Najnowsze

Najnowsze

Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności

W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówi o sprawie przywódców opozycji w czasach PRL-u profesor Andrzej Friszke, autor książki "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984".

"Każdy kraj ma prawo do obrony swojej godności, państwa i narodu"

- Chcemy porozumieć się ze stroną izraelską. Trzeba doprowadzić do tego, by relacje Polski i Izraela wróciły na właściwe tory - oświadczył Bronisław Wildstein, członek zespołu do spraw dialogu z Izraelem. Według niego do porozumienia może dojść wtedy, kiedy emocje obu stron się uspokoją.

Putin: bitwa o Stalingrad pokazała nieugięty charakter Rosjan

Obrońcy Stalingradu pozostawili nam wielką spuściznę: miłość do ojczyzny, gotowość bronienia jej interesów i niepodległości oraz wytrwałość w obliczu wszelkich prób - oświadczył w piątek prezydent Władimir Putin podczas uroczystości w Wołgogradzie z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w tej bitwie.

Kolejny nieudany test. Zawiodła antyrakieta dla Redzikowa

Amerykanie przeprowadzili kolejny ważny test tarczy antyrakietowej. Zgodnie z doniesieniami mediów pocisk SM-3 Block IIA nie trafił jednak w swój cel. Rzeczniczka Pentagonu potwierdziła, że próba nie spełniła założonych celów. Fiasko oznacza problem dla wojska USA, bowiem z trzech dotychczasowych testów tego nowego i ważnego pocisku udał się tylko jeden.

"Grozi powstrzymaniem dyskusji". Organizacje żydowskie o noweli ustawy o IPN

Zaniepokojenie nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wyraziły Organizacje Europejska Unia dla Judaizmu Postępowego (EUPJ) oraz zrzeszony w niej Beit Polska - Związek Postępowych Gmin Żydowskich w Polsce. O weto do noweli zaapelował w liście do prezydenta Andrzeja Dudy również związek włoskich gmin żydowskich.

Kompletnie pijany staranował tirem pięć aut. Usłyszał zarzuty

Do 15 lat więzienia grozi Łotyszowi, który kierując ciężarówkę wjechał w pięć aut stojących w kolejce do poboru opłat na autostradzie A2. 54-letni Romans M. usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. W chwili wypadku miał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Pracownicy pizzerii obezwładnili napastnika. Okazało się, że to ich były szef

Były menedżer pizzerii w roli uzbrojonego bandyty, który próbuje okraść własny lokal. Do takiego zaskakującego zdarzenia doszło w stanie Massachusetts. Akcję nagrały kamery monitoringu. Zamaskowany napastnik wszedł do lokalu z przedmiotem przypominającym broń. Pracownicy nie dali się jednak zastraszyć i obezwładnili mężczyznę, powalając go na ziemię. Gdy na miejsce przybyli policjanci i zdjęli mu z twarzy maskę, pracownicy rozpoznali byłego menedżera restauracji. Napastnik początkowo tłumaczył, że napad to żart, ale nikt z obecnych w pizzerii nie dał się przekonać.

Magierowski: wyraźnie widać chęć dialogu

Naszym zadaniem jest przekonywanie partnerów, także z Izraela i USA, że nowela ustawy o IPN została źle zinterpretowana - podkreślił Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych. Podczas spotkania premiera z zagranicznymi dziennikarzami dodał, że nowela "nie stanowi zagrożenia dla wolności słowa w Polsce, ani dla stabilności relacji z tymi dwoma państwami.

Nie żyje "Fidelito", najstarszy syn Fidela Castro

W wieku 68 lat zmarł najstarszy syn byłego przywódcy Kuby Fidela Castro, Fidel Castro Diaz-Balart - poinformowały kubańskie media. "Fidelito" lub "mały Fidel", nazywany tak ze względu na niezwykłe podobieństwo do ojca, od kilku miesięcy leczył się na depresję.

Rozmowy o zmianach w dowodzeniu armią

Rozpoczęły się rozmowy w sprawie zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W piątek przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i resortu obrony narodowej zainaugurowali prace specjalnego zespołu w tej sprawie. Do tej pory przez brak decyzji w sprawie kierowania armią prezydent odkładał kolejne nominacje generalskie.

Kaczyński: prawda nie obroni się sama, trzeba stworzyć machinę

Trzeba stworzyć mechanizm i właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia takiej machiny, która będzie broniła tej prawdy - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, odnosząc się do międzynarodowej dyskusji wywołanej nowelizacją ustawy o IPN, "prawda sama się nie obroni".

Stowarzyszenie byłego posła pod lupą prokuratury. "To nie sprawa polityczna. Normalna kontrola"

Helper - to stowarzyszenie, które prowadzi domy pomocy dla starszych i schorowanych ludzi, finansowane z publicznych pieniędzy. Prezesem Helpera jest Tomasz Kaczmarek, czyli słynny "agent Tomek", były pracownik CBA i były polityk. Stowarzyszenie prowadzi razem z żoną. Rok temu media zaczęły donosić o dziwnych wydatkach Helpera, a prokuratura od trzech lat prowadzi postępowanie w tej sprawie. Sam Kaczmarek zapewnia, że stowarzyszenie działa zgodnie z prawem, a zaostrzone kontrole to według niego próba politycznej zemsty. O finansach stowarzyszenia Tomasz Kaczmarek po raz pierwszy opowiedział przed kamerą "Superwizjera". Reportaż "Drugie życie agenta Tomka" Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego w "Superwizjerze" TVN - w sobotę, o godzinie 20 w TVN24.

Owsiak: zadeklarowana kwota wpłynęła na konto WOŚP

Cała deklarowana kwota 81 milionów 423 tysięcy 542 złotych jest już na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ogłosił Jerzy Owsiak. Zaznaczył jednocześnie, że pieniędzy będzie jeszcze więcej, ponieważ cały czas spływają i dopiero są liczone.

Premier: Nie pozwolimy nikomu, by używał tej frazy. To jest nasz Rubikon

Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust. To niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać między innymi z przyjaciółmi w Izraelu i USA - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej (Podkarpacie). Pytany o polityczne konsekwencje nowelizacji ustawy o IPN, które wzbudziły protesty Izraela i USA, wyraził nadzieję, "że to tylko tymczasowe, chwilowe osłabienie tych relacji".