Najnowsze

Najnowsze

Zalana szkoła. "Pomoce dydaktyczne uległy zniszczeniu"

Poziom wody w szkole Odolanowie w południowej Wielkopolsce wyniósł około 10-15 centymetrów po ulewie, jaka przeszła nad tą miejscowością około godziny 18 w środę. Na pomoc wezwano straż pożarną. W usuwaniu skutków ulewy pomagali też pracownicy szkoły. - Niektóre pomoce dydaktyczne i pomoce naukowe uległy zniszczeniu - powiedział dyrektor Rafał Paterek.

"Wszystkie pieski zostały wywiezione do domów tymczasowych"

Wszystko zakończyło się szczęśliwie, wszystkie pieski zostały wywiezione do domów tymczasowych - powiedział w czwartek w rozmowie z TVN24 kierownik schroniska dla zwierząt "Czekadełko" Piotr Gajek. W środę z zagrożonego zalaniem schroniska w Wadowicach Dolnych koło Mielca (Podkarpackie) strażacy ewakuowali 55 psów i jednego kota. Wcześniej pracownicy zaapelowali w mediach społecznościowych o pomoc. "Błagam, pomóżcie. Przerwało wał, woda zalewa schronisko, nasze psy mogą utonąć" - napisali.

Dwie Polski. Bal na kredyt i katastrofa gospodarcza

Najpierw życie z rozmachem, ale na kredyt, potem zaciskanie pasa, czyli bolesne spłacanie długów. Dwie Polski i ich symbole - Edward Gierek i Leszek Balcerowicz. Polska Gierka początku lat 70. to nadzieja na lepsze - banany w sklepach, małe fiaty na ulicach, budowa dróg, osiedli z wielkiej płyty i kolonie dla każdego dziecka. Dobrobyt, który dał wtedy Polakom poczucie ulgi, ale to był dobrobyt na kredyt, za który w końcu trzeba było zapłacić. I to słono. Po upadku komunizmu zostały gigantyczne długi i gospodarka w zapaści. Ratunkiem był plan Balcerowicza - dla wielu potężny szok i dotkliwe zaciskanie pasa. Gierkowi do dziś niektórzy chcą stawiać pomniki, Balcerowicz wciąż słyszy, że "musi odejść". Dwie Polski o których Piotr Jacoń rozmawiał między innymi z najbliższym doradcą Edwarda Gierka, a potem kolegą z uczelni Leszka Balcerowicza.

Joanna Mucha i Stanisław Tyszka w "Kropce nad i". Cała rozmowa

- On stworzył model człowieka, który się uwłaszczył w czasach transformacji i teraz się okazuje, że w każdym calu spełnia dokładnie tę definicję, którą sam stworzył - mówiła o premierze Mateuszu Morawieckim w "Kropce nad i" w TVN24 Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy jego majątku. - Jeżeli wszystko było w porządku w sensie moralnym, to skąd ten pomysł żeby zyski ze sprzedaży przekazywać na cele charytatywne? - pytał Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

"Pan premier przez lata kreował się na inną osobę niż jest"

- On stworzył model człowieka, który się uwłaszczył w czasach transformacji i teraz się okazuje, że w każdym calu spełnia dokładnie tę definicję, którą sam stworzył - mówiła o premierze Mateuszu Morawieckim w "Kropce nad i" w TVN24 Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy jego majątku. - Jeżeli wszystko było w porządku w sensie moralnym, to skąd ten pomysł żeby zyski ze sprzedaży przekazywać na cele charytatywne? - pytał Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Hübner, Radziwiłł, Moskwa i Szeląg w "Faktach po faktach". Cała rozmowa

Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży. Gośćmi pierwszej części programu byli Danuta Hübner i Konstanty Radziwiłł.

Polskie startupy rosną w siłę. "Wykonaliśmy zadanie"

Przedstawiciele świata biznesu, polityki, administracji i nauki, a także infulencerzy społeczni spotkali się w Krakowie na czwartej edycji Kongresu Impact. Rozmawiali o bieżących wyzwaniach w kreowaniu nowoczesnej gospodarki i omawiali takie tematy jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, cyfryzacja czy innowacje.

"Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

Problem gruntów premiera. Czy powstanie nowa ustawa?

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nie ma prawa ujawnić majątku, który przepisał na żonę. Zapewnia, że zrobi to z przyjemnością, jeśli prawo się zmieni. Opozycja zachęca więc żonę premiera aby sama ujawniła swój majątek zwłaszcza, ze prezydium sejmu twierdzi, że prace nad odpowiednią ustawą nie rozpoczną się szybko. Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". Episkopat o pedofilii w Kościele.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny". - Napisali duchowni w liście do wiernych. To efekt dzisiejszego spotkania biskupów rady stałej Episkopatu. O liście i pedofili w polskim kościele katolickim rozmawiali psycholog Magdalena Środa i Marek Lenhert były korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

Same debiuty, ponad 70 filmów. Jedyny taki festiwal w Polsce

10 filmów będzie walczyć o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Do konkursu filmów krótkometrażowych z 207 zgłoszonych tytułów wybrano 65. Festiwal potrwa od 10 do 15 czerwca. Patronem medialnym wydarzenia jest stacja TVN.

"Biznes dla Ludzi". Festiwal nowych technologii

Najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznie użytecznych - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi". Agata Zamęcka była na festiwalu Sektor 3.0 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie rozmawiała z dyrektorem programu Sektor 3.0 Dawidem Szarańskim, podróżnikiem Markiem Kamińskim, twórcą łazików marsjańskich Tomaszem Ignasiakiem, mobilnym doradcą programu Sektor 3.0 Emilią Grabowską oraz Aleksandrą Kalinowską-Nowak, dyrektor marketingu Google Poland.

30-lecie telewizji kablowej w Polsce. Wyjątkowe spotkanie liderów

Dystrybutorzy programów w telewizjach kablowych w całej Polsce oraz duzi operatorzy kablowi. To uczestnicy śniadania liderów, które odbyło się podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej w Sopocie. - To jednym słowem ci, dzięki którym istniejemy jako telewizja. Staramy się zawsze z nimi spotkać, poopowiadać o swoich planach - wskazał Edward Miszczak, Dyrektor Programowy Discovery TVN. A że jest o czym mówić, zwracał uwagę Piotr Kraśko, podkreślając, że do grupy TVN Discovery Polska należy aż 26 kanałów telewizyjnych. - Mówiliśmy o programach na żywo, sportowych, reality show, programach rozrywkowych. Pokazywaliśmy, że w naszej stacji każdy może sobie wybrać to, co lubi i to, co chce oglądać - wtórowała Dorota Wellman. Tegoroczna konferencja była wyjątkowa, bo w 2019 roku obchodzimy 30-lecie powstania telewizji kablowej w Polsce.

Prymas o księdzu z Tylawy: można sprawdzić, czy Kościół zrobił wszystko

Mamy takie narzędzia prawne, bo wcześniej nie mieliśmy, żeby sprawdzić, czy Kościół zrobił wszystko - ocenił w środę prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, odnosząc się do głośnej sprawy duchownego z Tylawy. Ksiądz Michał M. dopuścił się czynów pedofilnych, a wciąż jest duchownym i zasiada w kapitule dla zasłużonych księży. Prymas powiedział, że sprawa może być skontrolowana "pod ścisłym nadzorem Stolicy Apostolskiej".

Ziobro: wycofujemy się ze zmiany artykułu 212, sprawa wymaga dyskusji

Ministerstwo Sprawiedliwości nie podziela krytycznych uwag w dyskusji po uchwaleniu artykułu 212 Kodeksu karnego, ale wycofuje się ze zmiany - oświadczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nowelizację wspomnianego przepisu - przy okazji wprowadzania zmian w Kodeksie karnym dotyczących karania za pedofilię - przyjął Sejm w ubiegłym tygodniu.

Drastyczny wzrost cen ziemniaków. GUS podał najnowsze dane

Ceny produktów rolnych w kwietniu 2019 roku wzrosły o 10 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem i o 4,2 procent w stosunku do marca - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najmocniej podrożały ziemniaki, za które na targowiskach trzeba było płacić 1,64 zł za kilogram, czyli o 87,6 procent więcej niż rok temu.

MEN odpowiada na krytyczny raport NIK

Stanowczo podkreślamy, że reforma oświaty została starannie przygotowana, a jej wdrażanie jest stale monitorowane. Opracowano pełne analizy organizacyjne oraz finansowe, zapewniono środki na zadania związane z reformą - poinformował resort edukacji. MEN odniósł się do raportu Najwyższej Izby Kontroli krytycznie oceniającego zmiany w systemie oświaty.

Przekop Mierzei Wiślanej będzie dużo droższy, niż zakładano

Przekop Mierzei Wiślanej będzie droższy prawdopodobnie o 30 procent - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak podał w środę Urząd Morski w Gdyni, w przetargu na budowę nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym wpłynęło siedem ofert. Najtańsza z nich jest o ponad 270 milionów złotych wyższa od kwoty przeznaczonej na wykonanie inwestycji.

"Kwestia paru sekund, jak ten wał puści". Puścił. Nieprzejezdne drogi, zalane domy

Silnych opadów, nawet 130 milimetrów deszczu na metr kwadratowy, należy spodziewać się w Małopolsce. Sytuacja już jest poważna, na południu kraju po ulewach rzeki występują z brzegów. - Po ostatniej powodzi te wały miały być umacniane, ponieważ one już przepuszczały. Minęło 10 lat i nie ma nic - mówiła sołtys miejscowości Suchy Grunt w małopolskiej gminie Szczucin. - To jest kwestia paru sekund, jak ten wał puści - dodawała. Po południu zastępca burmistrza Szczucina przekazał, że wał przeciwpowodziowy w Suchym Gruncie częściowo się osunął.