Najnowsze

Najnowsze

Loża prasowa 18.03.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Eliza Olczyk ("Wprost"), Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Początek programu to rozmowa o wyborach w Rosji i ich konsekwencjach dla Rosjan i całego świata, w kontekście kryzysu dyplomatycznego Moskwy i Londynu. Następnie goście rozmawiali o proteście kobiet przed siedzibami biskupów w całym kraju, po apelu KEP do rządzących o szybkie zajęcie się projektem "Zatrzymaj aborcję". W dalszej części magazynu sporą część czasu poświęcono na dyskusję o nowej KRS i prezes SN prof. Gersdorf, która nie zwołała jeszcze posiedzenia tego gremium. Goście skomentowali również wysokie zarobki byłych polityków PiS obsadzonych w spółkach skarbu państwa, a także powrót do Kancelarii Premiera autorów głośnej kampanii "Sprawiedliwe Sądy", na której zarobili setki tysięcy złotych.

Szymański: nie ma pola do kompromisu w sprawie Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 będzie jednym z tematów poniedziałkowych rozmów kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak podkreślał w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, gazociąg negatywnie wpłynie na sytuację w regionie. Dodał, że w tej sprawie "nie ma pola do kompromisu".

Oskarżali go o zestrzelenie MH17. Popełnił samobójstwo

Na Ukrainie samobójstwo popełnił 29-letni były pilot wojskowy Władysław Wołoszyn, oskarżany w Rosji o zestrzelenie malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Obecnie pełnił on obowiązki dyrektora lotniska w Mikołajowie na południu kraju.

Wioska zamieniona w "świątynię" Xi Jinpinga

Budowa kultu Xi Jinpinga w Chinach przybiera coraz większe rozmiary. Jednym z jej przejawów stała się niewielka wioska Liangjiahe w prowincji Shaanxi, do której młody Xi został zesłany do pracy podczas rewolucji kulturalnej. Tę nieznaną osadę zamieniono w wielką "świątynię" ku czci przywódcy, a Chińczycy doskonale wiedzą, że wizyta w niej będzie dobrze widziana przez władze.

#Pamięć Absolutna 18.03.2018

Jak co tydzień dwóch pamiętaczy absolutnych wspomina najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed dokładnie 10 lat. W tym tygodniu cofają się do połowy marca 2008 roku i przypominają przede wszystkim wizytę premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych, a także charakterystykę internauty autorstwa prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Polska Kronika Faktowa 18.03.2018

Eksperymentalna podróż premiera, dwa oblicza gościnności czyli Donald Tusk w Stanach Zjednoczonych, kłótnie i swary wokół Traktatu Lizbońskiego oraz internauta według Jarosława Kaczyńskiego. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

PiS wycofuje się ze zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości został wycofany z Sejmu. Przewidywał on, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według obecnych przepisów ten obowiązek należy do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego.

Merkel to push for EU unity on delicate Poland trip

German Chancellor Angela Merkel will emphasise bilateral ties and the need for European unity when she meets with top Polish officials, amid ongoing differences between the allies over Polish judicial reforms, migration and a new gas pipeline.

"Superpotworny wilk" w służbie rolnikom

Japońscy rolnicy mają nowy sposób na to, by chronić swoje zwierzęta przed drapieżnikami. Na tamtejszym rynku coraz popularniejszy staje się mechaniczny wilk. Maszyna o wyglądzie groźnego drapieżnika ludziom może wydawać się zabawna, ale dla zwierząt może być odstraszająca. Między innymi groźnym wyciem wilczy robot ma odstraszać dzikie zwierzęta. Odpowiedni mechanizm i głośnik umieszczone są na końcu jego grzbietu. Producent swój wynalazek nazwał "superpotwornym wilkiem", bo został on stworzony właśnie po to, żeby chronić m.in. drób przed drapieżnikami. Możliwa jest zmiana koloru sierści czy barwy odgłosów - tak aby dzikie zwierzęta nie mogły do nich przywyknąć.

Premie w kancelarii premiera. "O ile wiem, wszyscy podjęli decyzję o ich zwróceniu"

Uważałem, że osoby, które pracują w KPRM, sekretarze i podsekretarze stanu, ich praca kwalifikuje ich do otrzymania uznaniowej premii, dlatego uruchomiłem ten mechanizm - tak Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, tłumaczył decyzję o przyznaniu premii finansowych dla ministrów. Oświadczył, że wszyscy nagrodzeni zdecydowali się je zwrócić.

Kolizja samochodu z kolumny marszałka Sejmu

Kolizja z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa z kolumny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak poinformowała SOP, w okolicach Przemyśla auto wpadło na łuku jezdni w poślizg, po czym otarło się o barierkę ochronną. Marszałka nie było w samochodzie.

Przyjechali zabrać psy, pomagają właścicielce. Żyła bez pieca, prądu, wody

Zgłoszenie: pani znęca się na psami, są chore, chude, zapchlone. Diana i Puszek okazały się grube i szczęśliwe. Kobieta żyje z nimi bez prądu, wody, ogrzewania. - Zapytaliśmy, czego najbardziej potrzebuje. Powiedziała, że karmy dla zwierząt i kołdry - mówią obrońcy zwierząt. Pomogli. Ale pierwszego kwietnia kobieta wraz z psami może stracić dach nad głową.

"Rozmawiamy o tych wyborach, jakby to były prawdziwe wybory"

System polityczny w Rosji działa tak, aby wyborca nie miał alternatywy, i jednocześnie tak, aby te części społeczeństwa, które są krytyczne, żyły sobie we własnej niszy - komentował wybory prezydenckie w Rosji w TVN24 BiS Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.