Najnowsze

Najnowsze

"Nie ustąpię przed nacjonalistami"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował w środę, że premier Węgier Viktor Orban i wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini słusznie postrzegają go jako swojego "głównego przeciwnika" w Europie w kwestii migracji.

Politycy PiS o tablicy: Nie jest to nasz pomysł. Broń Boże, pomysł prezesa

- Nie jest to nasz pomysł. Broń Boże, pomysł prezesa (Jarosława Kaczyńskiego - red.) - skomentował pomysł odsłonięcia tablicy upamiętniającej 30. rocznicę strajku i udziału w nim braci Kaczyńskich wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Również rzeczniczka partii Beata Mazurek podkreślała, że "nie jest to inicjatywa" tego ugrupowania.

"Sytuacja jak z Barei, ale w PiS-owskim wydaniu"

- Od tej pory będziemy czcili wszystkie miejsca, obok których przechodził albo w których przebywał Jarosław Kaczyński, na przykład sklep - komentował w środę Cezary Tomczyk (PO) pomysł odsłonięcia tablicy poświęconej obecności braci Kaczyńskich podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Ocenił, że to sytuacja jak z komedii Stanisława Barei. - Za chwilę środowiska pro-PiS-owskie wytyczą szlak albo rezerwat Jarosława Kaczyńskiego - dodawał z kolei Jakub Stefaniak (PSL).

Twój samochód za bardzo dymi? Grozi ci mandat i laweta

Policja w całej Polsce regularnie prowadzi kontrolę jakości spalin emitowanych przez samochody. W ramach akcji "Smog", od początku roku funkcjonariusze zatrzymali prawie cztery tysiące dowodów rejestracyjnych w związku z zanieczyszczaniem środowiska. W środę rano patrole znów wyjechały na ulice.

Co dalej z zamkiem powstającym w Puszczy Noteckiej? "Inwestor wprowadził w błąd"

Wyrósł niezauważenie, na usypanej wyspie na zbiorniku Kończal na terenie Puszczy Noteckiej. Jest gigantyczny, wygląda jak średniowieczna twierdza. Zamek w Stobnicy (woj. wielkopolskie) znalazł się pod lupą Ministerstwa Środowiska. - Inwestor świadomie wprowadził w błąd Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, stąd jest podstawa do wznowienia postępowania ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej - poinformował teraz minister środowiska.

Wichura odkryła XIII-wieczne zabytki. "Bezcenny skarb" ukryty pod dachem

Powstały pod koniec XIII wieku, by zdobić bazylikę w Ziębicach (woj. dolnośląskie). Później - prawdopodobnie podczas jednego z remontów - zostały zdemontowane i zastąpione innymi elementami. Nie wiadomo kto i dlaczego ukrył je na dachu świątyni. Ale wiadomo, że dla konserwatorów sztuki są sensacją. - To bezcenne odkrycie - przyznaje jeden z nich.

"Wcisnęli gaz do dechy i pędzą do konfrontacji z organami Unii"

Założenie jest takie: niech jak najszybciej ten pociąg dojedzie do stacji końcowej, czyli do stacji pod nazwą "całkowite przejęcie kontroli nad Sądem Najwyższym" - tak działania rządzących komentował w środę w TVN24 Michał Wawrykiewicz, adwokat ze stowarzyszenia Wolne Sądy. Dodał, że "rządzący wcisnęli gaz do dechy i pędzą do konfrontacji z organami Unii".

Unia da pieniądze na "łódzkie metro"

Komisja Europejska przyznała 411 mln euro na renowację sieci kolejowej w Łodzi, w tym budowę podziemnego tunelu, który ma być wydrążony pod centrum miasta i połączyć dwie stację: Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską.

Kaczyńscy "strajkowali" czy "przebywali" w stoczni? "Niefortunne zaproszenie"

Konsternacja wokół zaplanowanego na piątek odsłonięcia tablicy w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o tablicę pamiątkową, która w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych ma upamiętnić 30. rocznicę strajku i udział w nim Lecha oraz Jarosława Kaczyńskich. Jak wyjaśniał w TVN24 Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności, będzie na niej napisane, że bracia Kaczyńscy "strajkowali razem ze stoczniowcami", a nie "przebywali" w Stoczni, jak można było przeczytać na zaproszeniu.

Sekretarz generalny ONZ: potrzebny mechanizm rozliczenia birmańskich zbrodni

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ pojawiały się wezwania, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców okrucieństw wobec muzułmańskiej mniejszości Rohindża w Birmie. Mówcy nawiązywali do raportu ONZ, który zbrodnie na Rohindżach opisuje jako dokonywane z "zamiarem ludobójstwa".

Brazylia wysyła wojsko na granicę z Wenezuelą

Prezydent Brazylii Michel Temer ogłosił we wtorek, że wyśle wojsko do stanu Roraima na północy kraju, przy granicy z Wenezuelą, by pomóc w utrzymaniu tam porządku i zapewnieniu bezpieczeństwa wenezuelskim imigrantom.

Skrócona, bez słowa "tudzież" i przymiotników. Prezydent przeczyta nową wersję "Przedwiośnia"

Bez słowa "tudzież", bez przymiotników i powtórzeń. Z okazji Narodowego Czytania "Przedwiośnie" zostanie przygotowane w nowej zredagowanej adaptacji, którą przeczyta prezydent Andrzej Duda. - Są rzeczy, których się nie robi. Nie poprawia się klasyków - ocenił historyk literatury, profesor Andrzej Mencwel. - Skracanie tekstu, który potwierdził swoją wybitność przez stulecia, jest niemoralne - dodał Irek Grin z Wrocławskiego Domu Literatury. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Dziesiątki szpiegów" aresztowanych w Iranie

Służby specjalne Iranu aresztowały "dziesiątki szpiegów", pracujących w irańskich instytucjach państwowych - poinformowała we wtorek agencja ISNA, powołując się na szefa irańskiego wywiadu Mahmuda Alawiego.