Najnowsze

Najnowsze

Eksplozja samochodu-pułapki. Wiele ofiar to uczniowie

Co najmniej ośmiu członków sił bezpieczeństwa zginęło w niedzielnym zamachu bombowym w środkowym Afganistanie przeprowadzonym przez talibów - poinformował rzecznik rządu w Kabulu. Rannych w ataku terrorystycznym zostało 49 cywilów.

Banki mają się czego bać? "To ma być w pewnym sensie kara"

Frankowicze bardziej czekają na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej niż na działania posłów i ustawę frankową - uważa Izabela Dąbrowska-Antoniak z Biura Rzecznika Finansowego. Jej zdaniem przekształcenie kredytów walutowych na złotowe z oprocentowaniem opartym o stopę LIBOR to ma być "w pewnym sensie kara" za zastosowanie niedozwolonych postanowień umownych.

Skąd Morawiecki ma wiedzę o dacie wyborów? "To dobre pytanie do pana premiera"

Data 13 października nie jest specjalnie szczęśliwa - ocenił w "Kawie na ławę" rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Skomentował słowa Mateusza Morawieckiego, który na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach mówił o tym dniu jako dacie wyborów parlamentarnych. Oficjalnie żaden termin nie został jeszcze ogłoszony. - Premier Morawiecki ma zdolność do psucia wszystkiego, czego się dotknie, więc zepsuł datę 13 października - ocenił europoseł PO Andrzej Halicki.

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu powyżej ustalonego poziomu

Iran rozpoczął w niedzielę wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym - ogłosił rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei. Jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania z umowy. Władze ostrzegły, że są gotowe do wzbogacania uranu na każdym poziomie i w każdej ilości. Wybrana data nie jest przypadkowa - w niedzielę mija termin wyznaczony państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu nuklearnego.

Kryzys dotknął blisko 71 milionów osób. Imigranci szturmują nie tylko Europę

Nieco ponad 35 tysięcy migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu przedostało się od początku tego roku do Europy. Większość z nich stanowili ludzie przeprawiający się przez Morze Śródziemne. W drodze na Stary Kontynent zginęło już prawie 600 osób. Kryzys migracyjny nie dotyczy jednak tylko Europy. Materiał z programu "Epicentrum" w TVN24 BiS.

Polski region wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Krzemionki Opatowskie w województwie świętokrzyskim zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. To nobilitacja i jednocześnie zobowiązanie - podkreślił wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński. Na liście znalazły się również dawna stolica Birmy, słynne "różowe miasto" w Indiach, czy górniczy region Rudaw.

Kolejny spór wokół jednostki z migrantami

Po kilku godzinach próby sił między szefem włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Matteo Salvinim a włoską organizacją pozarządową, z pokładu jej jachtu Alex zacumowanego na Lampedusie zeszło w nocy z soboty na niedzielę ponad 40 migrantów.

Pierwsza dama uwieczniona. "Nie wygląda jak Melania"

Drewniana rzeźba pierwszej damy Melanii Trump została odsłonięta w jej rodzimej Słowenii. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z jakości wykonania figurki. - Nie wygląda jak Melania... to jest smerfetka - powiedział jeden z mieszkańców.

Zmarła Wanda Warska

Wanda Warska, piosenkarka, wokalistka jazzowa, zmarła w sobotę w Laskach pod Warszawą po długotrwałej walce z chorobą. Miała 87 lat.

Żałoba w Bytomiu. "Po śmierci mieszkańców prezydent odwołał wszystkie imprezy miejskie"

"Po śmierci mieszkańców zniszczonej w wyniku wybuchu gazu kamienicy przy ulicy Katowickiej prezydent Bytomia ogłosił żałobę i odwołał 6 i 7 lipca wszystkie imprezy miejskie" - podał w komunikacie w sobotę wieczorem Urząd Miasta Bytomia. Po zakończeniu przez strażaków przeszukiwania miejsca wybuchu gazu w Bytomiu rozpoczęły się czynności dochodzeniowo-śledcze przy udziale policjantów pod nadzorem prokuratury. - Jest za wcześnie, żeby diagnozować, jakie były przyczyny - zastrzegł młodszy inspektor Mariusz Krzystyniak, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

"Pewien pan, który mówi, że bardzo nas lubi"

Do sprawy odrzucenia kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej wrócił w sobotę podczas konwencji PiS w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. - Miał być wybrany na główne stanowisko w Unii Europejskiej pewien pan, który mówi, że bardzo nas lubi, bardzo się nami zajmuje, ale my już nie chcemy, żeby on się nami tak za bardzo aż interesował - powiedział szef polskiego rządu.

Premier zdradził termin wyborów? Szef jego kancelarii tłumaczy

Premier podawał tę datę jako pierwszy możliwy termin, w którym mogą odbyć się wybory. Być może nawet się odbędą, ale to jest decyzja pana prezydenta - mówił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Tłumaczył słowa Mateusza Morawieckiego, który kilka godzin wcześniej na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach mówił o 13 października jako dacie wyborów parlamentarnych. Oficjalnie żaden termin nie został jeszcze ogłoszony.

"Daliśmy jeszcze szansę Platformie Obywatelskiej"

W polityce nie wystarczy tylko cel anty-PiS, musi być także spójność ideowa i programowa - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki. Odniósł się do sobotniej propozycji PSL, by do wyborów parlamentarnych opozycja poszła w dwóch blokach. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która w eurowyborach startowała z listy Wiosny, przyznała, iż w jej ocenie majowe głosowanie pokazało, "że szeroka koalicja od prawa do lewa nie zdała egzaminu".

"Prezent dla PiS", "emocjonalne rozchwianie liderów PSL", "niech idą, którędy chcą"

Jeżeli Władysław Kosiniak-Kamysz po wyjściu z Koalicji Europejskiej próbuje teraz jeszcze rozbić Koalicję Obywatelską, to znaczy, że to jest decyzja o samodzielnym starcie PSL - powiedział w sobotę Sławomir Neumann (PO), komentując propozycje Polskiego Stronnictwa Ludowego, by utworzyć na opozycji dwa bloki na wybory parlamentarne. - Rozumiem, że w tej chwili celem PSL przestała być wygrana z PiS - oceniła rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS uznał zaś, że PSL "nie może znaleźć sobie swojego miejsca".

"Rząd nie jedzie na wakacje, od wczesnego rana do nocy pracujemy"

- Pokazaliśmy, że umiemy zwyciężać, ale żeby wygrać teraz jesienią i mieć ten mandat od wyborców do zmiany Polski na lepsze, musimy zachować pokorę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji PiS. Przekonywał, że "rząd nie jedzie na wakacje". - Pokorą i ciężką pracą chcemy zapracować na głos wyborców, na głos Polaków, po to, żeby móc zmieniać Polskę dalej - dodał.