"Sytuacja jak z Barei, ale w PiS-owskim wydaniu"

- Od tej pory będziemy czcili wszystkie miejsca, obok których przechodził albo w których przebywał Jarosław Kaczyński, na przykład sklep - komentował w środę Cezary Tomczyk (PO) pomysł odsłonięcia tablicy poświęconej obecności braci Kaczyńskich podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Ocenił, że to sytuacja jak z komedii Stanisława Barei. - Za chwilę środowiska pro-PiS-owskie wytyczą szlak albo rezerwat Jarosława Kaczyńskiego - dodawał z kolei Jakub Stefaniak (PSL).

Twój samochód za bardzo dymi? Grozi ci mandat i laweta

Policja w całej Polsce regularnie prowadzi kontrolę jakości spalin emitowanych przez samochody. W ramach akcji "Smog", od początku roku funkcjonariusze zatrzymali prawie cztery tysiące dowodów rejestracyjnych w związku z zanieczyszczaniem środowiska. W środę rano patrole znów wyjechały na ulice.

Co dalej z zamkiem powstającym w Puszczy Noteckiej? "Inwestor wprowadził w błąd"

Wyrósł niezauważenie, na usypanej wyspie na zbiorniku Kończal na terenie Puszczy Noteckiej. Jest gigantyczny, wygląda jak średniowieczna twierdza. Zamek w Stobnicy (woj. wielkopolskie) znalazł się pod lupą Ministerstwa Środowiska. - Inwestor świadomie wprowadził w błąd Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, stąd jest podstawa do wznowienia postępowania ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej - poinformował teraz minister środowiska.

"Wcisnęli gaz do dechy i pędzą do konfrontacji z organami Unii"

Założenie jest takie: niech jak najszybciej ten pociąg dojedzie do stacji końcowej, czyli do stacji pod nazwą "całkowite przejęcie kontroli nad Sądem Najwyższym" - tak działania rządzących komentował w środę w TVN24 Michał Wawrykiewicz, adwokat ze stowarzyszenia Wolne Sądy. Dodał, że "rządzący wcisnęli gaz do dechy i pędzą do konfrontacji z organami Unii".

Unia da pieniądze na "łódzkie metro"

Komisja Europejska przyznała 411 mln euro na renowację sieci kolejowej w Łodzi, w tym budowę podziemnego tunelu, który ma być wydrążony pod centrum miasta i połączyć dwie stację: Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską.

Kaczyńscy "strajkowali" czy "przebywali" w stoczni? "Niefortunne zaproszenie"

Konsternacja wokół zaplanowanego na piątek odsłonięcia tablicy w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o tablicę pamiątkową, która w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych ma upamiętnić 30. rocznicę strajku i udział w nim Lecha oraz Jarosława Kaczyńskich. Jak wyjaśniał w TVN24 Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności, będzie na niej napisane, że bracia Kaczyńscy "strajkowali razem ze stoczniowcami", a nie "przebywali" w Stoczni, jak można było przeczytać na zaproszeniu.

Skrócona, bez słowa "tudzież" i przymiotników. Prezydent przeczyta nową wersję "Przedwiośnia"

Bez słowa "tudzież", bez przymiotników i powtórzeń. Z okazji Narodowego Czytania "Przedwiośnie" zostanie przygotowane w nowej zredagowanej adaptacji, którą przeczyta prezydent Andrzej Duda. - Są rzeczy, których się nie robi. Nie poprawia się klasyków - ocenił historyk literatury, profesor Andrzej Mencwel. - Skracanie tekstu, który potwierdził swoją wybitność przez stulecia, jest niemoralne - dodał Irek Grin z Wrocławskiego Domu Literatury. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Spór Ziobro-Pawłowicz na posiedzeniu KRS. "Jestem zażenowany tym, co się stało"

Zbigniew Ziobro interweniował w sprawie swojego kandydata do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny wziął udział w posiedzeniu nowej KRS i publicznie starł się z Krystyną Pawłowicz. Poszło o doktora Kamila Zaradkiewicza. - Nie jest to osoba, która powinna zasiadać w Sądzie Najwyższym w Izbie Cywilnej - mówiła posłanka PiS. Zaradkiewicza bronili przedstawiciele resortu sprawiedliwości, w tym wiceminister Patryk Jaki, który komentował, że "jest zażenowany". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Reporterzy z kamerą w policyjnej akcji. Zatrzymania "dilerów śmierci"

Pod koniec lipca w Łodzi i Bełchatowie po zażyciu dopalaczy zmarło 10 osób. - Takiej sytuacji, kiedy pojawiają się zgony w takiej liczbie, jeszcze nie mieliśmy. Wiedzieliśmy, że na łódzkim czarnym rynku pojawił się jakiś środek, jakaś mieszanka, która okazywała się dla zażywających śmiertelna - wyjaśniała Joanna Kącka z łódzkiej policji. Ekipa "Uwagi!" TVN, jako jedyna, uczestniczyła w policyjnych akcjach, podczas których zatrzymano "dilerów śmierci".

Ojciec i dziecko na rowerach wyjechali na drogę ekspresową. Mężczyzna zatrzymany

40-letni mężczyzna zabrał swojego 6-letniego syna na przejażdżkę rowerową drogą ekspresową w Bielsku-Białej (województwo śląskie). - Tu nie ma pasa awaryjnego, czyli ten prawy pas, po którym się poruszali to jest pas ruchu, służący do zjazdu w prawo na centrum handlowe - relacjonował świadek zdarzenia. Ojciec za narażenie życia i zdrowia dziecka odpowie przed sądem.

"PiS nie jest najwyższym interpretatorem traktatów europejskich"

- W polskim żywotnym interesie jest bycie częścią silnej Unii Europejskiej a traktaty interpretuje Trybunał Sprawiedliwości. Nie ma innej instancji, która może to zrobić, a na pewno nie jest nią komitet polityczny PiS-u - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Gośćmi drugiej części programu byli Karol Karski eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości oraz Adam Szłapka poseł Nowoczesnej.

Poroszenko: Polska pozostaje naszym prawdziwym przyjacielem

Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy mimo sztucznych prób wywoływania napięć między Warszawą i Kijowem – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Ocenił, że relacje między oboma państwami powinny być budowane na wspólnych interesach.

"Jest gotowy akt oskarżenia do Trybunału Stanu"

- Jeżeli dzisiaj prezydent może kwestionować wyrok Sądu Najwyższego, to za chwilę, być może, będzie mógł zakwestionować wyniki wyborów - ocenił w "Tak jest" Cezary Tomczyk. Poseł Platformy Obywatelskiej skomentował decyzję prezydenta, który opublikował w Monitorze Polskim dwa obwieszczenia o wakatach sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Dokument dotyczy stanowisk, które zostały odebrane sędziom decyzją nowej ustawy o SN nakazującej im przejście w stan spoczynku po 65. roku życia.

Biały Dom: 18 września spotkanie Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą

Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią przyjmą 18 września w Waszyngtonie Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - poinformował we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w tym miejscu. W planie wizyty jest rozmowa "w cztery oczy" dwóch prezydentów - powiedział Krzysztof Szczerski.

Tablica upamiętni braci Kaczyńskich. Wałęsa: brzmi dumnie "przebywali w hali"

"Brzmi dumnie: 'Przebywali w hali'” - napisał na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa, komentując fragment zaproszenia na obchody rocznicy Sierpnia’80, organizowane przez NSZZ "Solidarność". W programie zaplanowano między innymi "odsłonięcie tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.".

Piotr Świerczek z nagrodą Błękitne Skrzydła 2018

Reporter magazynu "Czarno na Białym" Piotr Świerczek został wyróżniony nagrodą Błękitne Skrzydła 2018. Przyznawana jest ona za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w ciągu ostatniego roku, poprzedzającego przyznanie nagrody oraz za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą.