Wykrywa broń masowego rażenia, zakłóca detonację bomb. Kolumna wiceprezydenta USA

Kolumna, którą wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence porusza się po Warszawie, w znacznym stopniu przypomina tę, którą na co dzień porusza się prezydent Donald Trump. Kolumna Pence'a składa się z co najmniej kilku pojazdów - wśród nich są między innymi auta z uzbrojonymi agentami Secret Service, półciężarówka do wykrywania broni masowego rażenia i pojazd z systemami do tak zwanej walki elektronicznej.

Steinmeier prosił o przebaczenie. Czarnecki: słowami nie da się zamknąć pewnego okresu

Relacje z Niemcami trzeba opierać na fundamencie, jakim jest pojednanie i przebaczenie, ale elementem tego pojednania jest kwestia realizacji roszczeń - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odnosząc się do słów prezydenta Niemiec, który w niedzielę prosił o przebaczenie, Czarnecki powiedział, że "słowami nie da się zamknąć pewnego okresu".

"Nadleciały helikoptery, koń się spłoszył". Dziesięciolatek w szpitalu

Po inscenizacji bitwy pod Krojantami w województwie pomorskim spłoszone konie zaprzęgnięte do bryczki potrąciły dziesięciolatka. Chłopiec ma złamaną nogę. Trafił do szpitala. Zwierzęta wraz z powozem uszkodziły też kilka samochodów. Jak tłumaczył właściciel koni, zwierzęta przestraszyły się "po tym, jak nadleciały helikoptery".

Spotkanie w Warszawie "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie"

W sobotę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się prezydenccy doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego z Polski, Stanów Zjednoczonych, Białorusi i Ukrainy. Spotkanie to komentują białoruscy niezależni eksperci. "To sposób wywarcia nacisku przez Mińsk na Moskwę" - twierdzi publicysta Jury Drakachurst. Raman Jakouleuski ocenił, że taka inicjatywa "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie".

"Polskie Requiem" dla prezydenta i zagranicznych gości

W Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Artyści wykonali "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką i zagraniczni goście, którzy przybyli na rocznicowe obchody.

Sebastian Kawa miał wypadek w szybowcu

Pilot szybowcowy i wielokrotny mistrz świata Sebastian Kawa trafił do szpitala po wypadku podczas zawodów we Włoszech. - Sebastian czuje się już dobrze i wyszedł ze szpitala na własną prośbę - poinformował w TVN24 jego ojciec, Tomasz Kawa.

"Niemcy naprawdę przetrawili swoją historię"

1 września jest momentem rozpoczęcia katastrofy Polski. I militarnej, i politycznej, która doprowadziła do największej hekatomby Polaków w historii - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Andrzej Olechowski. Były szef resortów dyplomacji i finansów zwrócił uwagę, na "imponującą obecność niemieckiej delegacji" na niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"

- My właściwie dopiero od kilkunastu lat opowiadamy o polskiej historii, próbując przyciągnąć uwagę Zachodu - mówił w "Debacie historycznej" w TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, komentując obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stwierdził, że "to był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji". - Ma ogromne znaczenie, kto był, a kogo nie było, a niestety ta lista (nieobecnych - red.) jest bardzo długa i znacząca - zwróciła uwagę była polska ambasador w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

MSZ Rosji: ZSRR uratował europejską demokrację

Można różnie oceniać politykę radziecką, ale nie można zaprzeczać faktowi, że to właśnie Związek Radziecki pokonał nazizm - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji. Według resortu dyplomacji w Moskwie, dochodzi obecnie do prób "rewizji przyczyn i wyników" II wojny światowej.

Przewodniczący episkopatu: wojna to klęska ludzkości, która odrzuciła Boga

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: nie zabijaj! - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Francuskie i niemieckie agencje o przemówieniach w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o zdecydowane występowanie przeciw aktom wojskowej agresji i w nawiązaniu do Rosji ostrzegał przed tendencjami imperialistycznymi w Europie - zauważyły w niedziele agencje dpa i AFP po niedzielnym wystąpieniu prezydenta z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwracają one także uwagę, że przy tej okazji przywołał wydarzenia w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie w 2014 roku.

Prezydent: przymykanie oczu to nie recepta na zachowanie pokoju

Mamy w ostatnim czasie do czynienia nawet w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą. Każda militarna agresja musi się spotkać z absolutnie stanowczą, zdecydowaną, potężną odpowiedzią - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak mówił, "przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to prosty sposób, by dać de facto przyzwolenie na kolejne ataki".

"Ciężar, który nie powinien nas dzielić na nowo"

Zbrodnicze rozkazy wodza Trzeciej Rzeszy były jednoznaczne - bądźcie bez litości, działajcie brutalnie, celem jest całkowite zniszczenie Polski - mówiła w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Berlinie. Obecny na uroczystościach przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble nazwał Pakt Ribbentrop-Mołotow "czwartym rozbiorem" Polski.

Wiceprezydent USA: Polska jest ojczyzną bohaterów. Nikt nie walczył z większą odwagą

Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii. Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał - mówił do Polaków wiceprezydent USA Mike Pence, przemawiając w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodał, że w czasie wojny "Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów".

"Stoję dzisiaj przed polskim narodem bosy, obarczony wielkim, historycznym brzemieniem"

- Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos - powiedział podczas obchodów na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - Jako prezydent Niemiec, wspólnie z kanclerz federalną Niemiec, mówię dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom: nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom. Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, tak samo jak ich odwagi stawiania oporu. Nigdy nie zapomnimy - mówił.

80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości w Warszawie

Na warszawskim placu Piłsudskiego trwają uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przemówienie jako pierwszy wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po nim głos zabrał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Do zebranych zwraca się obecnie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

Dera: Trump przyleci do Polski w ciągu trzech najbliższych miesięcy

Jest zobowiązanie, że w ciągu najbliższego tygodnia podamy do publicznej wiadomości datę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował w "Kawie na ławę" prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że Donald Trump przyleci do Polski "w ciągu najbliższych trzech miesięcy". O nieobecności Trumpa na niedzielnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dyskutowali też pozostali goście programu.

Półtorej godziny rozmowy Morawieckiego z Zełenskim

Współpraca polsko-ukraińska w dziedzinie gospodarki, energetyki i przemysłu zbrojeniowego, a także kwestie historyczne były głównymi tematami sobotniego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński.

Wrzesień '39 w niemieckiej propagandzie

Według niemieckiej propagandy to Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. III Rzesza tylko na to zareagowała. Oczywiste kłamstwo, ale trzeba było jakoś przekonać naród do wojny. A sama kampania wrześniowa w niemieckiej propagandzie to pasmo sukcesów bohaterskiego Wehrmachtu i walecznej Luftwaffe. O tysiącach polskich ofiar mordowanych w masowych egzekucjach oczywiście ani słowa.

Duda z Pence'em, Morawiecki z Merkel. Spotkania dwustronne

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Zagraniczne delegacje przybywają do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundusz obronny w ramach reparacji? "Niemcy nie chcą się sami militaryzować"

Specjalny fundusz na dozbrojenie armii polskiej i innych państw bałtyckich - taką formę według Sławomira Dębskiego, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mogłoby mieć zadośćuczynienie za straty, poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. - Niemcy nie chcą się sami militaryzować, mają złe wspomnienia z budowaniem własnej armii - mówił.