Rekordowe zakupy sprzętu po rekordowym Finale WOŚP

- Nie cena gra główną rolę, ale jakość - mówił w czwartek Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podsumowując 52. Konkurs Ofert WOŚP na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla polskich szpitali. Kończy się on w czwartek. Jesienią kolejna tura.

Przejścia ukryte w szafach, za nimi plantacje marihuany

Wokół domu rosły krzaki marihuany, niektóre schowane w plastikowych pojemnikach. Policjanci weszli jeszcze do środka. W jednym z pokoi stała szafa, otworzyli ją i weszli dalej. - Znaleźli zorganizowaną plantację konopi z nawilżaczami, a nawet zapiskami, jak prawidłowo prowadzić uprawę - mówi podinsp. Monika Chlebicz z bydgoskiej policji. W drugim pokoju znaleźli podobną szafę, też z ukrytym przejściem i kolejną plantację.

Jest śledztwo w sprawie fałszywych alarmów bombowych w czasie matur

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zawiadomień "o nieistniejących zdarzeniach, mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci podłożenia ładunków wybuchowych w szkołach". W związku z fałszywymi alarmami, doszło do utrudnień w przeprowadzanych od poniedziałku maturach. W niektórych szkołach egzaminy się opóźniły, w innych zostały przełożone.

Pracownicy prokuratur i sądów trzeci dzień w namiotach przed ministerstwem

Trwa protest pracowników prokuratur i sądów, którzy domagają się wyższych płac. - To nie tylko walka o pieniądze dla nas, pracowników. (...) To też walka o sprawność wymiaru sprawiedliwości dla obywatela, bo to nie my jesteśmy winni, że nasi obywatele tak długo czekają na postępowania sądowe - mówiła w czwartek w rozmowie z TVN24 Edyta Odyjas z NZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa.

Przedstawiciel USA: ustawa 447 nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować w sprawie mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tak zwana 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - mówił w Warszawie specjalny przedstawiciel USA do spraw walki z antysemityzmem Elan Carr. - Czy byli Polacy, którzy w czasie wojny kolaborowali? Tak. Ale czy jest to ciemną plamą na obrazie całej Polski? Nie - zapewnił.

"To jest idiotyzm, ale PiS-owi to najwyraźniej pasuje"

PiS, który upokarzał nauczycieli, próbuje robić to dalej - ocenił Sławomir Neumann z PO, komentując słowa wiceministra kultury Jarosława Sellina, który odniósł się do fałszywych alarmów bombowych w szkołach i powiedział, że część strajkujących nauczycieli "była zainteresowana tym, żeby nie doszło do egzaminów". - To jest idiotyzm, ale PiS-owi to najwyraźniej pasuje i wojna z nauczycielami trwa dalej - dodał. Senator PiS Jan Żaryn mówił z kolei, że stojący za fałszywymi alarmami "wpisali się w tę samą wrażliwość", co szef ZNP Sławomir Broniarz.

Wojciech Sych został nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Wybrany przez Sejm 26 kwietnia bieżącego roku na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Sych jest już w składzie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Sych zrzekł się urzędu sędziego Sądu Najwyższego. Jego kadencja w Trybunale zakończy się 8 maja 2028 roku.

Schetyna zapowiada "wielki projekt" walki z nowotworami

Kwestie onkologii, walka z nowotworami jest na pierwszym miejscu. Powołamy 16 nowych centrów walki z rakiem w każdym województwie - zapowiedział w czwartek w Wałbrzychu przewodniczący Platformy Obywatelskiej i lider Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna.

W Polsce łatwiej odciąć, niż leczyć. "Amputacja jest jakby najtańszym leczeniem"

W Polsce przeprowadza się coraz więcej amputacji z powodu tak zwanej stopy cukrzycowej. Pacjenci przychodzą do lekarzy za późno, problemem jest też żmudna i kosztowna terapia. - Amputacja jest jakby najtańszym leczeniem, które przynosi - w cudzysłowie - zysk szpitalowi - przyznaje diabetolog, profesor Leszek Czupryniak. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Koszulka z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Sąd odmówił wszczęcia postępowania

Szczeciński sąd odmówił wszczęcia postępowania w sprawie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. - Sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne, a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - tłumaczy Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, dodając, że "sąd nie dopatrzył się w tym działaniu społecznej szkodliwości".

Alarmy bombowe w szkołach. Sellin: część strajkujących chciała, by nie doszło do egzaminów

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak stwierdziła, że fałszywe alarmy bombowe w szkołach, zgłaszane w trakcie matur, to "kolejna odsłona determinacji środowisk niszczących państwo polskie". Wskazała przy tym na strajkujących nauczycieli. Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że "część nauczycieli sygnalizowała, że jest zainteresowana tym, żeby się nie udały matury". Na te słowa zareagował szef ZNP Sławomir Broniarz. - To próba dyskredytowania tysięcy nauczycieli - ocenił.

"Pani Podleśna została pozbawiona wolności. Zatrzymanie to jedna z form pozbawienia wolności"

To nie jest tak, że jak władzy jest wygodniej głębiej zaingerować w wolności obywatela, to zawsze może to robić. Zawsze mamy konstytucję, którą się powinniśmy kierować w pierwszym rzędzie - mówił w TVN24 Piotr Sobota z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Pani Podleśna została pozbawiona wolności - dodał. Jak podkreślił, "zatrzymanie jest jedną z form pozbawienia wolności".

Wjechała w sklep, wzięła butelkę wódki i odjechała

Na nagraniu z monitoringu widać, jak kobieta z impetem wjeżdża w witrynę sklepu monopolowego. Później wchodzi do środka, spokojnie bierze butelkę alkoholu, wychodzi, zamykając za sobą drzwi, i odjeżdża. - Nie była zaskoczona widokiem policjantów, którzy przyjechali do jej mieszkania - mówi asp. Beata Budzyń z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu.

Czwarty dzień matur. Rozszerzona matematyka i filozofia

Maturzyści w czwartek rano rozpoczęli zdawanie pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu odbędzie się egzamin z filozofii. Oba nie są obowiązkowe. Przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Morawiecki: wrak tupolewa powinien już dawno być w Polsce

Chcemy w Unii Europejskiej więcej wspólnego rynku, a mniej protekcjonizmu, zwiększenia procedur demokratycznych i zmniejszenia nierówności - podkreślał w czwartek rano premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Rumunii. Szef rządu zabrał też głos w sprawie zgody strony rosyjskiej na zbadanie przez polskich ekspertów szczątków rządowego tupolewa w Smoleńsku. - Wrak Tu-154 powinien już dawno być w Polsce - oświadczył.

Brudziński: nie chodziło o kreację artystyczną, wizerunek był naklejany na śmietniki, toalety

Policja absolutnie nie powinna ścigać za kreacje artystyczne - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef MSWiA Joachim Brudziński. Odniósł się w ten sposób do zarzutu, który usłyszała Elżbieta Podleśna, podejrzana o rozklejanie w Płocku wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Jak wyjaśniał, w tej sprawie nie chodzi o kreację artystyczną. - Wizerunek był naklejany na przenośne toalety, na śmietniki, rozsypywany wokół kościoła - wymieniał.

Jażdżewski: mówiłem na własny rachunek i we własnym imieniu

Ja po prostu powiedziałem, że król jest nagi - mówił w "Kropce nad i" redaktor naczelny "Liberté!" Leszek Jażdżewski. Odniósł się w ten sposób do swojego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim. Skrytykował w nim Kościół w Polsce. Wyjaśnił, że użył "dużych kwantyfikatorów, ale to było świadome".

"Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

Nie mam wrażenia, że Kościół jest jakoś szczególnie atakowany. Nie widzę, żeby był organizowany szczególny atak na Kościół, aby musiał go bronić szef partii rządzącej - podkreślał w "Faktach po Faktach" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Pytany, czy zgadza się z tezami przemówienia redaktora naczelnego pisma "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał przed szefem Rady Europejskiej, odparł: - Byłem na uniwersytecie, żeby posłuchać Donalda Tuska. Miałem dystans do tego, co słyszałem. Nie klaskałem.

"Człowiek zasad, nauczyciel życia". Profesor Karol Modzelewski spoczął na Powązkach

Historyk i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL profesor Karol Modzelewski spoczął w środę na stołecznych Powązkach Wojskowych. - Takim życiorysem dałoby się obdzielić wiele osób - mówił w czasie uroczystości pogrzebowych były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Był nauczycielem życia, postaw życiowych - podkreślał były prezydent Bronisław Komorowski. - Mówił, jaką drogą powinniśmy iść. Zawsze można było liczyć na jego rozsądek - dodawał wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.