letnia Sandra i 20-letni Paweł. W piątek sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla kierowcy. Może wyjść wcześniej, jeśli wpłaci 35 tysięcy złotych kaucji.

Roman Polański wśród gości 11. Netia Off Camera

Polska premiera najnowszego dzieła Romana Polańskiego "Prawdziwa historia", to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera. 11. edycja krakowskiego święta kina ruszy 27 kwietnia.

Ziobro: każda obrona przed napaścią powinna być zgodna z prawem

- Musimy dać jasny sygnał, że prawo nie ustępuje przed bezprawiem. Dać jasny sygnał przestępcom, że to oni mają się bać, jeśli dopuszczają się przestępstwa i zamachu na zdrowie i życie uczciwych ludzi - powiedział w piątek na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny opowiedział się za takimi zmianami w prawie, by każda obrona przed napaścią była zgodna z prawem.

Ambasador Azari: Izrael czeka na wyrok Trybunału

Udział Reuwena Riwlina w Marszu Żywych i spotkanie prezydentów Polski i Izraela to bardzo pozytywne wydarzenia. Ale nie było ich celem rozwiązanie problemu, to może zrobić polski Trybunał Konstytucyjny, na którego decyzję czekamy - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari dla piątkowej "Rzeczpospolitej".