Premier o tempie prac Trybunału Konstytucyjnego: jakość jest ważniejsza niż ilość

Nie uważam, żeby było to jakąś najistotniejszą kwestią, która powinna być poddana pod dyskusję publiczną - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do statystyk dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. TOK FM podało we wtorek, że tempo prac TK spowalnia, za to budżet - rośnie. Kilka lat temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na antenie TVN24 zarzucał powolność Trybunałowi kierowanemu jeszcze przez Andrzeja Rzeplińskiego.

"Narzekaliśmy na dziki, on miał nam pomóc. A zastrzelił jednego z nas"

Zygfryd miał 61 lat, mieszkał samotnie. W sobotę zginął zastrzelony przez myśliwego, który - jak twierdzą śledczy - wziął go za dzika. Po oddaniu strzału zdał sobie sprawę z tragicznej pomyłki, ale było już za późno. Mieszkańcy Pławna (woj. łódzkie) są w szoku. 44-letni myśliwy miał uprawnienia, a odstrzał dzika był zgłoszony do koła łowieckiego.

"Bardzo ładnie Donald Tusk przesłuchał amatorów z PiS-u"

W warstwie merytorycznej Donald Tusk nie miał sobie równych i próby przybicia stempla propagandowego ze strony polityków PiS-u się nie powiodły - ocenił we wtorek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, komentując poniedziałkowe przesłuchanie byłego premiera przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT. Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski przekonywał natomiast, że przesłuchanie Tuska "obnażyło przed opinią publiczną, jaki był sposób działania rządu" koalicji PO-PSL.

Na dworcu postrzeliła go policjantka. Usłyszał zarzuty i trafił do aresztu

Jak ustalili śledczy, najpierw zaatakował nieznanego mężczyznę, a później interweniujących policjantów. W pewnym momencie funkcjonariuszka postrzeliła agresywnego 25-latka w nogę. Wezwano pogotowie. Wtedy, w drodze do szpitala, mężczyzna miał zaatakować jeszcze ratowników. 25-latek usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Nie składał wyjaśnień. Stwierdził, że nic nie pamięta.

Nie okazał dowodu osobistego, został skuty. "Prokuratura bada przebieg interwencji"

Jeżeli prokuratura stwierdzi, że doszło do przewinienia, my już wielokrotnie udowadnialiśmy, że dla takich funkcjonariuszy nie ma taryfy ulgowej - zapewnił rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka, komentując sprawę interwencji białostockich policjantów. Prokuratura sprawdza, czy funkcjonariusze zgodnie z prawem użyli środków przymusu bezpośredniego wobec mężczyzny, który nie chciał okazać im dowodu osobistego. Mężczyzna nagrał interwencję telefonem komórkowym.

Po śmierci Jasia drogowcy wprowadzają zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu

Już dwa lata temu mieszkańcom poznańskiego Łazarza obiecywano poprawę bezpieczeństwa na ulicy Hetmańskiej. Dopiero śmierć 8-letniego chłopca sprawiła, że zmieniono tam organizację ruchu. Drogowcy zamierzają też poszerzyć azyle dla pieszych na sąsiedniej ulicy. - Wcześniej nie było na to pieniędzy. Teraz po 10 dniach od śmierci Jasia jest decyzja, żeby to wszystko zrobić. Trochę to smutne - komentują mieszkańcy.

Zdziczałe krowy mogą czuć się bezpieczne. "Nie będą miały paszportów"

Będą przebadane, zakolczykowane, ale nie dostaną tak zwanych paszportów, czyli nie zostaną potraktowane jak zwierzęta na mięso. - Będą w systemie, ale nie będą mogły być ubite w celach konsumpcyjnych, nie będą mogły trafić do łańcucha żywieniowego - tłumaczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, pytany o losy zdziczałego stada krów z Deszczna w województwie lubuskim.

Pytania o lukę VAT za rządów PiS. Horała: różne są szacunki

Jest pytanie, na ile możemy oczekiwać od premiera Rzeczypospolitej, żeby się taką sprawą, że giną miliardy z budżetu, zainteresował - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" szef sejmowej komisji śledczej do spraw VAT poseł Marcin Horała (PiS), odnosząc się do poniedziałkowego przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska. Na uwagę prowadzącego, że luka VAT za rządów PiS jest podobna jak po ośmiu latach rządów koalicji PO-PSL, odparł: - To jest statystyczna manipulacja.

"Wysyp błyskotliwych karier". Spektakularne awanse po decyzjach ministra

Michał Lasota i Przemysław Radzik to powołani przez Zbigniewa Ziobrę rzecznicy dyscyplinarni sędziów. Jak się jednak okazuje, sami mają problemy z dyscypliną w zawodzie. Nie przeszkadza im to jednak ani w ocenianiu innych, ani w spektakularnych awansach. - Mamy do czynienia z wysypem błyskotliwych karier, zwłaszcza sędziowskich, ale też prokuratorskich - ocenia w rozmowie z reporterami "Czarno na białym" w TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Naprawił pomnik ofiar holokaustu, zniszczono mu pracownię. "Widok jest odrażający"

Krzysztof Kolibski naprawił zdewastowany pomnik ofiar holokaustu, a tydzień później ktoś zniszczył jego pracownię. Na jednym z przygotowywanych pomników pojawił się napis "Żydy precz". - Widok jest odrażający - przyznaje właściciel zakładu. Policja w Puławach zatrzymała mężczyznę podejrzanego w tej sprawie i bada między innymi wątek antysemicki. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydent w siedzibie Google'a. "Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości"

Rozwój sztucznej inteligencji, a także plany Google dotyczące inwestycji w Polsce były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem Google'a i YouTube'a, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie Google'a w Kalifornii. - Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości, na temat tego, czego możemy się spodziewać, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji - powiedział prezydent polskim dziennikarzom po spotkaniu.

"Potwierdziło się, że ta komisja ma napisany werdykt"

- Werdykt jest jasny: mafie VAT-owskie hulały. Poseł Horała dostał partyjne polecenie, że ma tak spreparować dane i tak je zmanipulować, żeby tę fałszywą tezę udowodnić - oceniła w "Faktach po Faktach" wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Izabela Leszczyna, odnosząc się do przesłuchania Donalda Tuska przed komisją ds. VAT. - Donald Tusk (...) dzisiaj zdawał się grać osobę, która nie wiedziała, że te miliardy przepływały między palcami - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Sasin: szkoda, że nie było telefonu w sprawie stanu lotniska w Smoleńsku

- Nie ma wątpliwości, że za nieprawidłowości odpowiada kancelaria premiera i personalnie jej szef - stwierdził w "Kropce nad i" wicepremier Jacek Sasin, pytany o wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. - Przede wszystkim poinformowałbym prezydenta i zmieniłoby to zupełnie sytuację - mówił, pytany, co by się stało, gdyby ówczesny szef kancelarii premiera Tomasz Arabski zadzwonił wtedy do kancelarii prezydenta i poinformował o stanie lotniska w Smoleńsku.

"W pewnym sensie to jest w DNA PiS-u, że mówi obywatelom: cicho"

Trzeba by było wezwać pana ministra, żeby sprostował te wszystkie nieprawdziwe twierdzenia i najlepiej przeprosił - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Wróbel, kierownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się do tego, że ministerstwo sprawiedliwości chciało pozwać profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dotyczącą noweli Kodeksu karnego. - Myślę, że w pewnym sensie to jest w DNA partii Prawo i Sprawiedliwość, że mówi obywatelom: cicho, kiedy my decydujemy i uchwalamy prawo, to wy macie być cicho - ocenił Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.