Najnowsze

Najnowsze

Zmarł prezydent Wietnamu. "Poważna choroba"

Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang zmarł w piątek w wieku 61 lat z powodu poważnej choroby - poinformował rząd w Hanoi, potwierdzając doniesienia państwowych mediów. Zmarły przywódca należał do konserwatywnego skrzydła w rządzącej krajem partii komunistycznej. Jak przekazały władze, Tran Dai Quang zmarł w piątek rano w szpitalu wojskowym w Hanoi.

"Żaden kraj w Unii nie mówi, że Polska postępuje praworządnie. Jesteście sami"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła w poniedziałek polską - wybraną przez polityków - Krajową Radę Sądownictwa. Powodem jest "niespełnianie wymogów o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". W wywiadzie dla "Czarno na białym" prezes ENCJ Kees Sterk przyznaje, że nie miał żadnych wątpliwości, podejmując tę decyzję. Jak dodaje, nikt w Unii Europejskiej nie uważa, że polski rząd działa praworządnie.

Po ataku na synagogę. "Gdańsk zarumienił się ze wstydu"

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła - powiedział w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W tej świątyni w środę nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie. Prezydent miasta Paweł Adamowicz ocenił, że był to "akt barbarzyński".

"Wolność jest skarbem, który musi być stale chroniony"

W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość - powiedział Franciszek w orędziu do narodów Litwy, Łotwy i Estonii. W sobotę rozpocznie się jego wizyta w tych krajach.

Na wojnie ze smogiem

Ministerstwo Środowiska podejmuje kolejną walkę ze smogiem. Tym razem stawia na program "Czyste powietrze". Program sporo kosztuje, ale efekty mają być znaczące. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Wniosek PO w sprawie słów premiera oddalony

Kolejna odsłona walki o mosty i drogi. Platforma nie zgadza się z decyzją sądu, który oddalił jej wniosek w trybie wyborczym przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki na jednym z wieców wyborczych stwierdził, że za czasów rządu Donalda Tuska nie budowano ani dróg, ani mostów. Posłom PO nie podoba się nie tylko uzasadnienie wniosku, mają też zastrzeżenie co do tego, w jaki sposób sąd podjął decyzję.

Kontrowersyjne powołania do Sądu Najwyższego

Na razie nie 16, a 10 osób powołał prezydent na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nazwiska budzą kontrowersje, bo większość z nich związana jest ze Zbigniewem Ziobrą. Prezydent wręcza nominacje i podkreśla jak trudne zadanie stoi przed sędziami, choćby przez nagonkę. Wszystkiemu przygląda się opozycja i punktuje: to osoby wybrane przez upolitycznioną nową KRS, która słucha głosu z Nowogrodzkiej.

"Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

- Podejrzewam, że wobec ubogiej treści wizyty, koś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji podpisanej we wtorek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Na pytanie o fotografię dokumentującą złożenie podpisów, odpowiedział krótko: - Profesjonaliści w kancelarii prezydenta powinni byli temu zapobiec. Gościem drugiej części programu był były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz.

Rzut oszczerstwem

Jedną z najbardziej wyrazistych twarzy Krajowej Rady Sądownictwa jest Krystyna Pawłowicz. Ta była utalentowana oszczepniczka teraz jest znana z mocno rzucanych słów, radykalnie konserwatywnych poglądów i bezkompromisowości. W sądowej rewolucji PiS odgrywa większą rolę niż mogłoby się wydawać - tak uważa jej siostra, która politycznie jest po drugiej stronie barykady. Jaka to rola?

Jesteście sami

Kulisy zawieszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i bardzo mocne słowa szefa tej organizacji Keesa Sterka. W rozmowie z Dariuszem Kubikiem mówi, że nie miał żadnych wątpliwości podejmując tę decyzję i że nikt w Unii nie uważa, że polski rząd działa praworządnie, nawet Węgry, co pokazało poniedziałkowe głosowanie. W wywiadzie dla "Czarno na białym" Kees Sterk mówi też o konsekwencjach takiej sytuacji.

Pod pręgierzem

Sędziowie, którzy "dobrą zmianę" w sądach krytykują, już stoją przed groźbą dyscyplinarki. W czwartek dwoje pierwszych sędziów zostało przesłuchanych przez rzecznika dyscyplinarnego. W materiale "Czarno na białym" o tym, z czego muszą się tłumaczyć.

Promile sprawiedliwości

Sąd nad sędziami. Gdy jedni są zagrożeni dyscyplinarkami za krytykowanie sądowej "dobrej zmiany", inni - tak się składa, że z tą "dobrą zmianą" kojarzeni - mogą spać spokojnie. Nawet, gdy zostaną złapani po pijanemu za kierownicą, o czym mogą świadczyć historie z Torunia i Suwałk.

Sankcje na Chiny za rosyjski sprzęt

USA nakładają w trybie natychmiastowym sankcje na chińską agencję ds. rozwoju technologii militarnych za zakup sprzętu wojskowego od głównego rosyjskiego eksportera broni Rosoboronexportu - poinformowali w czwartek przedstawiciele Departamentu Stanu USA.

"Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

- Podejrzewam, że wobec ubogiej treści wizyty ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji podpisanej we wtorek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Na pytanie o fotografię dokumentującą złożenie podpisów, odpowiedział krótko: - Profesjonaliści w kancelarii prezydenta powinni byli temu zapobiec.

Wyszedł z więzienia. Wróci, jak straci mandat

Turecki sąd kasacyjny zwolnił z więzienia opozycyjnego deputowanego Enisa Berberoglu, który w lutym został skazany na blisko sześć lat pozbawienia wolności za "ujawnienie tajemnic rządowych".

"Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta"

Rozumiem, że jest wiele sił na świecie, które bardzo chcą dezawuować i podważać strategiczny sojusz amerykańsko-polski, natomiast strasznie dziwi mnie to, że duża część polityków w Polsce próbuje robić to samo - mówił w "Tak jest" w TVN24 prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Odniósł się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i zdjęcia, na którym polski prezydent stoi obok siedzącego Donalda Trumpa.

ETPC: "ekshumacje z naruszeniem praw człowieka"

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które zaskarżyły działania prokuratury dotyczące obowiązkowych ekshumacji. Trybunał orzekł, że polska prokuratura złamała przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego, odmawiając rodzinom prawa do wstrzymania ekshumacji ich najbliższych. To orzeczenie komentowali goście programu "Tak Jest" - Robert Kropiwnicki (PO) i Jan Kanthak (Ministerstwo Sprawiedliwości).