Najnowsze

Najnowsze

"Specjalnej możliwości manewru nie ma". Sąd Najwyższy może wycofać się z pytań do Luksemburga

Prawdopodobnie w ciągu tygodnia Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał w niedzielę rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski. Zaznaczył jednak, że decyzja nie zapadła, choć wobec możliwości umorzenia postępowania w sprawie, w której SN zapytał Luksemburg o wykładnię przepisów, sąd "specjalnej możliwości manewru nie ma".

Kobiety z całego świata tańczyły na rurze

Najpierw musiały nagrać swój taniec i przesłać wideo do jury. Sędziowie wybrali najlepsze pole dancerki, które przyjechały do Wrocławia z całego świata, aby na żywo zaprezentować swoje wdzięki i umiejętności.

Henry Golding: nakręciłem "Bajecznie bogatych Azjatów" bez jednego dnia przerwy

Film "Bajecznie bogaci Azjaci" był skazany na sukces jeszcze zanim powstał. Ta oparta na bestsellerowej powieści klasyczna komedia romantyczna opowiada historię dziewczyny z ludu, która trafia do świata bogaczy. Nieakceptowana przez rodzinę ukochanego, walczy jednak o swoje szczęście. W sukcesie filmu nie przeszkodził nawet fakt, że grają w nim niemal wyłącznie azjatyccy aktorzy, a główną rolę powierzono debiutantowi Henry’emu Goldingowi. O tym, jak ta rola wpłynęła na jego życie i o pracy na planie filmowym rozmawiała z nim Anna Wendzikowska.

Polskie bociany masowo giną w Bułgarii

Ornitolodzy z Wielkopolski śledzą szlaki polskich bocianów dzięki nadajnikom, jakie założyli im przed jesiennymi migracjami. Sygnał niektórych urywa się w Bułgarii, dlatego tam wybrali się przyrodnicy. Ich oczom ukazał się tragiczny widok. - Tylko pod dziesięcioma słupami z liniami średniego napięcia znaleźliśmy 130 porażonych ptaków - mówi Błażej Nowak.

"Gościu włamał się do mieszkania Marcina, pobił go na śmierć i chodzi po ulicy"

- Ta Monika, która tam była, opowiedziała mi, że syn leżał na łóżku, kiedy tamten zaczął go okładać. Nie wiedziała, jak ten napastnik wszedł do mieszkania, drzwi były zamknięte. Zdziwiło ją, że Marcin w ogóle się nie bronił. Narobiła wrzasku i policja zabrała tego napastnika. Kilka godzin później zorientowała się, że Marcin długo nie wychodzi z łazienki. Ja wiem, że on potrafił znosić ból do granic wytrzymałości - opowiada ojciec zmarłego 32-latka.

Polskę ukochał ponad wszystko, niemieckiego zapomniał 1 września 1939 roku

Niewiele osób zrobiło tak wiele dla polskiej marynarki wojennej i niewielu tak ostentacyjnie manifestowało swoją polskość, nawet w niemieckiej niewoli, jak on. Mimo to admirał Józef Unrug przez dziesięciolecia bardziej niż w Polsce znany był w Niemczech, jako Joseph Michael Hubert von Unruh. We wtorek spocznie na polskiej ziemi, którą wręcz obsesyjnie pokochał.

Szumełda: nie da się całe życie być w proteście

- Jest przekonanie, że nie da się całe życie być w proteście, chcemy mieć realny wpływ na rzeczywistość. W listopadzie wraz z innymi ruchami obywatelskimi powinniśmy stoczyć debatę wewnętrzną na temat tego, czy nie powinniśmy stworzyć nowego projektu politycznego, wyjść z ofertą programową dla Polski - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Radomir Szumełda, przewodniczący pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji. Podkreślił, że nadrzędnym celem nowej formacji politycznej byłoby budowanie dużego sojuszu, który pozwoliłby na wygranie wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Błaszczak rozmawiał z pierwszym żołnierzem USA

Relacje polsko-amerykańskie, rozszerzenie obecności wojsk USA w Polsce i wdrażanie decyzji szczytu NATO były głównymi tematami sobotniej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka i przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Josepha Dunforda - poinformował polski resort obrony.

Snajperzy na dachach. Erdogan otworzył Meczet Centralny w Niemczech

W decydującym dla naszych stosunków okresie "odbyliśmy owocną i udaną wizytę w Niemczech" - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Kolonii na ceremonii otwarcia Meczetu Centralnego, którego działalność oficjalnie zainaugurował. Sobota była trzecim i ostatnim dniem jego wizyty w Niemczech.

Sąd Najwyższy umorzy postępowanie, ale nie można "przesądzić, co zrobi TSUE"

Zasadą jest, że Sąd Najwyższy zobligowany jest oświadczeniem strony. Nieważne jest, czy to jest skarga kasacyjna, czy zażalenie. Jeżeli jest wycofane z Sądu Najwyższego, postępowanie ulega umorzeniu - wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Michałowski z Sądu Najwyższego, odnosząc się do faktu, że ZUS wycofał zażalenie, na podstawie którego SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne. - Absolutnie nie jestem w stanie przesądzić, co Trybunał Sprawiedliwości zrobi - podkreślił Michałowski.

Syryjski minister o uchodźcach: mogą wracać do kraju

Walka z terroryzmem dobiega końca - oświadczył minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim w sobotę na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przekonywał również, że jego kraj jest gotów na dobrowolny powrót uchodźców, którzy uciekli w czasie trwającego ponad siedem lat konfliktu.

Igor Brejdygant o swojej nowej książce

Poznałem na swojej drodze ludzi, którzy wyszli w środę w lutym z domu w Warszawie, a obudzili się w grudniu w Sopocie. Nie wiedzieli, co wydarzyło się pomiędzy - opowiadał w "Xięgarni" pisarz Igor Brejdygant. - Nie martwiłem się o tyle, że nie korzystałem ze schematu, tylko korzystałem z własnego doświadczenia - dodał autor, opowiadając o pracy nad swoją nową książką pod tytułem 'Rysa".

Szef MSZ Korei Północnej: sankcje podsycają nieufność

Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho oświadczył w sobotę na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj nie dokona rozbrojenia nuklearnego, jeśli nie będzie mógł ufać Stanom Zjednoczonym. Ri podkreślił, że sankcje nałożone na jego kraj podsycają nieufność.

"PiS traktuje kraje europejskie jak wroga"

Łamanie prawa w bardzo wielu miejscach, łamanie zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów, to wszystko nas wyprowadza nas z Europy - wyliczała w "Faktach po Faktach" posłanka PO Joanna Mucha. - PiS traktuje poszczególne kraje europejskie i Europę jak wroga - dodała. Innego zdania był poseł PiS Waldemar Buda. - Zależy nam na tym, żeby w Unii funkcjonować i mieć własne, podmiotowe stanowisko w wielu sprawach - powiedział. W drugiej części programu porozmawiali Adrian Zandberg (Razem) i Radomir Szumełda (KOD).

"PiS traktuje kraje europejskie jak wroga"

Łamanie prawa w bardzo wielu miejscach, łamanie zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów, to wszystko wyprowadza nas z Europy - wyliczała w "Faktach po Faktach" posłanka PO Joanna Mucha. - PiS traktuje poszczególne kraje europejskie i Europę jak wroga - dodała. Innego zdania był poseł PiS Waldemar Buda. - Zależy nam na tym, żeby w Unii funkcjonować i mieć własne, podmiotowe stanowisko w wielu sprawach - powiedział.

CJEU: Polish Supreme Court's case will be processed in expedited procedure

The Court of Justice of the European Union (CJEU) has decided that the request for preliminary ruling, sent by the Polish Supreme Court in early August, will be processed in an expedited procedure. The CJEU President stated in the substantiation that "a prompt reply by the CJEU may dispel serious concerns (...) especially those concerning independence of judges". The CJEU has scheduled to process a request by the Polish Supreme Court for preliminary ruling on 12th of February 2019.

Politycy PiS i biznes na nieruchomościach. Kulisy "układu radomskiego"

O tym, że ich domy mają zostać wyburzone, a oni sami wysiedleni - mieszkańcy położonej niedaleko Radomia gminy Kowala dowiedzieli się kilka miesięcy temu. Protestują, bo jak mówią, droga miała przejść przez nieużytki. Podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami. Ale urzędnicy odpowiedzieli, że sprawa jest już przesądzona. Materiał programu "Superwizjer".

"Były sportowe kluby wojskowe i kluby milicyjne. Takie były realia PRL"

Trzeba mieć świadomość tego, jakie były czasy PRL. Były kluby wojskowe i były kluby milicyjne. Była Gwardia jako klub milicyjny i była Legia jako klub wojskowy i w tych klubach byli młodzi ludzie, którzy uprawiali sport, którzy byli naszymi fantastycznymi ambasadorami na świecie - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS Małgorzata Szmajdzińska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W ten sposób odniosła się do wyroku sądu, który w trybie wyborczym nakazał posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu przeprosić europosła PO i kandydata na prezydenta Kielc Bogdana Wentę. Chodzi o wpis na Twitterze, w którym poseł nazwał byłego sportowca "Niemcem, który trenował pałowanie na głowach Polaków" i przypomniał, że Wenta był zawodnikiem milicyjnego klubu sportowego. Jak przypomniała Szmajdzińska, takie były realia PRL, a takim "ambasadorem" był między innymi uwielbiany nie tylko w Polsce Kazimierz Deyna, zawodnik Legii.