Zybertowicz: mam jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości

Sędzia jest kompetentny w aspektach prawnych, natomiast jest naiwnym dzieckiem, kiedy chodzi o procesy polityczne. Wbrew pozorom sędziami nie jest tak trudno manipulować - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Komentował w ten sposób reakcję środowiska sędziowskiego na projekt zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Przyznał też, że w związku z reformą sądownictwa ma "jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem

- Dotyczyło mojej sytuacji prawnej, a także historii kamienicy na ulicy Joteyki w Warszawie - powiedział po spotkaniu z prezydentem Polski Jan Śpiewak. Aktywista został w piątek prawomocnie skazany w procesie dotyczącym zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej.

"Ciągle mamy wspaniałych, niezależnych sędziów"

Mieszkańcy Poznania wzięli w niedzielę udział w "łańcuchu światła" na znak solidarności z sędziami. - W demokracji władza sądownicza musi być niezawisła i niepoddawana naciskom rządu - mówiła Hanna Maria Zagulska, organizatorka wydarzenia. Impulsem do zorganizowania pikiety było zgłoszenie przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

Projekt PiS "to próba zahamowania procesów rozkładu tej władzy"

Dwa czynniki się zbiegły: sprawa Banasia i sprawa sądownictwa - tłumaczył prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, który komentował w "Faktach po Faktach" projekt nowelizacji przepisów o sądownictwie złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Według niego w obozie rządzącym "wyczuwalna jest panika".

Sędzia Safjan o projekcie PiS: wywrócenie do góry nogami porządku europejskiego

Polska z rozwiązaniami, które miałyby być wprowadzone przez tę ustawę, w istocie nie może funkcjonować już jako poważny partner w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Marek Safjan. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonego przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

"Dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się o to, co jest domeną prezydenta"

Chciałbym być prezydentem wszystkich Polaków, ale co więcej, chciałbym być dla wszystkich Polaków - mówił w niedzielę w Gdyni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się również o to, co jest domeną prezydenta". - Powinien być strażnikiem konstytucji, prawa, zwyczajów, obyczajów - wyliczał.

Prezes Wisły Kraków: zostałem wyrzucony z klubu za koszulkę

Piotr Obidziński, prezes Wisły Kraków, twierdzi, że został w nocy z soboty na niedzielę wyrzucony przez ochroniarza z jednego z krakowskich klubów nocnych. Według informacji tvn24.pl ochroną w miejscu, gdzie próbował bawić się Obidziński, mają kierować grupy powiązane z Cracovią.

"Jeżeli w piekle będzie specjalna izba za kłamstwo, to wy tam będziecie mieli czołowe miejsce"

- W żadnym systemie demokratycznego państwa nie ma rozwiązań, w których politycy mogliby karać sędziów za to, że im się nie podoba to, co mówią - podkreślił w "Kawie na ławę" w TVN24 przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Odniósł się do zgłoszonego przez posłów z klubu PiS projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. - Nie pozwolimy na anarchię, ani na drastyczne rozbijanie zasady trójpodziału władzy - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Próbuje się gasić pożar wywołany dużo wcześniej". Słowa Kaczyńskiego "absolutnie na wyrost"

Dostrzegam tylko i wyłącznie chęć ukrócenia działalności sędziów - powiedziała we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odniosła się w ten sposób do zgłoszonego przez posłów PiS projektu zwanego ustawą represyjną, zakładającego nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

"Strona rządowa poczuła, jakby zderzyła się ze ścianą. I to wywołało szok"

Tam jest tyle dziwnych instytucji, słów użytych, że to musiał robić ktoś, kto kompletnie nie ma pojęcia o wymiarze sprawiedliwości. Albo ktoś, kto ma pojęcie i chce skompromitować całą tę reformę - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. W ten sposób ocenił zgłoszony przez posłów PiS projekt - zwany ustawą represyjną - zakładający nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

"Proszę pozwolić wyjaśnić, czemu nie wie pan, o czym mówi". Ekspert odpowiada Kalecie

Prawo francuskie nie może usprawiedliwiać oczywistych naruszeń podstawowych wymogów niezawisłości sędziowskiej - napisał Laurent Pech, profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie. Odniósł się do wpisu wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który - broniąc projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS - przekonywał, że "to skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji". Na komentarze eksperta odpowiedział Kaleta, co wywołało dalszą dyskusję.

Tusk: oni nie ukrywają, że chodzi o zmuszenie sędziów do milczenia

Warto, żeby wreszcie dotarło to do każdego Polaka, że jeśli uda się PiS-owi politycznie podporządkować sądy, to będzie to atak na niezależność każdego Polaka, każdego obywatela - powiedział w sobotę w Warszawie szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Odniósł się do zgłoszonego przez posłów z klubu PiS projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Remontowali restaurację, odkryli schron

Znajdujący się na poznańskim Chwaliszewie schron z okresu zimnej wojny można było zwiedzać w sobotę po raz pierwszy od lat. - Odkryto go zupełnym przypadkiem, przewiercając się w restauracji przez podłogę - mówi Monika Warchalewska z Projektu Miś.

Kosiniak-Kamysz chce debaty, Czarzasty cieszy się z "poważnego kontrkandydata"

Dobrze, że prawybory wyłoniły wreszcie kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta - powiedział w sobotę prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał do debaty kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską. Sobotnią decyzję Platformy oceniali także liderzy innych ugrupowań politycznych.

"Włodku, przyjacielu, zrobiliśmy to". SLD i Wiosna łączą się, jest nazwa nowej partii

Przyjęty został statut, który dzieli władze między Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę na poziomie kraju i województw. Będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące, albo przewodnicząca i przewodniczący - powiedział w sobotę lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Nowa partia, powstania z połączenia obu ugrupowań, ma przyjąć nazwę Nowa Lewica - zapowiedział przewodniczący Wiosny Robert Biedroń.

"Próba wykluczenia Polski ze wspólnot europejskich i kręgu cywilizacji Zachodu"

Zaproponowane przez posłów PiS rozwiązania są niezgodne z konstytucją, prawem europejskim, zasadami państwa prawa, w szczególności z zasadą trójpodziału władzy - głosi uchwała, przyjęta przez aklamację w sobotę, podczas konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej. Partia ta wzywa Prawo i Sprawiedliwość do natychmiastowego zaprzestania prac nad projektem ustawy zwanej represyjną lub kagańcową wobec sędziów.