Prokurator: zatrzymanie w sprawie profanacji było samodzielną decyzją policji

W sprawie Elżbiety Podleśnej prokurator wydał postanowienie jedynie o przeprowadzeniu przeszukania jej osoby, jej samochodu, jej mieszkania, natomiast zatrzymanie kobiety to była samodzielna decyzja funkcjonariuszy policji - przekazał prokurator Norbert Pęcherzewski z płockiej prokuratury. - Działaliśmy zgodnie z obowiązującymi przepisami - tłumaczyła sierżant sztabowa Marta Lewandowska, rzecznik policji w Płocku.

"Nie jesteśmy gorsi od koleżanek pielęgniarek". Akcja protestacyjna i groźba głodówki

Najpierw oddają krew, następnie zamierzają zorganizować strajk włoski, a w ostateczności nie wykluczają również głodówki. W taki sposób ma przebiegać w całym kraju akcja protestacyjna fizjoterapeutów, która rozpoczyna się we wtorek. - Nie jesteśmy gorsi od koleżanek pielęgniarek - podkreślił doktor Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Proces w sprawie śmierci 15-letniej Małgosi nie rozpoczął się. Przez zamieszanie z ławnikiem

Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu miał rozpocząć się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgosi. Do zbrodni doszło ponad 22 lata temu. Śledczy utrzymują, że za śmierć dziewczyny odpowiada jeszcze jeden - do tej pory nieustalony - mężczyzna. Oskarżonym grozi dożywocie. Rozpoczęcie procesu przełożono na 14 maja. Wszystko przez kłopoty z ławnikiem.

Zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej. "Będziemy bronić pani Podleśnej"

Może liczyć na prawną pomoc, bezpłatną pomoc - zadeklarował poseł PO Andrzej Halicki, odnosząc się do sprawy Elżbiety Podleśnej, która miała rozklejać w Płocku wizerunki Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy, w związku z czym została w poniedziałek zatrzymana i usłyszała zarzut profanacji. Zdaniem posła PO Sławomira Nitrasa zatrzymanie miało miejsce, ponieważ prezes PiS "zażądał interwencji w obronie państwa polskiego". Z kolei lider partii Wiosna Robert Biedroń zapowiedział projekt zniesienia przepisu o obrazie uczuć religijnych, a wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenił, że "bardzo dobrze", iż kobieta usłyszała zarzuty.

Kaczyński pozywa Agorę za artykuły o planach budowy wieżowca

Jarosław Kaczyński domaga się od "Gazety Wyborczej" przeprosin i przekazania 30 tysięcy złotych na schronisko dla zwierząt za ujawnienie zakulisowych negocjacji z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Zdaniem prezesa PiS dziennik swoimi publikacjami godzi w jego dobra osobiste - czytamy we wtorkowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Matka i syn zaczadzili się w swoim domu

Starsza kobieta wraz z najmłodszym synem zginęli w pożarze swojego domu w Pomorskiem. Pożar zauważył kierowca ciężarówki przejeżdżający pobliską drogą. Strażacy wynieśli ofiary z płonącego budynku, ale niestety zmarły one w wyniku zatrucia czadem.

Schetyna stanie przed komisją śledczą do spraw VAT

Komisja śledcza do spraw VAT przesłucha we wtorek byłego wicepremiera i szefa MSWiA, obecnie lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę. Jak mówił wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS), Schetyna będzie pytany o działanie policji i CBŚP "w obszarze walki z wyłudzeniami podatków" w czasie, kiedy sprawował swój urząd. Poseł Zbigniew Konwiński, przedstawiciel PO w komisji, ocenił, że ma ona charakter "polityczny".

Matka Boska w tęczowej aureoli. "Ja nie poczułem się obrażony"

To jest próba zastraszenia tych ludzi, którzy protestują przeciwko rządowi, a nie próba wyjaśnienia sprawy, czy była obraza uczuć religijnych, czy nie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się do sprawy Elżbiety Podleśnej, która rozkleiła w Płocku wizerunki Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. - Ja nie poczułem się urażony - podkreślił.

Zarzut za Matkę Boską w tęczowej aureoli. Reaguje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

To sytuacja, w której państwo działające przez swoich funkcjonariuszy nie szanuje wolności obywateli - komentował adwokat kobiety, która usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Elżbieta Podleśna została oskarżona o rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. Zatrzymano ją, a jej mieszkanie przeszukano. - To na pewno nie jest atak na religię, ani na pewno atak na wiarę - argumentowała kobieta. Działania służb skomentowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"O kwestii reparacji Prawo i Sprawiedliwość mówi zawsze wtedy, kiedy są wybory"

- Polski rząd nie zrobił nic w sprawie reparacji wojennych. Słyszymy tylko (o tym - red.) od polityków PiS-u w Polsce, ale wtedy, gdy przychodzi do stanięcia twarzą w twarz z Angelą Merkel, jest zwykłe tchórzostwo - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej, nawiązując do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat reparacji wojennych. - Obecny polski rząd, obecna większość parlamentarna, kwestię odszkodowań podniosły - przekonywał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Sikorski: niech obóz rządowy zdecyduje, czy USA są sojusznikiem, czy jakimś problemem

Znowu politycy obozu Zjednoczonej Prawicy są odważni w gębie teraz, gdy Amerykanie już wyjechali, ale wtedy nie mieli refleksu ani odwagi, żeby powiedzieć, jakie jest polskie stanowisko - powiedział w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do sprawy amerykańskiej ustawy 447 dotyczącej kwestii restytucji mienia pożydowskiego w krajach Europy po II wojnie światowej.

Zmarł 15-latek przysypany ziemią w żwirowni

W poniedziałek zmarł w szpitalu 15-letni chłopiec, który ponad dwa tygodnie temu wpadł do osuwiska w nieczynnej żwirowni w Smolnie w województwie pomorskim i przez kilkanaście minut był przysypany zwałami piachu. Na wtorek zaplanowano sekcję zwłok.

Timmermans: Polacy nigdy nie pozwolą na wyprowadzenie Polski z Unii

- Jedynymi, którzy mogą stanąć na drodze do pełnienia przez Polskę wiodącej roli w Unii Europejskiej, są tylko i wyłącznie Polacy - powiedział w poniedziałek w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wziął on udział w debacie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym premierem, kandydatem Koalicji Europejskiej do europarlamentu, Włodzimierzem Cimoszewiczem. - Zatraciliśmy zdolność do działania ponad podziałami w najważniejszych sprawach, a dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów Unii Europejskiej - stwierdził Kwaśniewski.

Były premier potrącił rowerzystkę. Samochód bez ważnych badań technicznych

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz potrącił w sobotę na przejściu dla pieszych w Hajnówce 70-letnią rowerzystkę. Auto, które prowadził, nie posiadało ważnych badań technicznych. - Jest zabezpieczone na naszym parkingu, badań technicznych nie miało ważnych już od października - powiedział w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy podlaskiej policji, nadkomisarz Tomasz Krupa. Cimoszewicz tłumaczył dziennikarzom, że "nie miało to żadnego związku z wypadkiem, ponieważ samochód był i pozostaje w stu procentach sprawny".

Przyjechali po skradzioną piłę, wyszli z amfetaminą

Policjanci z Sulęcina (woj. lubuskie) zatrzymali za posiadanie narkotyków 25-latka z tej gminy. - W należącym do niego pomieszczeniu gospodarczym znaleźli ponad ćwierć kilograma amfetaminy – poinformowała Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie. Teraz mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

Biedroń: politycy zbyt często kierują się Biblią, a zbyt rzadko Konstytucją

Szanując Kościół, szanując jego autonomię, szanując wierzących, jako Wiosna doprowadzimy do realnego rozdziału państwa od Kościoła - przekonywał w poniedziałek w Częstochowie lider Wiosny Robert Biedroń. Jak dodał, odnosi wrażenie, że politycy "zbyt często kierują się Biblią", a "zbyt rzadko Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej".

Sąd wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w sprawie Amber Gold

20 maja Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosi wyrok w procesie w sprawie afery finansowej Amber Gold. W poniedziałek zakończyły się mowy końcowe, obrońcy obojga oskarżonych - Marcina P. i Katarzyny P. - wnieśli przed sądem o uniewinnienie swoich klientów, twórców piramidy finansowej.

Błąkał się przy lesie, przygarnął go policjant. Dał mu imię i dom

Policjanci z Sulęcina (woj. lubuskie) podczas patrolu zauważyli błąkającego się psa. Gdy we wsi dowiedzieli się, że zwierzę już od tygodnia kręci się po okolicy, jeden z funkcjonariuszy postanowił go przygarnąć. - Młody owczarek zyskał imię – Atos, dom, a przede wszystkim nową rodzinę - podkreśla Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.