Najnowsze

Najnowsze

Błędne tłumaczenie wystąpienia premiera. Jego kancelaria wyjaśnia

Według angielskiego tłumaczenia, premier Mateusz Morawiecki miał powiedzieć w swoim wystąpieniu, że "obozy, w których wymordowano miliony Żydów, były polskie". W rzeczywistości premier powiedział coś zupełnie odwrotnego. Pod nagraniem, które opublikowała Kancelaria Premiera pojawiły się błędne angielskie napisy. KPRM tłumaczy, że błąd "powstał w wyniku automatycznego tłumaczenia serwisu YouTube".

Oddział pediatryczny nie przyjmuje pacjentów. Bo brakuje lekarzy

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Chełmie od piątku wstrzymała przyjmowanie pacjentów na oddział pediatryczny. Problemem jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia, to pacjenci zostaną przeniesieni do innych szpitali - poinformował wicedyrektor placówki Arnold Król.

Trzech kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa z wyrokami dyscyplinarnymi

Z tysięcy sędziów zgłosiło się 18 kandydatów na 15 miejsc do Krajowej Rady Sądownictwa. Oficjalnie nie ujawniono jeszcze nazwisk zgłoszonych osób. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że w większości to sędziowie bezpośrednio podlegli ministrowi sprawiedliwości. Niektórzy z ewentualnych kandydatów na swoim koncie mają sprawy dyscyplinarne. Materiał "Czarno na białym".

Szef MSZ: stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Borusewicz: konsekwencje tej ustawy będziemy odczuwać bardzo długo

Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację ustawy o IPN. Inaczej popsujemy stosunki z najważniejszym partnerem czyli Stanami Zjednoczonymi - w piątek w TVN24 powiedział Bogdan Borusewicz. Wicemarszałek Senatu dodał, że niezrozumiałe dla niego jest, że kierownictwo PiS zdecydowało się "iść na zderzenie".

Departament Stanu USA zaapelował do Polski

Wymiana listów na linii polskie MSZ - amerykański Departament Stanu. I komentarze izraelskiej prasy, że sporna ustawa o IPN została przyjęta mimo obietnicy rozmów w tej sprawie. Konflikt dyplomatyczny jest coraz bardziej międzynarodowy. I z każdym dniem coraz ostrzej zarysowany. Izraelczycy zwrócili się o przełożenie terminu wizyty szefa BBN. Sebastian Wasilewski.

Korea Północna: USA zagrażają stosunkom z Koreą Południową

Minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho w liście skierowanym w czwartek do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa ostrzegł, że podejmowane przez Waszyngton działania w rejonie Półwyspu Koreańskiego zagrażają poprawie stosunków między obu państwami koreańskimi.

Ustawa o IPN czeka na podpis prezydenta

Premier powołuje zespół, występuje z orędziem, ale Senat robi swoje i teraz ustawa o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta. Andrzej Duda w środę apelował o tonowanie nastrojów, ale raczej z pozycji kogoś, kto nie ma wątpliwości, że przyjmując ustawę o IPN parlament zrobił dobrze. Innego zdania była w środę senator Anna Maria Anders. Mówiła o dyplomatycznej katastrofie, ale ostatecznie zagłosowała tak jak chciała partia. Arleta Zalewska.

Kolejne spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

Są bliżej, ale na tyle daleko, że potrzebny jest ciąg dalszy rozmów. Lekarze rezydenci po spotkaniu z nowym ministrem zdrowia. Jest nowe otwarcie, ale problemy po staremu. Z kolejnych szpitali odchodzą kolejni lekarze. Na znak protestu. Michał Chlebowski.

Nowe statystyki w sprawie aborcji

Jest ich coraz więcej i faktycznie wiele z powodu stwierdzenia u płodu zespołu Downa. Ale prawda o aborcjach w Polsce mimo wszystko jest inna niż ta przedstawiana przez środowiska pro life i kościół. Przerwanie ciąży z powodu stwierdzonego zespół Downa to nie 90, a 21 procent aborcji. Są najnowsze statystyki. A czy nowe wnioski, o tym Maria Mikołajewska.

Służba Ochrony Państwa zastąpiła BOR

Był BOR - jest SOP. Od dziś Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Dawid Rydzek. 

Ukraiński parlament przygotuje stanowisko w sprawie ustawy o IPN

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij polecił w czwartek przygotowanie wspólnego stanowiska deputowanych w sprawie przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko zamierza poruszyć temat ustawy podczas planowanej w połowie lutego wizyty w Polsce.

Rzeźby na ulicach polskich miast

Wrocław będzie miał Arlekina. Łódź chce mieć jednorożca. Arlekin wyjdzie spod ręki znanego Włocha. Jednorożec będzie z Japonii. Na ulicach polskich miast coraz bardziej awangardowo i światowo. Pytanie co na to sama ulica? Czy mieszkańcy tych miast takie rzeźby faktycznie chcą i docenią. Łukasz Wieczorek

Rzeczniczka Departamentu Stanu: Tillerson rozmawiał o ustawie o IPN z polskimi władzami

Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce - oznajmiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert odnosząc się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. Przekazała, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson poruszał kwestie ustawy o IPN podczas swoich spotkań z przedstawicielami polskich władz w czasie wizyty w zeszłym tygodniu w Warszawie.