Szubarczyk przeprasza: broniłem wartości patriotycznych. IPN karze go naganą

Pracownik IPN, Piotr Szubarczyk, publicznie obrażał swoich adwersarzy, którzy nie chcieli pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Czarnem (województwo pomorskie). Zarzucał im kłamstwa, nazwał "swołoczą" i "tchórzliwymi kanaliami". Dziś przeprosił w internecie za swoje zachowanie, a władze gdańskiego IPN nałożyły na niego karę – naganę wraz z "finansowymi następstwami".

"Zostało zadanych wiele pytań". Komorowski przesłuchany

Rozmowa z prokuratorem trwała dosyć długo, zostało zadanych wiele pytań. Ale nie sądzę, żeby przesłuchanie mnie cokolwiek nowego wniosło do śledztwa, tu chodziło o coś innego - stwierdził były prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek został przesłuchany jako świadek w Prokuraturze Krajowej.

Bagnety i karabin wykopane w ogródku. "Nie tego szukaliśmy"

Jako dziecko w październiku 1939 roku widziała, jak ojciec wraz z kolegą zakopywali coś w ogródku. Po blisko 80 latach w tym samym miejscu zameldowali się poszukiwacze i archeolodzy. W ruch poszły łopaty i szybko okazało się, że faktycznie pod ziemią kryją się pamiątki sprzed lat.

Zginął na łące od ciosów łopatą. Pięć osób oskarżonych

Przez trzy lata los Zenona K. był nieznany. Jego konkubina przekonywała, że mężczyzna wyprowadził się. Siostra mężczyzny nie mogła pogodzić się z zaginięciem brata. Okazało się, że ciało zakopano w lesie, niedaleko jego domu. W pobliżu mieszkał też mężczyzna oskarżony przez prokuraturę o zabójstwo. Wkrótce stanie przed sądem.

19-latka bezlitośnie zamęczono na śmierć. Ruszył proces

Ruszył proces w sprawie śmierci 19-letniego Piotra ze Świnoujścia. Trzej oskarżeni o jego porwanie odpowiedzą też za okrutne zabójstwo, jeden za porwanie i rozbój. Na ławie oskarżonych zasiadła także młoda kobieta, która miała pomóc jednemu z oskarżonych zatrzeć ślady przestępstwa oraz nie udzielić Piotrowi pomocy.

"Sejm nie jest własnością marszałka"

Uważam, że każdy obywatel ma prawo wejść do Sejmu i przysłuchiwać się, co my tutaj, posłowie robimy - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus komentując środowy protest członków organizacji Obywatele RP, którzy spędzili kilkanaście godzin w biurze Przepustek Sejmu, po tym, jak odmówiono im wstępu do parlamentu. Zostali tam zaproszeni przez posłów opozycji.

Bielik z rannym skrzydłem. Potrzebna była amputacja

Nie był w stanie latać. Gdyby nie strażnicy rybaccy czekałaby go pewna śmierć. Bielika ze złamanym skrzydłem przewieziono do lecznicy. Niestety konieczna była amputacja. Ptak prawdopodobnie trafi do zoo albo do lecznicy dla zwierząt.

Wielotysięczne przelewy dla firmy Solvere. Za co PiS płacił założycielom spółki?

Spółka Solvere została założona przez dwójkę PR-owców, najpierw premier Beaty Szydło, a teraz premiera Mateusza Morawieckiego. Na niecały rok zostawili państwową posadę, a na konto ich prywatnej firmy popłynęły w tym czasie wielotysięczne przelewy. Przelewy od Polskiej Fundacji Narodowej za kampanię billboardową o sądach oraz od Prawa i Sprawiedliwości. Za co? Tego już nie wiadomo. Wiadomo, że były to pieniądze z subwencji wyborczej dla partii, czyli z kieszeni podatników. Materiał "Czarno na białym".

Latanie klasą biznes? "Rozumiem panią minister"

Myślę, że rozwiązania, które obowiązują w polskim parlamencie, że po Europie i na tych bliższych trasach latamy klasą ekonomiczną, są dobre - skomentował w dogrywce "Jeden na jeden" sprawę podróży służbowych Anny Marii Anders Adam Bielan. - Natomiast jeśli chodzi o dłuższe loty, rozumiem panią minister - dodał.

"Perełka w kolekcji bubli prawnych". Projekty w  sprawie sądu i trybunału wróciły do komisji

Projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący ogłoszenia trzech nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, do którego Platforma Obywatelska i Nowoczesna zgłosiły poprawki, wrócił do komisji sejmowej. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek o godz. 9. Do komisji wrócił też projekt nowelizacji nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa PiS. Wnioski o odrzucenie i poprawki zgłosiły kluby PO i Nowoczesnej. Obszerną poprawkę zgłosił także klub PiS.

Obywatele RP protestowali w sejmowym biurze przepustek. Zostali wyniesieni

Biuro Przepustek Sejmu zostało odblokowane - poinformował na Twitterze około godziny 1 w nocy dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. W biurze przez kilkanaście godzin protestowali członkowie organizacji Obywatele RP po tym, jak odmówiono im wstępu do Sejmu, mimo że zostali zaproszeni przez posłów opozycji.

Koniec z "jazdą na zderzaku"? Więcej osób ginie, szykują się nowe przepisy

Jeśli widzę w lusterku, że ktoś siedzi mi na zderzaku, to myślę o niebezpieczeństwie - mówią w rozmowie z TVN24 kierowcy o problemie jazdy zderzak w zderzak. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chce przygotować nowe zasady walki z kierowcami, którzy nie zachowują odpowiedniej odległości za jadącym przed nimi autem. Wszystko po wzroście liczby wypadków na trasach szybkiego ruchu. Materiał programu "Polska i Świat".

Posłowie nie chcieli zająć się projektem "Zatrzymaj aborcję". 29 głosów przeciw, tylko trzy za

Po otrzymaniu wszystkich opinii obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, trafi pod obrady komisji - zapowiedziała w środę przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bożena Borys-Szopa z PiS. Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że komisja nie zajmie się w środę projektem. Wniosek odrzucono głosami 29 do 3.

"Bliżej nieokreślone świadczenia". Poseł PO chce skierować sprawę nagród do prokuratury

- To nie były nagrody w ogóle, to były bliżej nieokreślone świadczenia - stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza i zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Kolejne pismo przysłane do posła potwierdza, że także ministrowie z kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w styczniu otrzymali nagrody. Jednak rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaznacza, że "w temacie nagród powiedziano już wszystko". Materiał programu "Polska i Świat".