"Kręcił się w nocy po parkingu i rysował samochody"

Prywatna kamera nagrała, jak mężczyzna w czapce z daszkiem kręci się w nocy po parkingu na ul Dębowej. Rano mieszkańcy znaleźli rysy na swoich samochodach. Filmik z monitoringu trafił do sieci i posypały się komentarze: na Orzeszkowej porysowane auto, ulica Darwina kilka aut zarysowanych, w okolicy Bibliotecznej, na osiedlu T. Pytają: może to ten sam wandal?

Olimpijczycy, żołnierze i bliscy pobiegli w hołdzie tym, którzy służyli za granicą

Trzysta osób pobiegło w I Biegu Weterana w Bolesławcu. Na starcie stawili się mistrzowie olimpijscy, żołnierze wojska amerykańskiego i polskiego oraz sami weterani i ich bliscy. - Jestem dumna z siebie. Łukasz też by był. Myślę, że jest, bo na pewno by mnie wspierał - powiedziała po biegu Aneta Kurowska, honorowa patronka biegu, wdowa po poległym w Afganistanie poruczniku Łukaszu Kurowskim.

Tak wyglądały burdy na stadionie Lecha

W 77. minucie sędzia Daniel Stefański przerwał mecz Legia Warszawa - Lech Poznań z powodu rac rzucanych przez poznańskich kibiców na murawę poznańskiego stadionu. Kilka minut później kilkudziesięciu fanów "Kolejorza" wbiegło na boisko. Na murawie pojawili się policjanci, którzy zaczęli zaprowadzać porządek.

Krynicka o niepełnosprawnych: dbajmy o to, żeby mogli korzystać ze strzelnic

- Te strzelnice, obrona terytorialna, te ławeczki, to wszystko też jest dla osób niepełnosprawnych - przekonywała podczas piątkowych obrad sejmowej komisji do spraw osób niepełnosprawnych Bernadetta Krynicka (PiS). Odpowiadała w ten sposób na zarzuty opozycji, że państwo wydaje pieniądze na budowę strzelnic w polskich gminach, zamiast pomóc niepełnosprawnym.

Minister i rzeczniczka rządu z tym samym przekazem. "Zorganizowane bojówki"

Chcą uniemożliwić naszą rozmowę z Polakami - mówił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, komentując protest na niedzielnym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z wyborcami w Gdańsku. Podobnego sformułowania użyła już w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Próbują zakłócić nasze rozmowy z Polakami - podkreślała. Zarówno minister, jak i rzeczniczka mówili o "zorganizowanych bojówkach".

"Może rzeczywiście zabrakło czujności". Szydło o spływie Dunajcem

W Pieninach początek sezonu flisackiego to bardzo ważne wydarzenia - zapewniała wicepremier Beata Szydło, pytana w wywiadzie w tygodniku "Sieci" o spływ Dunajcem, w którym wzięła udział w ubiegłym miesiącu. "Lokalnie spotkanie zostało przyjęte bardzo dobrze. Kontekst ogólnopolski nie był jednak dobry. Może rzeczywiście zabrakło czujności" - przyznała. Komentowała również działania rządu wobec protestu niepełnosprawnych w Sejmie oraz ostatnie posunięcia jej partii.

"Chciałbym wnieść jakiś wkład do waszej walki"

Powinniśmy być z wami solidarni i was zrozumieć - podkreślał były prezydent Lech Wałęsa, który w poniedziałek spotkał się z protestującymi od 18 kwietnia w Sejmie osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Zadeklarował, że chciałby wnieść "jakiś wkład" do ich "walki". Protestujący zaapelowali do Wałęsy, aby z nimi został.

"To na pewno nie jest piłka nożna"

Zdobyciu mistrzostwa Polski przez piłkarską drużynę Legii Warszawa towarzyszył skandal na stadionie. Pod koniec spotkania kibice Lecha Poznań, których drużyna przegrywała 0:2, obrzucili murawę racami. Część z nich zniszczyła również ogrodzenie i wbiegła na boisko. Mecz został przerwany, a Legii przyznano zwycięstwo poprzez walkower. - Nie ma komentarza do tego, co się wydarzyło - przyznawał po meczu trener Legii Dean Klafurić. - To na pewno nie jest piłka nożna - dodał.

Maj o konferencji, za którą przepraszał: nie do końca byłem jej inspiratorem

- Pewnie państwo prokuratorzy wiedzą, że nie do końca ja byłem inspiratorem tego - podkreślał w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl były komendant główny policji Zbigniew Maj. Odniósł się w ten sposób do słynnej konferencji z 2016 roku, podczas której oprowadzał dziennikarzy po Komendzie Głównej Policji, przekonując, że jego poprzednicy dopuszczali się niegospodarności.

"To nie jest katastrofa ekologiczna"

- To była jedyna możliwość, aby nie doprowadzić do lokalnych podtopień ściekami - zapewniał prezydent Gdańska w niedzielnych "Faktach po Faktach", pytany o awarię przepompowni ścieków i jej konsekwencje. Paweł Adamowicz zapewniał, że to nie katastrofa ekologiczna. W drugiej części programu odniósł się kwestii dotyczących jego oświadczeń majątkowych.

"Jedna wielka hucpa". Emocje podczas spotkań polityków PiS z wyborcami

Politycy PiS rozmawiali z wyborcami w weekend. Musieli mierzyć się z pytaniami dotyczącymi prowadzonej przez rząd polityki, ale także z emocjami uczestników tych spotkań. Do przepychanek doszło podczas niedzielnego spotkania z Mateuszem Morawieckim w Gdańsku. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przyjechał do Jedlińska koło Radomia, został wyprowadzony bocznym wyjściem, gdy kilkanaście osób rozwinęło transparenty krytykujące PiS. Emocje pojawiły się również podczas spotkania z posłem Stanisławem Piotrowiczem w Plichtowie, w województwie łódzkim.

"Jesteśmy do dyspozycji". Rzeczniczka rządu do protestujących w Sejmie

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaprosiła protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich bliskich do konsultowania rządowych planów wsparcia. - Jesteśmy gotowi do rozmów, czekamy tylko na sygnał - zapewniła. Protestujący w parlamencie w odpowiedzi przekazali, że "od wielu dni czekają na dialog" i zaznaczyli, że domagają się realizacji swojego pierwszego postulatu, dotyczącego 500-złotowego dodatku.

"Jeżeli to jest największy problem marszałka, kto zapłaci za obiady, to my zapłacimy"

Ja bardzo chętnie oddam swoją pensję poselską na te obiady - zadeklarował Michał Kamiński, poseł PSL-UED, odnosząc się do przytaczanych w niedzielnych "Faktach po Faktach" słów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o kosztach, jakie generuje protest niepełnosprawnych i ich bliskich. Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, komentując działania władz sejmowych wobec protestujących, powiedziała, że "to przechodzi wszelkie standardy nie tyle parlamentaryzmu, ale funkcjonowania w społeczeństwie".

"Pycha i szmal". Przepychanki podczas spotkania z Morawieckim w Gdańsku

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Gdańska w niedzielę. Kiedy odpowiadał na pytania zgromadzonej w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej publiczności, rozpoczęła się demonstracja. Jej uczestnicy wyciągnęli transparenty między innymi o treści "Pycha i Szmal", "PiS wyrzuca niepełnosprawne dzieci ze szkół" i "Wspieramy protest niepełnosprawnych w Sejmie". Premier w asyście ochroniarzy wyszedł ze spotkania.

Karczewski: w tym tygodniu wyślę wniosek do prezydenta

Obniżka uposażeń członków Prezydium Senatu powinna zostać wprowadzona w tym samym czasie, co zmniejszenie uposażeń pozostałych parlamentarzystów - stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak podkreślił w niedzielę, "w tym tygodniu" wyśle wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.