Najnowsze

Najnowsze

Adwokat: ukraińscy marynarze usłyszeli zarzuty

Adwokat jednego z ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję na Morzu Czarnym, Nikołaj Połozow, poinformował, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty. Dotyczą one "nielegalnego przekroczenia granicy Federacji Rosyjskiej".

"Nie czuję się członkiem Rodziny Radia Maryja"

Akurat Mateusza Morawieckiego bym nie posądzał o to, że chciałby Polaków dzielić na lepszych i gorszych pod kątem stopnia patriotyzmu - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jarosław Gowin. Odniósł się do słów szefa rządu, który w sobotę na 27. urodzinach Radia Maryja mówił o tych, "którzy nie kochają Polski aż tak mocno", jak "cała Rodzina Radia Maryja". Gowin przyznał, że "nie czuje się członkiem Rodziny Radia Maryja".

Loża prasowa 02.12.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży prasowej: Magdalenę Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Marcina Makowskiego ("Do Rzeczy", Wirtualna Polska), Jacka Nizinkiewicza ("Rzeczpospolita"), Pawła Wrońskiego ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze rozmawiali o wnioskach Narodowego Banku Polskiego złożonych do Sądu Okręgowego. NBP domaga się m.in. nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w związku z aferą wokół KNF. Następnie goście rozmawiali o sprawie Wojciecha Cieśli, dziennikarza "Newsweeka", który został wezwany na przesłuchanie ws. artykułu o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Kolejnym tematem było spotkanie Zjednoczonej Prawicy podczas którego Mateusz Morawiecki wyliczał sukcesy obozu rządzącego, porównując m.in Polskę do wyremontowanego domu. Na spotkanie nie zostali wpuszczeni dziennikarze, a pytania zadawały osoby z publiczności. Na koniec publicyści skomentowali sytuację w podlaskiej policji oraz pomysł nadinsp. Daniela Kołnierowicza (Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku), który w trakcie audycji radiowej ogłosił konkurs na najlepszy anonim o posłance Kamińskiej. Teraz w związku z tymi wypowiedziami Komendant Główny Policji polecił wszcząć czynności wyjaśniające.

"Nie czuję się członkiem Rodziny Radia Maryja"

Akurat Mateusza Morawieckiego bym nie posądzał o to, że chciałby Polaków dzielić na lepszych i gorszych pod kątem stopnia patriotyzmu - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jarosław Gowin. Odniósł się do słów szefa rządu, który w sobotę na 27. urodzinach Radia Maryja mówił o tych, "którzy nie kochają Polski aż tak mocno", jak "cała Rodzina Radia Maryja". Gowin przyznał, że "nie czuje się członkiem Rodziny Radia Maryja".

Radykalna prawica ma głos w Andaluzji

Po raz pierwszy od 1975 roku w parlamencie Andaluzji zasiądą przedstawiciele partii prawicowej. W niedzielnych wyborach w tym autonomicznym regionie Hiszpanii, według sondażowych wyników exit poll z 98 procent lokali wyborczych, 12 mandatów zdobyło skrajnie prawicowe ugrupowanie Vox.

Rusza COP24. Prezydent i premier od poniedziałku w Katowicach

To będą intensywne dni dla polskich władz. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterresem wezmą udział w uroczystości otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach. Celem kongresu jest ustanowienie reguł wdrażania pierwszej globalnej umowy klimatycznej, jaką jest Porozumienie paryskie.

"Najgorsze powietrze w Europie". Szwedzki dziennik o szczycie w Katowicach

"Klimat będzie ratowany w Katowicach - mieście, które kocha węgiel" - pisze w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP24 szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". "Tu jest najgorsze powietrze w Europie" - dodaje. Przypomina równocześnie, że pod względem emisji CO2 Polska jest dopiero na 20. miejscu, między innymi po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

"Od co najmniej pół wieku" nie było takiego natężenia przemocy w Paryżu

Po sobotnich manifestacjach w stolicy Francji, podczas których doszło do aktów przemocy i wandalizmu, obserwatorzy obawiają się, że znalezienie wyjścia z kryzysu może być trudne. Eksperci do bezpieczeństwa zwracają uwagę, że "od co najmniej pół wieku" nie było w Paryżu takiego natężenia przemocy. W niedzielę ulice straszyły szkieletami spalonych aut.

"Trump powinien przestrzec Putina przed eskalacją, przed dalszymi krokami"

Źle się stało, że do niego nie doszło - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 o planowanym oficjalnym spotkaniu Władimira Putina i Donalda Trumpa Ryszard Schnepf, były ambasador w USA. Innego zdania był drugi gość, Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji. - Tu bez krzyku czy wyraźnego, twardego przedstawienia stanowisk, by się nie obyło - tłumaczył.

"Nie mamy planety B". Tłumy protestujących w Brukseli

Ponad 65 tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Brukseli w pochodzie przed siedzibami biur unijnych, manifestując w dniu otwarcia COP24 na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Była to największa proekologiczna demonstracja, jaka odbyła się w Belgii.

USA i Chiny ogłaszają "zawieszenie broni"

USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym, jednak cele polityczne Pekinu są nie do pogodzenia z częścią postulatów strony amerykańskiej, przez co w przyszłości spór może rozgorzeć na nowo - oceniają w niedzielę agencje.

Wiadomość od Trumpa do Kim Dzong Una

Donald Trump spełni oczekiwania Korei Północnej po całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczył prezydent Korei Południowej Mun Dze In. Wyjaśnił, że taką wiadomość ma przekazać przywódcy północnokoreańskiemu Kim Dzon Unowi.

Niefortunne zaręczyny. Stracili pierścionek, szukała ich policja

W piątek wieczorem lokalnego czasu na Times Square w Nowym Jorku zaręczyła się para. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem - pierścionek wpadł do kratki, a zakochani nie zdołali go odzyskać. Udało się to dopiero policjantom, którzy poszukiwali narzeczonych za pomocą mediów społecznościowych. W niedzielę wieczorem do nich dotarli. Okazało się, że to para turystów: John i Daniella.

"Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

"Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Zniszczony Łuk Triumfalny. Paryż po największych zamieszkach od lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaraz po powrocie z Buenos Aires udał się w niedzielę przed Łuk Triumfalny, gdzie w sobotę protestowały "żółte kamizelki". Pomnik został zbezczeszczony: pokryty graffiti, część rzeźb zniszczono. Rząd nie wyklucza wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Mikołaje na motocyklach pojechali dla dzieci

Czapki i brody świętych Mikołajów, klaksony, megafony i ryk silników - kilkuset motocyklistów w mikołajowych strojach przejechało ulicami Wrocławia. Wszystko to w ramach charytatywnej akcji, której celem było przygotowanie świątecznych paczek dla dzieci z domu dziecka.