Najnowsze

Najnowsze

Poroszenko: prawda historyczna wymaga dialogu, a nie zakazów

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek do Polski o obiektywność i dialog w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych między innymi za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Turecka armia zaatakowała cele Kurdów w Iraku

49 bojowników zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w nalotach przeprowadzonych w poniedziałek w północnym Iraku przez tureckie siły powietrzne - poinformowała w czwartek armia Turcji. W sumie trafiono w 19 celów PKK.

Siemoniak: stanowisko USA to niesłychanie poważny sygnał

Apelowaliśmy o to, żeby odłożyć pracę, dać sobie czas, dać sobie dwa tygodnie co najmniej na to, żeby spokojnie porozmawiać i też wziąć pod uwagę ogromne zainteresowanie zagranicy - komentował w RMF FM prace nad nowelizacją ustawy o IPN Tomasz Siemoniak (PO).

"Straty są, nie zaprzeczam temu"

Zrobimy wszystko, żeby to się skończyło zminimalizowaniem strat. Dobrego wyjścia nie ma, są złe i mniej złe. Trzeba pracować nad tymi mniej złymi - komentował w internetowej części programu "Jeden na jeden" kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rosyjski myśliwiec "półtora metra" od Amerykanina. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko publikuje kolejne nagranie z niebezpiecznego incydentu nad Morzem Czarnym. Według ich relacji, rosyjski myśliwiec Su-27 podleciał do samolotu rozpoznawczego EP-3 Ariess II na zaledwie "półtora metra". W wydanym przez Departament Stanu USA oświadczeniu zachowanie rosyjskiego pilota oceniono jako "niebezpiecznie i nieprofesjonalnie".

"Chcemy dojść do porozumienia z Izraelem"

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył w "Jeden na jeden" w TVN24 fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.

"Straty są, nie zaprzeczam temu"

Zrobimy wszystko, żeby to się skończyło zminimalizowaniem strat. Dobrego wyjścia nie ma, są złe i mniej złe. Trzeba pracować nad tymi mniej złymi - komentował w internetowej części programu "Jeden na jeden" kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin: Trzeba zachować zimną krew. Przyjmujemy do wiadomości stanowisko USA

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 220 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1999 roku - przypomniało MON. Kwalifikacja, która co roku rozpoczyna się pod koniec stycznia, potrwa do 28 kwietnia.

Jeden podpis i Kanada zmieni słowa hymnu

Kanadyjski hymn będzie neutralny pod względem płci. W środę, po kilkunastu miesiącach prac parlamentarnych, Senat przyjął ustawę zmieniającą dwa słowa wersji angielskiej hymnu. Zamiast "Twoi synowie" Kanadyjczycy będą od teraz śpiewać "my wszyscy".

Senat zniósł tajność głosowań w sprawach personalnych

Senat przyjął uchwałę dotyczącą zmian w regulaminie Izby. Chodzi o uchylenie zapisów stanowiących, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart. Zmiany przewidują też jawność głosowań dotyczących wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

Senator Anders: dlaczego nikt nie przewidział, że będzie taka reakcja?

To jest tragiczna, absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa. Nie tylko w Polsce, w Izraelu, to jest w amerykańskim Kongresie - podkreślała senator PiS Anna Maria Anders w trakcie nocnej debaty w Senacie na temat nowelizacji ustawy o IPN, zwracając się do wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. - Ja uważam, że to było niepotrzebne. Pytanie: dlaczego? Dlaczego nikt tego nie przewidział, że będzie taka reakcja? - mówiła.

Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN

Senat poparł w czwartek przed godziną 2 w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech między innymi za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami". Departament Stanu USA o polskiej ustawie

Departament Stanu USA zachęca polskie władze do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN. "Musimy zachować szczególną ostrożność, by nie ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu" - przekazał resort w oświadczeniu. Wcześniej swoje zaniepokojenie nowelizacją przepisów o IPN wyrazili amerykańscy kongresmeni, którzy zwrócili się z apelem do polskiego prezydenta.

Sposób na niedopałki

Cztery i pół biliona niedopałków papierosów każdego roku ląduje na ziemi. W Holandii - zdecydowano się na eksperymentalny projekt. Niedopałki mają sprzątać wrony.