Bracia bliźniacy, jedno DNA. Ktoś kłamie w sprawie śmierci 18-letniej Angeliki

Śledczy już wiedzą, że to może być jedna z najtrudniejszych spraw jakimi się zajmowali, bo bliźniacy Karol i Kamil mają najpewniej to samo DNA. Wyglądają niemal identycznie. Byli w samochodzie, w którym w poniedziałek zginęła 18-letnia Andżelika. Kto prowadził? Według świadków, bliźniacy najpierw zrzucali winę na siebie nawzajem. Potem stwierdzili, że kierowała nieżyjąca dziewczyna.

Pijany wjechał w znak. Na policyjnym parkingu

Dość niecodzienną sytuację w nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrował monitoring w Lubartowie, w województwie lubelskim. Na nagraniu widać samochód skręcający z dużą prędkością wprost na parking komendy policji. Auto taranuje znak drogowy i odjeżdża. Policjanci znaleźli pijanego kierowcę przed szpitalem. Okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania pojazdem.

"Nacjonalista nie jest patriotą". List z Episkopatu o "manifestowaniu nienawiści" w sanktuariach

Niereligijne symbole eksponowane na pielgrzymce nie mogą być sprzeczne w swoim przekazie ze znaczeniem świętego miejsca i czasu, z nauką Kościoła o patriotyzmie - napisał biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w przesłaniu o pielgrzymowaniu narodowym. Zaznaczył, że "sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych". "Nacjonalista nie jest więc patriotą" - podkreślił.

Morawiecki: próbowano uwikłać nas w sprawę GetBacku

Sprawa GetBacku wymaga bardzo dokładnego wyjaśnienia - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że "zrobi wszystko", by ją wyjaśnić. Podkreślił, że w jego przekonaniu "w ostatnich czasach dochodziło do prób prowokacji, do uwikłania rządu PiS" w tę sprawę. Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że jeszcze we wtorek przedstawi zarzuty zatrzymanym przez CBA dwóm osobom związanym z tą sprawą.

Kto ma podwójne obywatelstwo, ten przestanie być sędzią. Ministerstwo tłumaczy swoje racje

Wymóg posiadania przez sędziego lub asesora sądowego wyłącznie obywatelstwa polskiego wprowadziła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Kto ma podwójne obywatelstwo, ten straci urząd. Wzbudza to wątpliwości między innymi rzecznika praw obywatelskich. Resort broni przepisu i tłumaczy, że sędziowie są "powołani do służby na rzecz dobra publicznego", dlatego konieczne jest "ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa".

Faktury na 121 tysięcy złotych. Ruszył proces Mateusza Kijowskiego

Przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie ruszył we wtorek proces byłego lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego i byłego skarbnika KOD-u Piotra Ch. Obaj są oskarżeni o przywłaszczenie funduszy organizacji i poświadczenie nieprawdy. Chodzi o fikcyjne - zdaniem prokuratury - faktury na sumę 121 tysięcy złotych.

"Dzisiejsze spotkanie niczego nowego nie wniesie"

- Unia nie będzie załatwiać rzeczy, które powinni załatwić sami Polacy - ocenił we "Wstajesz i wiesz" były wiceminister spraw zagranicznych i dyplomata Marek Grela. Odniósł się do zaplanowanego na wtorkowe popołudnie wysłuchania Polski podczas spotkania unijnej Rady do Spraw Ogólnych.

Kolejne zatrzymania w sprawie GetBacku

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek dwie osoby związane ze sprawą spółki GetBack. Według nieoficjalnych informacji, to jedna z dyrektorek w spółce oraz szef biura maklerskiego sprzedającego obligacje GetBacku. Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że jeszcze we wtorek przedstawi wspomnianym osobom zarzuty.

Anna-Carin, łowczyni fok. "Jest bardzo ważne, żeby strzał był celny, żeby zwierzę nie cierpiało"

Rybacy twierdzą, że przez rosnącą populację fok szarych połowy w Bałtyku są coraz mniejsze. Nie tylko polscy, także na przykład szwedzcy. Choć Szwedzi znani są z dbałości o środowisko naturalne, zdecydowali się na odstrzał niewielkiej części populacji tych ssaków. To radykalne rozwiązanie nie budzi sprzeciwu tamtejszych obrońców praw zwierząt. Reporter "Czarno na białym" spotkał się z łowczynią fok. Tłumaczyła mu, że to polowanie jest jej misją, motywowaną również miłością do tych zwierząt.

Parlamentarzyści PiS na wyjazdowym posiedzeniu w Radomiu

Klub Prawa i Sprawiedliwości składa hołd ofiarom represji, ich rodzinom, uczestnikom manifestacji, demonstrantom oraz wyraża wdzięczność wszystkim, którzy odważnie nieśli pomoc - stwierdzili parlamentarzyści PiS w przyjętym stanowisku z okazji 42. rocznicy buntów robotniczych z czerwca 1976 r.

"Każda inicjatywa, która będzie władzy patrzyła na ręce, jest potrzebna"

Mamy do czynienia z procesem zamykania ust opozycji w Sejmie i bardzo niedemokratycznego procedowania w parlamencie. To powoduje, że obywatele, zwłaszcza tak doświadczeni i obdarzeni taką historyczną zasługą dla polskiej wolności jak Lech Wałęsa, mają prawo - a zgoła obowiązek - organizować się w ramach porządku prawnego Rzeczypospolitej - skomentował w "Tak jest" utworzenie Komitetu Obywatelskiego pod przywództwem Lecha Wałęsy Michał Kamiński (PSL-UED). Powodzenia nowej inicjatywie nie wróży natomiast Jacek Wilk (poseł niezrzeszony).

Drony, kamery i wilcze bilety. Tak rząd chce rozwiązać palący problem

Szara strefa w gospodarce odpadami naraża polskie państwo na straty rzędu 2,5 miliardów złotych rocznie. To jedynie te liczone w pieniądzach, bo zniszczenia środowiska są nie do oszacowania. Sejm ma zająć się na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę 27 czerwca rządowymi projektami zmian w prawie mającymi ukrócić nielegalny obrót odpadami. Projekt nowego prawa to reakcja rządu na serię kilkudziesięciu pożarów na wysypiskach, do których doszło wiosną.

Komisja prawna Rady Europy "wzywa Rosję do przekazania wraku Tu-154"

Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej, w którym znalazło się żądanie zwrotu Polsce przez Rosję wraku samolotu Tu-154M. Dokument wskazuje, że ciągłe odmowy Moskwy są nadużyciem prawa.