Zatrzymania za groźby pod adresem samorządowców, areszt za grożenie Tuskowi

53-letni mieszkaniec Grudziądza został zatrzymany w środę, niedługo po tym jak zadzwonił pod numer alarmowy i poinformował, że zamierza zabić prezydenta miasta Macieja Glamowskiego. Okazało się, że mężczyzna był pijany. W całej Polsce zatrzymano już kilka osób, który groziły samorządowcom, przedstawicielom rządu, prezydentowi, czy szefowi Rady Europejskiej.

Tak będzie wyglądała ostatnia droga prezydenta Gdańska

W głównych uroczystościach pogrzebowych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku udział weźmie ponad 3 tysiące osób. Zjawią się między innymi przedstawiciele Unii Europejskiej, władz krajowych, prezydenci, burmistrzowie miast polskich i zagranicznych. Msza będzie transmitowana na telebimach w Gdańsku i w wielu innych polskich miastach.

Każdy może oddać hołd prezydentowi Gdańska

Miasto Gdańsk uruchomiło elektroniczną księgę kondolencyjną dla upamiętnienia zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Można się do niej wpisywać do poniedziałku 21 stycznia. Księgi kondolencyjne zostały wyłożone również w ambasadach Polski za granicą oraz w wielu miastach Polski między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Mławie, Gorzowie Wielkopolski, Kaliszu, Kielcach, czy Zielonej Górze.

Sto lat temu zaczęli kreślić nową mapę Europy

100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku, w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa kończąca I wojnę światową. Wzięły w niej udział tylko państwa zwycięskie, Polskę reprezentowali Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski i Władysław Grabski. Konferencja i podpisany na niej traktat wersalski ukształtowały mapę Europy oraz politykę jej państw na wiele następnych lat.

Paweł Adamowicz spocznie w Koronie Gdańska. Obok innych zasłużonych

Paweł Adamowicz spocznie w miejscu wyjątkowym na mapie Gdańska – Bazylice Mariackiej. Obok innych zasłużonych dla miasta, jego obrońców, lekarzy, kapłanów, bogatych mieszczan i swojego dobrego znajomego Macieja Płażyńskiego, jednego z założycieli Platformy Obywatelskiej, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. To będzie dopiero szósty pochówek w bazylice po 1945 roku.

"Cieszę się, że Paweł, pan prezydent, nas wychował"

- Jedno, co przez te dni od czasu śmierci sobie myślę, to to, że Paweł zrobił wszystko, żebyśmy byli przygotowani. Wbrew pozorom. Naprawdę inwestował w nas czas, dawał książki do czytania. Odpowiadał. Rzucał na głęboką wodę - mówi Piotr Grzelak, dotychczasowy wiceprezydent Gdańska do spraw polityki komunalnej.

"Polska straciła niewinność"

- Polska straciła polityka europejskiego formatu, który mógł jeszcze bardzo dużo dla Gdańska i dla Polski zrobić - mówił w "Kropce nad i" o Pawle Adamowiczu Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i szef MSZ. W jego ocenie Polska "straciła też niewinność". - Mogliśmy się do tej pory łudzić, że jesteśmy krajem, gdzie przygadujemy sobie po sarmacku, ale gdzie nikt nie sięgnie po nóż - dodał.

Posłowie przychylnie o kandydacie na ambasadora w Iranie

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Macieja Fałkowskiego na stanowisko ambasadora RP w Iranie. - Aktywne wspieranie dialogu dotyczącego bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie to jeden z priorytetów mojej misji - mówił kandydat.

"Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślił w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

Zatrzymania za groźby, zarzuty, wnioski o areszt

Gdańska prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o trzymiesięczny areszt dla 48-letniego gdańszczanina, który w rozmowie telefonicznej groził zamordowaniem Donalda Tuska. Zarzut usłyszał też mężczyzna, który miał kierować groźby karalne wobec urzędnika szczecińskiego magistratu. Po niedzielnym ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zanotowano kilka przypadków kierowania gróźb karalnych wobec osób publicznych. W czwartek doszło do kolejnych zatrzymań.

"Jedna lekcja po tragedii nie rozwiązuje problemów"

W szkołach w wielu miastach w kraju zaplanowano lekcje na temat mowy nienawiści. - Takie zajęcia są potrzebne, ale jedna godzina nie pozwoli na zdobycie podstawowej wiedzy: jak być bezpiecznym w internecie, jakie można ponieść konsekwencje i co robić, gdy jesteśmy ofiarą - mówiła czwartek w TVN24 Joanna Grabarczyk ze stowarzyszenia "HejtStop".

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie Sądu Najwyższego

Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowało źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc. - Wszystkie uwagi, które miała Komisja, (...) zostały uwzględnione w tej ustawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

"Starajmy się równać do wzorca, który nam pozostawił. Wtedy jego śmierć nie pójdzie na marne"

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza odbyła się w czwartek w Dworze Artusa w Gdańsku. Prezydenta wspominali były przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz współtwórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall. - Starajmy się równać do tego wzorca, który pozostawił nam Paweł Adamowicz. Wtedy jego śmierć na pewno nie pójdzie na marne - mówił Hall, opozycjonista z czasów PRL i przyjaciel zamordowanego prezydenta Gdańska.

"To, co przekazała policji matka, powinno być absolutnie wykorzystane przez Służbę Więzienną"

Powinno się wprowadzić przepisy w ustawie o ochronie życia psychicznego, które pozwalałyby objąć osoby, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, nawet leczeniem przymusowym - ocenił w TVN24 doktor Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Jego zdaniem informacje, jakie policji przekazała matka Stefana W., powinny były zostać "absolutnie wykorzystane" przez Służbę Więzienną.

"Bardzo niedobrze, że policja nie poinformowała, iż te informacje posiada od matki Stefana W."

Matka Stefana W. obawiała się wyjścia syna z więzienia i zgłosiła się w tej sprawie na policję. Ta poprosiła zakład karny o podjęcie "możliwych dostępnych działań". - Bardzo niedobrze się stało, że policja nie poinformowała nas o tym, iż te informacje posiada od matki - mówi ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej. Stefan W. po wyjściu na wolność zaatakował i śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nocna prohibicja w Krakowie? Jest wyrok sądu i niejasności

Krakowscy radni chcieli zakazać nocnej sprzedaży alkoholu w centrum. Uchwała została jednak zaskarżona, a sąd administracyjny uznał ją za nieważną. Nie wydał jednak orzeczenia o wstrzymaniu wykonania uchwały. Nie wiadomo więc, czy sklepy w centrum Krakowa mogą sprzedawać alkohol, czy też nie.

Nietypowe zadanie sądu, musiał znaleźć domy dla 65 psów

Sąd w Kaliszu odebrał właścicielce pseudohodowli ponad 100 psów. Część przyjęły fundacje. Większość została jednak pod opieką sądu. Dlatego pojawiło się ogłoszenie, że do wydania jest "65 uroczych maltańczyków/hawańczyków". Efekt? Lawina chętnych. Zgłoszeń było więcej niż psów. Teraz są weryfikowane.