Najnowsze

Najnowsze

Lubnauer: 250 złotych na każde dziecko. Program objąłby 97 procent dzieci

Chcemy zreformować, a nie zlikwidować program Rodzina 500 Plus - zapowiedziała w internetowej części programu "Jeden na jeden" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wyjaśniła, że rodziny otrzymywałyby po 250 złotych na każde dziecko - od jego urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Dodała, że taki program byłby "trochę tańszy" niż program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Lubnauer: 250 złotych na każde dziecko. Program objąłby 97 procent dzieci

Chcemy zreformować, a nie zlikwidować program Rodzina 500 Plus - zapowiedziała w internetowej części programu "Jeden na jeden" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wyjaśniła, że rodziny otrzymywałyby po 250 złotych na każde dziecko - od jego urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Dodała, że taki program byłby "trochę tańszy" niż program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Atak chemiczny w syryjskim mieście. Ratownicy wśród poszkodowanych

Atak z użyciem gazu chlorowego przeprowadzono w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Sarakib na północnym zachodzie Syrii - poinformowała w niedzielę organizacja pomocowa tak zwanych Białych Hełmów. W ataku obrażenia odniosło dziewięć osób, w tym trzech ratowników.

"Prezydent powinien zawetować ustawę o IPN"

- Wywołany został kryzys dyplomatyczny z partnerami, z krajami, które są naszymi strategicznymi sojusznikami. (...) Bardzo ważne jest, żeby prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - podkreśliła w "Jeden na jeden" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Berlusconi: trzeba odesłać 600 tysięcy imigrantów

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi powiedział w niedzielę w telewizji, że migranci, którzy nie mają prawa do tego, by pozostać we Włoszech stanowią "bombę społeczną, gotową do wybuchu". Trzeba odesłać 600 tys. imigrantów - dodał.

Przestawiona zwrotnica przyczyną katastrofy kolejowej

Zginęły dwie osoby, a ponad sto jest rannych. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną katastrofy, do której doszło w niedzielę w Karolinie Południowej, była przestawiona zwrotnica. Tak wynika ze wstępnych ustaleń Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), która prowadzi dochodzenie w sprawie tego wypadku.

Chiny krytykują USA za nową doktrynę nuklearną

Chiny apelują do USA o zredukowanie "o wiele większego" arsenału nuklearnego i przyłączenie się do promowania stabilności w regionie. Zdaniem chińskich władz nowa doktryna nuklearna Stanów Zjednoczonych stawia Pekin w roli potencjalnego adwersarza Waszyngtonu.

"Polska może liczyć na zdecydowane stanowisko Niemiec"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podziękował w rozmowie telefonicznej swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. Ponadto szef polskiego MSZ poinformował Sigmara Gabriela, że nowela ustawy o IPN "nie ogranicza wolności badań naukowych i działalności artystycznej".

"Byliśmy za późno, a on za wysoko, żeby mu pomóc"

- Nie widzieliśmy szans, by pomóc Tomkowi w tych warunkach - podkreślał himalaista Jarosław Botor, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 zaznaczył, że Francuzka Elisabeth Revol mogła nie przeżyć kolejnej nocy, jeśli polscy wspinacze nie dotarliby do niej na czas. Ponadto gośćmi programu byli Marek Siwiec, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.

"W Waszyngtonie bardziej będą słuchać Netanjahu, nie Morawieckiego"

Dogodna okazja, żeby z fatalnej sytuacji która zdarzyła się w Sejmie i wyjść z tarczą była w Senacie. To się nie stało - powiedział Marek Siwiec, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do sporu o nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 przekonywał, że polska strona nie powinna wypierać się faktów historycznych wskazujących na przypadki zabijania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się również doktor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, były wiceszef MSZ.

Portugalskie media: określenie mylące, szkodzi wizerunkowi Polski

Opiniotwórczy tygodnik Portugalii "Expresso" - pisząc o wywołującej dyskusję nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisanym w niej karom za oskarżanie Polski o udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką - twierdzi, że zwrot "polskie obozy koncentracyjne" to prawie zawsze odniesienie geograficzne. Podkreśla jednak, że może on być mylący i szkodzić wizerunkowi Polski.

Loża prasowa 04.02.2018

W pierwszym lutowym wydaniu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Czarnecki ("Radio Zet") i Agaton Koziński ("Polska The Times"). W programie podjęto temat m.in. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz sporze dyplomatycznym pomiędzy Polską a Izraelem.

"Macedonia należy do Grecji". Protesty w Atenach

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

"Twarde rozmowy" koalicyjne się przeciągają

Rozmów prowadzonych przez chadecki blok CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD o utworzeniu w Niemczech koalicji rządowej nie uda się zakończyć w niedzielę, jak zakładano wcześniej - podała agencja dpa, powołując się na anonimowych uczestników negocjacji. Kanclerz Angela Merkel, pytana o rozmowy, określiła je jako "twarde".

Prezydent Cypru pozostanie na drugą kadencję

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis, zdobywając 56 procent głosów, a jego rywal Stawros Malas uzyskał poparcie 44 procent głosujących

"Prezydent lub kanclerz powinni potwierdzić niemiecką winę"

W polsko-izraelskim sporze o uwikłanie niektórych Polaków w przestępstwa nazistów brakuje jednego głosu, głosu Niemiec - pisze publicysta Konrad Schuller, ekspert od spraw Europy Środkowo-Wschodniej, w weekendowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Marsz o przyszłość" Saakaszwilego

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę "Marsz o przyszłość" zwołany przez byłego prezydenta Gruzji, a dziś lidera opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego, przeciwnika politycznego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

"Ważny głos, który cieszy". Komentarz po słowach szefa MSZ Niemiec

Bardzo wyraźny sygnał kierowany do polskiego rządu, polskiego premiera - tak senator PiS i historyk profesor Jan Żaryn ocenił słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych na temat odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. W opinii Żaryna nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie zakończy jednak sporu między Polską a Izraelem. Wypowiedź Sigmara Gabriela doceniła również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Odkopali ciało ukryte w lesie. Miejsce wskazali podejrzani o zabójstwo

- Ciało zostało odnalezione podczas wizji lokalnej - podaje Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. W sobotę zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek ze sprawą. Z informacji śledczych wynika, że uprowadzili, wywieźli do lasu, a tam zabili nożami i zakopali młodego mężczyznę. W niedzielę trafili do aresztu.