Przyśpieszone posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosować w nocy

Posłowie mieli zebrać się w piątek, ale tego posiedzenia jednak nie będzie. Zaplanowany blok głosowań przesunięto na czwartkowy wieczór. Posłowie zostaną w Sejmie do późnej nocy. Mają przegłosować między innymi ustawę o obniżeniu uposażeń dla parlamentarzystów. W związku z tym w przyśpieszonym tempie zwołano Komisję Regulaminową, która nie odbyła się, bo z powodu informacyjnego chaosu zabrakło kworum.

Marek Magierowski z rekomendacją na ambasadora w Izraelu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych udzieliła w czwartek pozytywnej opinii kandydaturze wiceszefa MSZ Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP w Izraelu. - Pierwszym, podstawowym zadaniem będzie załagodzenie napiętych relacji pomiędzy Polską a Izraelem - zapowiadał w czwartek Magierowski przed sejmową komisją.

Żalek z kwiatami i przeprosinami. Emocjonalna wymiana zdań

Jacek Żalek, poseł Porozumienia i wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości, w czwartek przeprosił protestujących w Sejmie za słowa o "żywych tarczach". Przyniósł im bukiet kwiatów. - Proszę mi pozwolić wyrazić swoją skruchę i powiedzieć z serca, że żałuję. Tylko tego żałuję, że te słowa mogły ranić - oświadczył. Po trwającej kilkadziesiąt minut wymianie zdań protestująca Iwona Hartwich powiedziała: - Jako katolicy wybaczamy.

Zepsuł się i zablokował ulicę. Odleciał dopiero po pięciu godzinach

Kiedy zabrakło wolnej karetki, do starszego mężczyzny, który zasłabł w centrum Opola wysłano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Medycy zajęli się chorym, po czym odwieziony został wozem strażackim do najbliższego szpitala. Kiedy ratownicy chcieli wrócić do bazy, okazało się to niemożliwe - maszyna uległa awarii i została uziemiona na środku ulicy. Odleciała dopiero po ponad 5 godzinach.

Senacka komisja za podniesieniem renty socjalnej

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej pozytywnie zaopiniowała w czwartek ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ta sama komisja obradowała nad rządową ustawą o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Obydwa projekty są odpowiedzią na trwający od ponad trzech tygodni w Sejmie protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Lech Kaczyński, jako budowniczy niepodległej Polski. "Ten konkurs przyczynia się do zamazywania historii"

"NSZZ "Solidarność", prezydent Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku” – prace na taki temat mogą przygotować uczniowie z Podkarpacia, startujący w konkursie poświęconym zmarłemu prezydentowi. Konkurs zorganizowali działacze PiS z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – To próba fałszowania historii – ocenia Andrzej Dec, szef rady miasta w Rzeszowie.

Sąd prawomocnie uniewinnił byłego senatora Krzysztofa Piesiewicza

Były senator Platformy Obywatelskiej mecenas Krzysztof Piesiewicz został w czwartek prawomocnie uniewinniony w sprawie dotyczącej nakłaniania do zażywania narkotyków i szantażu wobec tego znanego adwokata. Sąd okręgowy zmienił wyrok pierwszej instancji, w którym byłemu senatorowi wymierzono grzywnę.

"Trochę mi żal Ryszarda Petru", "to nie jest dobry moment". Politycy o rozłamie w Nowoczesnej

Nowoczesna to nie tylko 25 posłów - podkreśliła w czwartek wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, komentując odejście dwóch posłanek z szeregów tej partii. Sławomir Neumann (PO) zauważył natomiast, że choć "nie jest to dobry moment" na podziały, być może zmiany spowodują "większą integrację w samej Nowoczesnej". Eurodeputowany PiS Karol Karski stwierdził z kolei, że "trochę mu żal" Ryszarda Petru.

Poszedł na skróty, wpadł do wykopu. Wyciągnęli go strażacy

52-latek wracał z żoną z ryb przez dawny pegeer, nagle pod ciężarem mężczyzny załamała się betonowa płyta, pod którą znajdował się 3-metrowy wykop. Wędkarz wpadł do trzymetrowego wykopu wypełnionego wodą. Z dołu musieli wyciągnąć go za pomocą alpinistycznego sprzętu strażacy.

"Wszystkie oczy są zwrócone na polski rząd"

Eksperci ONZ apelują do polskich władz o refleksję nad zakazem spontanicznych zgromadzeń podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. - Wszystkie oczy zwrócone są na polski rząd, żeby zobaczyć, w jaki sposób dotrzymuje swoich zobowiązań i utrzymuje odpowiedzialność za zapewnienie nieskrępowanego uczestnictwa w szczycie - wskazują. ("Polska i świat")

Mówił o "żywych tarczach" i "zakładnikach". PiS się odcina, on przeprosić nie chce

Poseł Jacek Żalek nie odwołuje tego, co mówił o protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodzicach. - Co jest w tym kontrowersyjnego? - pyta. PiS odcina się od jego słów i podkreśla, że Jacek Żalek nie jest członkiem tej partii, tylko Porozumienia. Zachowaniem posła nie jest jednak zaskoczona opozycja. - Dał się poznać jako autor wielu skrajnych wypowiedzi - ocenia Robert Tyszkiewicz (PO). Materiał "Polska i Świat".

Rząd twierdzi, że tego postulatu spełnić się nie da. "Zdecydowanie przesadza"

W kampanii wyborczej PiS apelowało, żeby nie wierzyć, gdy rządzący mówią, że nie da się czegoś zrobić, bo brakuje pieniędzy. Dlaczego więc nie da się - jak twierdzi obecny rząd - spełnić ostatniego postulatu protestujących w Sejmie: 500 złotych dla niepełnosprawnych, którzy nie mogą pracować. Ile faktycznie kosztowałoby to budżet państwa? Materiał "Czarno na białym".

Jest wniosek o uchylenie immunitetu prokurator od Amber Gold

Legnicki prokurator okręgowy wystąpił w środę do prokuratorskiego sądu dyscyplinarnego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prok. Barbary K., pierwszej referent zajmującej się postępowaniem ws. Amber Gold - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Kukiz o Żalku: nie wiem, co mam powiedzieć, posługując się językiem polskim

- Niepełnosprawność w rodzinie całkowicie zmienia charakter rodziny. To jest zupełnie inna miłość, inne trwanie. Inna sytuacja. To jest pewnego rodzaju alienacja od normalnego życia. Traktowanie tych rodzin jako jakieś zagrożenie, które trzeba obejść, oszukać, to jest coś okropnego i okrutnego - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kukiz, komentując postawę polityków PiS wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin, protestujących w Sejmie.

Frasyniuk: mój proces pokazuje, że władza nie jest wszechmocna i nieomylna

Proces, który się odbył wczoraj, nie był procesem w sprawie Władysława Frasyniuka, tylko w sprawie obrony godności i wolności ludzkiej - podkreślał w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk. Opozycjonista z czasów PRL i były poseł odniósł się do decyzji warszawskiego sądu w sprawie zakucia go w kajdanki przez policję. - Mamy prawo liczyć na to, że są sędziowie, którzy reprezentują myślenie w kategoriach wolnego sądu - podkreślił.