Najnowsze

Najnowsze

Human Rights Watch krytykuje zmiany w polskim prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydenta

To, co obserwujemy teraz wokół wyborów prezydenckich, to strategia wprowadzania zamieszania i dzielenia społeczeństwa, która przez ostatnie cztery lata wykorzystywana była do osłabiania systemu sądownictwa - ocenił rzecznik Human Rights Watch Philippe Dam w rozmowie z TVN24. Organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka opublikowała apel, by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne.

Kaczyński w 2011 roku: Wybory są kontrolowane przez opozycję. To norma demokratyczna

Wybory muszą być kontrolowane przez opozycję - mówił Jarosław Kaczyński w 2011 roku. Wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości podpisał się pod deklaracją utworzenia tak zwanego Korpusu Ochrony Wyborów. W ramach tego miała powstać grupa 25 tysięcy mężów stanu, którzy podczas wyborów będą obecni we wszystkich komisjach wyborczych. Wybory wygrała wtedy Platforma Obywatelska.

Archeolodzy o suszy: może nas czekać prawdziwy wysyp odkryć

Polscy archeolodzy rozpoczynają już przygotowania do sezonu letniego, w którym znajdują najwięcej odkryć. Zdarza się, że brak opadów i wysuszona gleba znacznie ułatwiają im pracę. Jednak gdy susza jest zbyt silna, a w rzekach ubywa za wiele wody, jakość wydobywanych reliktów może być dużo gorsza.

Co, jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych nie wejdzie w życie? "Na razie zakładamy, że wejdzie"

Fakt, że ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych nie weszła jeszcze w życie, jest argumentem właściwie potwierdzającym zasadność wydania przez prezesa Rady Ministrów decyzji - mówił w czwartek w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Chodzi o wydanie polecenia Poczcie Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowania wyborów korespondencyjnych, w tym druku tak zwanych pakietów wyborczych choć ustawa jest wciąż w Senacie.

Telefony komórkowe "końmi trojańskimi", w których kryją się wirusy i bakterie

Naukowcy z wydziałów nauk biologicznych uniwersytetów Bond i Murdoch w Australii przeanalizowali dane dotyczące wirusów i bakterii na telefonach komórkowych. Jak stwierdzili, ponad połowa ich użytkowników nie miała nawyku dezynfekcji swoich urządzeń elektronicznych. W artykule, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne, określili je jako "konie trojańskie" dla rozprzestrzeniających się epidemii i pandemii.

Ginekolog badał pacjentki. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem. Znane są wyniki testów

Oddział ginekologiczno-położniczy w starogardzkim szpitalu został zamknięty po tym, jak u jednego z lekarzy potwierdzono koronawirusa. Ginekolog miał objawy choroby, ale - jak twierdzi rzeczniczka szpitala - nie były one typowe dla COVID-19. Mimo wszytko mężczyzna badał pacjentki. 38 kobiet i 12 osób z personelu, którzy mieli z nim kontakt zostało poddanych badaniu. Wszyscy mieli negatywne wyniki.