Rząd i przynajmniej część doradców podatkowych mówią, że zmiana jest historyczna. 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa, czyli fiskus, udostępniła ponad 25 milionom podatników ich wypełnione zeznania podatkowe za 2018 rok. Chodzi o PIT-37, składany w przypadku dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych, oraz PIT-38, dotyczący na przykład zysków z giełdy. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, można nawet "zapomnieć o PIT".
Oto kilka pytań i odpowiedzi dotyczących rozliczeń w systemie Twój e-PIT.
1. Gdzie znajdę mój e-PIT?
Od 15 lutego na rządowym portalu www.podatki.gov.pl można zalogować się, podając swój nr PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.). Te dane należy kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 rok.
Alternatywą jest skorzystanie z profilu zaufanego, do zalogowania się nie jest potrzebny podpis kwalifikowany.
Zeznanie podatkowe, które znajdziemy na portalu, można składać od 15 lutego do 30 kwietnia.
2. Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT będzie obowiązkowe?
Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik nadal będzie miał możliwość wyboru dowolnej formy złożenia swojego zeznania podatkowego (także papierowej lub za pomocą systemu e-Deklaracje). Jeśli decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT, nie musi tego zeznania w ramach usługi odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące będzie to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie.
3. Rozliczam się w systemie i jednocześnie wysyłam papierowy PIT pocztą. Co wtedy?
Papierowy PIT ma pierwszeństwo przed tym z systemu e-PIT.
Więc jeśli wypełnimy zeznanie w systemie, a później wyślemy takie samo, lub inne (z uwzględnionymi korektami) w tradycyjny sposób, urząd skarbowy anuluje rozliczenie elektroniczne i będzie uwzględniać tylko rozliczenie papierowe.
4. Co, jeśli nic nie zrobię w sprawie PIT?
Uznane zostanie rozliczenie, które automatycznie zostało przygotowane w systemie. Stąd wypowiedzi szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej, że w tym roku można "zapomnieć o PIT".
5. Co, jeśli wyślę rozliczenie pocztą w ostatnim możliwym terminie?
Ponownie uznana zostaje zasada: PIT rozliczony samodzielnie ma pierwszeństwo.
W momencie, gdy urząd skarbowy odnotuje wpływ samodzielnie wypełnionego PIT-a, to automatycznie zostanie z portalu podatki.gov.pl usunięta propozycja rozliczenia w ramach e-PIT.
6. Małżonkowie chcą rozliczyć się wspólnie. Czy system to uwzględni?
W ramach systemu Twój e-PIT rozliczenie przygotowywane jest zawsze indywidualnie. Bez względu na to, czy w ubiegłych latach rozliczaliśmy się z małżonkiem.
By rozliczyć się wspólnie, jeden z małżonków loguje się do systemu Twój e-PIT, otwiera swoje rozliczone zeznanie podatkowe i po wybraniu odpowiedniej opcji ("rozlicz wspólnie z małżonkiem") podaje dane autoryzujące małżonka (PESEL współmałżonka, kwoty przychodu z 2017 lub ewentualnie profil zaufany). Na podstawie tych danych system połączy deklaracje i dokona automatycznego wspólnego rozliczenia. Jeśli wszystko się zgadza i nie trzeba nanosić żadnych korekt, wystarczy zaakceptować rozliczenie.
7. Co z ulgami na dzieci w systemie e-PIT?
Jeśli w ubiegłym roku rozliczaliśmy ulgę na dzieci, w tym roku, w systemie Twój e-PIT będzie ona automatycznie wpisana. Ulga będzie uwzględniona do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jeżeli dziecko kontynuuje naukę po osiągnięciu pełnoletności to podatnik dane za pozostałe okresy musi uzupełnić samodzielnie.
System weryfikuje prawo do ulgi po numerze PESEL. Weryfikowane jest również czy dziecko żyje – w przypadku śmierci dziecka, ulga w przygotowanym zeznaniu podatkowym jest uwzględniana do daty zgonu.
Jeśli komuś dziecko urodziło się dopiero w 2018 r. albo w zeszłym roku zapomniał o uldze na dzieci, nie zostanie ona w tym roku automatycznie uwzględniona i trzeba będzie ją dopisać samodzielnie.
8. Czy inne ulgi i odliczenia podatkowe będą wpisane automatycznie?
Nie. Trzeba je będzie dodać samodzielnie, edytując rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.
Przykładami ulg i odliczeń, które mogą się komuś należeć, a nie zostaną uwzględnione automatycznie przez KAS, są np.: ulga za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa, ulga na darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego czy ulga dla honorowych krwiodawców.
9. Co z małoletnimi, którzy uzyskali przychody i muszą rozliczyć podatek?
Muszą to zrobić w tradycyjny sposób. System e-PIT nie uwzględnia zeznań podatkowych osób małoletnich.
10. Nic nie robię, system automatycznie uwzględnia rozliczenie e-PIT, okazuje się, że trzeba dopłacić podatek. Co wtedy?
Jeśli podatnik nie zaloguje się na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia, wówczas przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. W przypadku dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.
11. Jak szybko uzyskam zwrot podatku?
Przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT zwrot przyjdzie w maksymalnie 45 dni (licząc od dnia wysłania zeznania). Jeśli zeznanie zostanie wysłane w tradycyjny sposób, zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie w terminie maksymalnie 90 dni.
12. Zaakceptowałem rozliczenie w systemie e-PIT, ale teraz chcę złożyć korektę.
W ramach usługi Twój e-PIT podatnik będzie mieć możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to, czy składając zeznanie, skorzystał z usługi Twój e-PIT, czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.
13. Jak przekazać 1 proc. na organizację pożytku publicznego?
W zeznaniu e-PIT automatycznie pozostaje ta sama organizacja, którą wpisaliśmy w ubiegłym roku. Można jednak dokonać korekty i wpisać inną OPP.
14. Czy muszę odebrać PIT od pracodawcy/pracodawców?
Tak, dane z PIT-11 będą potrzebne, by zalogować się na stronę podatki.gov.pl, gdzie Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nas zeznanie podatkowe.
W przypadku posiadania profilu zaufanego (którym logujemy się na stronę), nie trzeba nic odbierać od pracodawcy.
15. Co, jeśli mam dochody z kilku źródeł?
Tak jak w latach ubiegłych w PIT możemy wpisać kilka źródeł przychodów. Wszystkie one powinny być automatycznie widoczne na deklaracji udostępnionej do wysyłki w ramach usługi Twój e-PIT. Jeśli płatnik (pracodawca) nie przekazał PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia, trzeba je dopisać ręcznie.
16. Jak rozliczyć się z fiskusem w przypadku zysków z giełdy?
W takim przypadku również z pomocą przychodzi fiskus. Rozliczenie giełdowych zysków i strat odbywa się na formularzu PIT-38, który również został udostępniony podatnikom 15 lutego.
17. Prowadzę działalność gospodarczą i mam umowę o pracę. Czy mogę się rozliczyć przez system Twój e-PIT?
Nie. W tym przypadku trzeba albo odrzucić przygotowaną przez system elektroniczną deklarację lub nie wchodzić na portal i rozliczyć się samemu.
Z zapowiedzi ministerstwa finansów wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły rozliczać się przez Twój e-PIT od 2020 roku.
18. Kto odpowiada za to, że PIT zostanie źle rozliczony?
Za błędy w zeznaniu elektronicznym podatnik będzie odpowiadał tylko wtedy, jeśli naniesie swoje poprawki. Jeśli bez poprawek zaakceptuje zeznanie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową, to ona będzie odpowiadać za ewentualne błędy.
Autor: mmh / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock