Najnowsze

Najnowsze

17.03 Babilon

W programie m.in. komentarze do wystąpienia Zbigniewa Ziobro, zmiany w sądownictwie oraz wynagrodzenia i premie dla rządu. Gośćmi były: Anna Milczanowska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Barbara Chrobak, Aleksandra Śniegocka-Goździk i Katarzyna Piekarska.

"Trudno mi wskazać inny kraj europejski, który w takim stopniu się zmienił"

Obecnie granice są wyprostowane i jesteśmy bardziej homogeniczni - stwierdził Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. W programie "Sto lat Niepodległości" w TVN24 mówił o tym, jak w 1918 roku kształtowały się granice odzyskującej niepodległość Rzeczpospolitej. Jak dodał, Polska po II wojnie światowej przeszła ogromną zmianę, o czym nie zawsze pamiętamy.

Dyskusja o sędziach. "Każdą sytuację trzeba ocenić, nie można tego robić z automatu"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w sobotę zmiany w przepisach dotyczących usuwania sędziów z zawodu. Dyskutowali o tym goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24 BiS. - Ta ustawa jest tylko i wyłącznie po to, żeby uznaniowo można było znaleźć na każdego sędziego zarzut i usunąć go z automatu - komentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). - Jeżeli sędzia dopuszcza się czynu zabronionego, traci kwalifikacje moralne, żeby oceniać inne osoby i wydawać wyroki - dodawała Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"Komenda ma szansę wyjść z tego potwornego doświadczenia"

W wielu przypadkach człowiek po odbyciu kar pozbawienia wolności - zwłaszcza wieloletniej - trafia w pustkę - podkreśliła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Barbara Piwnik. Była minister sprawiedliwości komentowała sprawę Tomasza Komendy, który wyszedł na wolność po 18 latach spędzonych za kratami za zbrodnię, której - co twierdzi prokuratura - nie popełnił. Jak dodał doktor Jacek Santorski, psycholog społeczny, także pod kątem psychologicznym Komenda "ma szansę wyjść z tego obronną ręką". Gościem drugiej części była eurodeputowana Danuta Hübner.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował prezydentowi Chin

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w sobotę przewodniczącemu Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingowi z okazji reelekcji na stanowisko prezydenta. Życzył mu tym samym pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu misji.

"Społeczeństwo wyjątkowo potrafiło się zmobilizować". Jak zmieniały się granice Polski

To była zasługa polskiej elity politycznej, ale i całego społeczeństwa polskiego, które wyjątkowo potrafiło się zmobilizować - wyjaśniał profesor Piotr Eberhardt, geograf z Polskiej Akademii Nauk, pytany o to, jak kształtowały się granice Rzeczpospolitej w 1918 roku. Wraz z reporterką TVN24 Brygidą Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" przedstawił ten przełomowy w polskiej historii proces.

"Komenda ma szansę wyjść z tego potwornego doświadczenia"

W wielu przypadkach człowiek po odbyciu kar pozbawienia wolności - zwłaszcza wieloletniej - trafia w pustkę - podkreśliła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Barbara Piwnik. Była minister sprawiedliwości komentowała sprawę Tomasza Komendy, który wyszedł na wolność po 18 latach spędzonych za kratami za zbrodnię, której - co twierdzi prokuratura - nie popełnił. Jak dodał doktor Jacek Santorski, psycholog społeczny, także pod kątem psychologicznym Komenda "ma szansę wyjść z tego obronną ręką".

Kazał celować w głowę i klatkę piersiową. "Gdyby wiedział, że żyję, to by mnie dobił"

Tadeusz Grzesik, zwykły rolnik podający się za plantatora truskawek, według sądów i prokuratury był bezlitosnym mordercą, który przez kilkanaście lat swojej działalności pozbawił życia co najmniej 18 osób. Jednak podejrzenia oficerów Centralnego Biura Śledczego i policji kryminalnej sięgają 40 zabójstw. "Superwizjer" dotarł do unikatowych materiałów dokumentujących działalność "gangu kantorowców", na czele którego stał Grzesik.

"Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc swoich i waszych granic"

Ukraińska armia to jedyne wojsko, któremu udało się zatrzymać rosyjskich żołnierzy w ostatnich kilku dekadach - podkreślał w programie "Horyzont" Arsenij Jaceniuk. Były premier Ukrainy w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS odniósł się również do udostępnienia Ukrainie przez USA nowoczesnego uzbrojenia. - Bardzo odważny i słuszny krok - ocenił.

Sprzeciw Chin wobec regulacji USA dotyczących Tajwanu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Justyna Dąbrowska w "Xięgarni": wszystko, co robię, jest rozmową

- Lubię takie zdanie, że jest racja albo relacja. Jak jest relacja, to nie jest takie ważne, kto ma rację, tylko jakoś opisujemy sobie świat - przyznaje w programie "Xięgarnia" TVN24 Justyna Dąbrowska, autorka książki "Jaka piękna iluzja. Z Magdaleną Tulli rozmawia Justyna Dąbrowska".

Brytyjska premier: rozważymy podjęcie kolejnych kroków

Nie będziemy nigdy tolerować zagrożenia życia obywateli Wielkiej Brytanii i innych na ziemi brytyjskiej ze strony rządu rosyjskiego - zapowiedziała premier Wielkiej Brytanii w przemówieniu wygłoszonym w sobotę, odnosząc się do sprawy otrutego byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Dodała, że rozważy w najbliższych dniach podjęcie kolejnych kroków po tym, jak rosyjskie MSZ zapowiedziało wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów.

Spór o KRS i prezes Gersdorf. Ziobro mówi o "odpowiedzialności", opozycja o "hochsztaplerce"

Brak zwołania KRS uniemożliwia jej reagowanie na sytuacje, które są kompromitujące dla sądownictwa - przekonywał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Odpowiedzialność nakazuje, aby nie zwlekać ze zwołaniem Krajowej Rady Sądownictwa - dodał. - Czysta hochsztaplerka - komentował z kolei poseł PO Krzysztof Halicki, odnosząc się do planów znowelizowania ustawy o KRS, według których pierwsze posiedzenie Rady miałby zwoływać prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Łuna ognia i kłęby dymu. Nocny pożar w Swarzędzu

Strażacy walczyli z pożarem w Swarzędzu (woj. wielkopolskie). Płonęły budynki, w których znajdowało się drewno, książki i szmaty. Wszystko to przedmioty łatwopalne, dlatego strażacy nie mieli łatwego zadania. Akcję utrudniał też wiatr.

Masowa ucieczka przed turecką ofensywą

Co najmniej 150 tysięcy ludzi uciekło od środy z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, skąd tureckie siły sukcesywnie wypierają kurdyjskich bojowników - podali w sobotę Kurdowie oraz Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rossy de Palma: nie było tak, że Almodovar pewnego dnia przyszedł i mnie odkrył

Pracowałam w barze, do którego przychodzili wszyscy moi znajomi artyści. Pedro Almodovar bywał w tym barze. Znaliśmy się. To nie było tak, że pewnego dnia przyszedł i mnie odkrył. W pierwszym filmie "Prawo pożądania" chciał, żebym wyglądała tak, jak wyglądałam na co dzień. Występowałam w swoich ubraniach. Nie miałam makijażystki, ani fryzjerki - powiedziała Rossy de Palma w rozmowie z reporterką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską. Aktorka wcieliła się w rolę pokojówki w najnowszym filmie Amandy Sthers "Madame".

Rosja się broni: truciznę wyprodukowano na Zachodzie

Z "dużym prawdopodobieństwem" można przyjąć, że toksyczna substancja użyta w ataku na Siergieja Skripala pochodziła z laboratorium na Zachodzie - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin.

Fala zabójstw w Kolumbii nie słabnie

W 2017 roku w Kolumbii zginęło 121 obrońców praw człowieka, a kilkuset stało się celem ataków, z których około 60 procent miało miejsce na obszarach kontrolowanych uprzednio przez FARC - wynika z raportu ONZ opublikowanego w piątek.

Kanada "chce wysłać żołnierzy do Mali"

Władze Kanady przesłały do ONZ notę, w której wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w misji wojskowej w Mali - podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe. Wojskowi, a także helikoptery z załogami miałyby być wysłane do Mali w sierpniu bieżącego roku.

Były numer 2 w FBI zwolniony

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions poinformował w piątek, że były zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA, został zwolniony z FBI w trybie natychmiastowym.