Najnowsze

Najnowsze

"Tylko bardziej zdecydowana odpowiedź powstrzyma Putina"

Bardziej zdecydowane stanowisko USA wobec Rosji i wymierzone w nią nowe sankcje to krok w dobrą stronę, ale do powstrzymania Moskwy przed kolejnymi aktami agresji wobec Zachodu potrzeba ostrzejszych posunięć - ocenia prasa amerykańska.

Przedwojenna umowa i kolejka niezgody. Fiasko negocjacji TPN z koleją

Negocjacje władz Tatrzańskiego Parku Narodowego z przedstawicielami Polskich Kolei Linowych w sprawie uregulowania kwestii korzystania z przejazdu kolejki na Kasprowy Wierch nad terenem TPN zakończyły się fiaskiem. Władze spółki uważają, że służebność przejazdu kolejki ustanowiona jeszcze przed II Wojną Światową, nadal jest aktualna. TPN natomiast żąda zapłaty dzierżawnego.

Kraj Telugów opuszcza rządzącą koalicję

Kraj Telugów, partia regionalna rządząca w stanie Andhra Pradeś na południu Indii, opuściła koalicję premiera Indii Narendry Modiego, obwiniając ją o brak wsparcia finansowego dla regionu. Według obserwatorów to cios dla koalicji przed wyborami krajowymi w 2019 roku.

Moskwa odpowiada Brytyjczykom na wydalenie dyplomatów, Amerykanom na sankcje

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Moskwa planuje także odpowiedź na nowe sankcje USA, rozszerzając swoją "czarną listę" z Amerykanami - podała agencja RIA-Nowosti.

"Myślę, że odnajdzie się w tej nowej rzeczywistości"

Teraz Tomasz Komenda będzie się uczył wszystkiego od początku. Jestem przekonany, że nie będzie miał problemu - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 reporter magazynów "Uwaga!" TVN i "Superwizjer" Grzegorz Głuszak. Po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki Komenda wyszedł na wolność.

Senatorowie PiS: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stało się narzędziem politycznym

"Można odnieść wrażenie, że muzeum POLIN stało się narzędziem politycznym, zatracając zupełnie znamiona instytucji, mającej pełnić funkcje społeczne i prezentować obiektywny przekaz" - napisali w oświadczeniu wydanym w czwartek senatorowie Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. Skomentowali w ten sposób muzealną wystawę dotyczącą Marca '68.

Szakal przegrał. Sąd potwierdził dożywocie

Sąd apelacyjny w Paryżu potwierdził karę dożywotniego więzienia dla urodzonego w Wenezueli terrorysty Carlosa-Szakala za przeprowadzenie krwawego zamachu w Paryżu w 1974 roku - poinformowała w czwartek wieczorem francuska agencja AFP.

Wygrał w sądzie z Zakopanem. Nie chciał zapłacić opłaty klimatycznej

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, pan Bogusław Achimescu - turysta skarżący uchwałę - wygrał sprawę. Wcale nie oznacza to jednak, że opłata nie będzie pobierana, ponieważ zmieniała się i uchwała, i jakość powietrza. - Stoję na takim stanowisku, że Zakopane nie ma prawa w tym momencie pobierać opłaty miejscowej - stwierdził mecenas Miłosz Jakubowski, radca prawny Fundacji Frank Bold. - Ja to postrzegam jako żonglerkę prawną i nie tego oczekuję od władzy jakiegokolwiek szczebla - mówił z kolei Achimescu. Materiał programu "Polska i świat".

Minister Kima przyleciał do Szwecji

Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej wylądował w czwartek w Szwecji. Jego dwudniowa wizyta w Europie napędza spekulacje w sprawie miejsca możliwego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Kazał Rosji "się zamknąć". Rosja odpowiada

Rosja skrytykowała wypowiedź brytyjskiego ministra obrony Gavina Williamsona w sprawie próby zabójstwa Siergieja Skripala. - Widocznie jego prostackie uwagi to ostatnia broń, którą dysponuje brytyjska armia - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji.

Wotum nieufności

To już nie tylko polityczne dyskusje o praworządności w Polsce. Po raz pierwszy sąd innego państwa wstrzymał ekstradycję polskiego obywatela, bo ma wątpliwości czy sądy w Polsce są niezależne. Irlandia chce, by rozstrzygnął to Europejski Trybunał Sprawiedliwości a Cyprian Jopek sprawdza, jakie mogą być tego skutki. 

W orbicie władzy

Pokażemy jak udało się władzy PiS w nieco ponad dwa lata przejąć kontrolę nad całym wymiarem sprawiedliwości. Mimo protestów, zarzutów o łamaniu konstytucji i ostrzeżeń ze strony Unii wszystkie sądy i cała prokuratura pośrednio lub bezpośrednio są już w rękach rządzącej partii.

Biała Księga ma przekonać do zmian w polskim sądownictwie. "To się nie uda"

Biała Księga, dotycząca zmian w polskim sądownictwie, dotarła do Brukseli osobiście dostarczona przez premiera Morawieckiego. Dokument ten ma przekonać wszystkich unijnych urzędników i zagranicznych ekspertów, że to co zrobiono z wymiarem sprawiedliwości w Polsce to reforma, a zmiany są konieczne i zgodne z europejskimi standardami. Prawnicy i inni eksperci jednak inaczej go oceniają. - To się nie mieści w głowie, nigdy nie widziałem czegoś takiego w Unii Europejskiej - komentował zagraniczny profesor prawa. - Ta księga splamiona jest manipulacjami, których się w niej dopuszczono - stwierdził z kolei sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Iustutia.

Nowelizacja według PiS. Gersdorf nie zwoła posiedzenia KRS?

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odpowiada na list ministra Ziobry. Zobowiązanie do zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa jest jej znane i będzie zrealizowane zgodnie z prawem. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ma być rozwiązania błyskawicznie stąd pomysł z nowelizacją, według której, to nie Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie, a Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, która w radzie nie zasiada. Po co ten pośpiech?

Założyciele spółki Solvere znów w kancelarii premiera

Byli PR-owcy Beaty Szydło wracają do kancelarii premiera. Teraz mają doradzać Mateuszowi Morawickiemu. Dla opozycji to zaskakujący i bulwersujący powrót, bo założyciele spółki Solvere po odejściu od byłej premier za państwowe pieniądze zajmowali się głośną kampanią bilboardową "Sprawiedliwe sądy". Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, złamali ustawę antykorupcyjną.

Wyszedł z więzienia po 18 latach

Były łzy radości, uściski i śmiech. A nawet transparent. Tak witano Tomasza Komendę w rodzinnym domu. Po osiemnastu latach opuścił mury więzienia, bo dopiero teraz prokuratura uznała (mając inne dowody i innego winnego) że Komenda wcale nie zabił i nie zgwałcił dziewczyny.

Zakopane nielegalnie pobierało opłatę klimatyczną

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Pan Bogusław wygrał, ale wcale to nie oznacza, że opłata klimatyczna nie będzie pobierana bo zmieniała się uchwała i jakość powietrza.

Koszty miesięcznic smoleńskich

Posłowie Platformy Obywatelskiej pytają jaki jest rachunek za miesięcznice smoleńskie. Odpowiedź już dostali: koszty mogą zdziwić, bo z roku na rok marsz na Krakowskim Przedmieściu pod specjalnym nadzorem coraz bardziej drożał.

Niedoceniani nauczyciele

W Polsce podwyżek dla nauczycieli chciałoby tylko 39% badanych, w Niemczech 76%. Brytyjska fundacja zapytała ponad 27 tysięcy rodziców z 29 państw świata, na co w edukacji chcieliby przeznaczyć dodatkowe fundusze. W kwestii podwyżek wypadamy blado, ledwo wyprzedzamy Meksyk, Indonezję. Pytanie czy tak słabo cenimy nauczycieli?

Izrael czasowo zawiesza plan deportacji imigrantów

Izrael zawiesił tymczasowo zaaprobowany w styczniu plan masowej deportacji dotyczący 38 000 afrykańskich imigrantów, którzy dostali się do Izraela przez Synaj. Plan miał być wdrażany od 1 kwietnia, jeśli ci przybysze nie opuszczą wcześniej kraju "dobrowolnie".