Najnowsze

Najnowsze

"Prawa LGBT stały się jedną z kluczowych kwestii w nadchodzących wyborach". #PisząoPolsce

"Sobotni marsz był jednym z 24 zaplanowanych w tym roku w Polsce - to rekordowa liczba, która jak twierdzą działacze, jest reakcją na wzrost języka homofobicznego i transfobicznego używanego przez polskich przywódców katolickich i PiS" - pisze CNN o sobotnim Marszu Równości w Białymstoku. O wydarzeniu napisały też inne media zagraniczne, między innymi "Washington Post", Reuters, France24 i Le Monde.

Nie żyje szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

"Widzimy, jak rodzi się w Polsce faszyzm"

- To jest początek faszyzmu, a wiemy, jaki jest koniec faszyzmu. Wiemy, jak się spełnia - przez przemoc i przez nienawiść do pewnych grup ludzkich - w tym przypadku mamy grupę LGBT - mówił we "Wstajesz i wiesz" dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego profesor Paweł Śpiewak. Komentował w ten sposób incydenty podczas sobotniego Marszu Równości w Białymstoku.

Ukraińcy liczą głosy. Sługa Narodu może rządzić sama

Sługa Narodu prowadzi w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych - podała agencja Interfax-Ukraina. Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może utworzyć pierwszą w historii tego kraju jednopartyjną większość parlamentarną.

"Najgorszy w historii wymyślony news wymierzony w Kambodżę"

W ramach tajnego porozumienia zawartego z rządem Kambodży Chiny będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne na terenie kambodżańskiej bazy marynarki wojennej - napisał "Wall Street Journal". Władze w Phnom Penh zaprzeczyły tym doniesieniom. - To najgorszy w historii wymyślony news - oświadczył szef rządu Hun Sen.

Skompromitowany gubernator nie zamierza ustąpić. "Przeciąga strunę"

Nie będzie ubiegać się o reelekcję, jednak nie poda się do dymisji. Gubernator Portoryko, Ricardo Rossello zapowiedział, że "stawi czoła wszelkim próbom zainicjowania wobec niego procedury impeachmentu". Dymisji gubernatora domaga się wielu Portorykańczyków po tym, gdy światło dzienne ujrzały jego obsceniczne i pogardliwe uwagi wobec kobiet i deputowanych.

Pompeo w Meksyku: wciąż wiele jest do zrobienia

Na obecnym etapie udało się uniknąć negocjacji na temat statusu Meksyku jako "bezpiecznego kraju trzeciego" - oświadczył szef meksykańskiej dyplomacji Marcelo Ebrard, podsumowując rezultaty niedzielnej wizyty Sekretarza Stanu USA Mike'a Pompeo. Amerykanin w rozmowie oświadczył, że w sprawie ograniczenia migracji "jest wciąż wiele do zrobienia".

Po zamachach w meczetach zabierają setki sztuk broni

W Nowe Zelandii w życie weszło prawo o przymusowym wykupie przez państwo broni półautomatycznej. Do magazynów nowozelandzkiej policji trafiło blisko 2,5 tysiąca sztuk zakazanej broni. Prawo zmieniono po marcowych zamachach na dwa meczety w Christchurch, w których zginęło 51 osób.

Londyn odpowiada Teheranowi: to nieprawda

Wielka Brytania złożyła skargę do Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

Wszedł w życie "chlebny rozejm" na wschodzie Ukrainy

W ukraińskim Donbasie w nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie "chlebny rozejm". Ustalony przez grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy zakaz bezterminowy zakaz otwierania ognia. W niedzielę rano w wybuchu miny zginęło dwóch wojskowych.

Zwycięzca znany, z kim będzie rządził? "Piłka ciągle w grze"

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu - wynika z badań exit poll. By rządzić, będzie musiała jednak stworzyć koalicję. "Sztab Zełenskiego tanio skóry nie sprzeda, czyli będzie negocjował z innymi deputowanymi z okręgów jednomandatowych, aby samodzielnie utworzyć rząd" - ocenia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Władza wielokrotnie flirtowała ze skrajnymi organizacjami"

Jedyny sposób, żeby sobie z tym poradzić to nie tylko akcja policji, ale akcja prokuratury, która doprowadza do procesu sądowego. Ten proces sądowy powinien być wtedy nieuchronny. Dopóki nie ma skazania, to znaczy, że jest przyzwolenie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL, Koalicja Polska). - Jeżeli politycy PiS-u szukają sobie kolejnych grup społecznych jako wrogów, to bandziory czują się całkowicie bezkarne - ocenił Marcin Kierwiński (PO, Koalicja Obywatelska). Politycy odnieśli się do incydentów podczas Marszu Równości w Białymstoku.

Szukają śladów od 36 lat. Wydobyli kości

Zaginięcie Emanueli Orlandi od 36 lat nie daje spokoju jej bliskim. 22 czerwca 1983 roku 15-letnia wtedy dziewczyna wyszła z domu na lekcję gry na flecie. Nigdy z niej nie wróciła. W połowie lipca otwarto dwa groby na watykańskim cmentarzu Campo Santo Teutonico. Nie pomogło to w rozwiązaniu zagadki zaginięcia nastolatki, przyniosło za to kolejne pytania, ale i nowe odkrycia. W okolicy znaleziono ossuaria, a w sobotę wydobyto z nich kości.

"Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa"

Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy - zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. - Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku - dodał.

"Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy"

"Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem. Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy!" - zaapelował na Twitterze Donald Tusk. W reakcji na zajścia podczas Marszu Równości w Białymstoku liderzy partii lewicowych zaprosili na "Marsz przeciwko przemocy". Z kolei Beata Szydło oceniła, że "Polska jest krajem, w którym każdy może czuć się bezpiecznie".