Najnowsze

Najnowsze

"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

"To jest przyjemna dyktatura, która wiele osób uwodzi, a wielu znieczula"

Mam głębokie przekonanie, że wszyscy zwalniamy się nawzajem z odpowiedzialności za państwo i liczymy, że albo Jarosław Kaczyński się przewróci, albo Unia Europejska złagodzi jakoś te represje - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL-u. Według dziennikarza Jacka Żakowskiego "mamy w Polsce pełzający parlamentarny zamach stanu, który już zbudował dyktaturę miłą, delikatną". Historyk i politolog profesor Antoni Dudek podkreślił, że "mieliśmy w październiku wybory i nikt nie kwestionuje ich rzetelności". - Mówienie o dyktaturze, nawet łagodnej, jest horrendalne - ocenił.

"Mam radę dla tych sędziów, którzy występują na wiecach politycznych"

Te demonstracje pokazują, że jesteśmy w państwie demokratycznym, gdzie obywatele mają prawo wyjść i manifestować swoje poglądy - powiedział w "Kropce nad i" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do środowych protestów przeciwko projektowi klubu PiS dotyczącemu dyscyplinowania sędziów. Dodał, że ma "bardzo prostą radę dla tych sędziów, którzy uważają, że stają się już politykami, występują na wiecach politycznych". - Przecież mogą odwiesić togę - zaproponował.

"Apelujemy, byście wypełnili przysięgę". Wezwanie opozycji do służb

W apelu do białoruskiej milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji wezwali funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów. "Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali opozycjoniści. 20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tak zwanej pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości.

Kolejne zawieszenie pobierania podatku. Senat daje zielone światło

Senat nie zaproponował w środę poprawek do noweli ustawy wydłużającej zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tak zwanego podatku handlowego. Zwłoka w obowiązywaniu daniny ma związek z prowadzonym przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowaniem w tej sprawie.

"Chiny najbardziej boją się demokracji Tajwanu"

Pekin najbardziej boi się jedności Tajwańczyków, boi się demokracji Tajwanu - przekonywała w środę prezydent wyspy Caj Ing-wen. Polityk, która ubiega się o reelekcję, wzięła udział w pierwszej telewizyjnej prezentacji kandydatów przed styczniowymi wyborami prezydenckimi.

125 tysięcy złotych za pytanie o silnik

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika dwa razy wolniej, dwa razy szybciej, cztery razy szybciej czy z tą samą prędkością? Na to pytanie, warte 125 tysięcy złotych, odpowiadał pan Piotr Tubek z Wrocławia.

Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych. Są poprawki

Senat opowiedział się w środę za poprawkami do nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Jedna z nich zakłada, że pieniądze ze źródeł, które dotychczas zasilały Fundusz, będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych.

Merkel "nie akceptuje" sankcji USA, "nic jej nie powiedziano" o chińskich naciskach

Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie słyszała o naciskach Pekinu w związku z udziałem koncernu Huawei w budowie sieci telekomunikacyjnej 5G w jej kraju.

"Teraz już nie będziecie bezpieczni". Nagranie 15-latka z bronią i "poważne konsekwencje"

Teraz już nie będziecie bezpieczni na korytarzach, ze mną w klasie - mówi w nagraniu przesłanym szkolnym kolegom 15-latek, który bawi się bronią. Sprawą zajmie się sąd rodzinny. - Popełnił błąd, powiedział coś głupiego w internecie, a konsekwencje tego będą dla niego bardzo poważne - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, gdzie uczęszcza chłopak.

Dwupoziomowy autobus uderzył w drzewo. "Ludzie krzyczeli, bardzo się bałem"

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku dwupoziomowego autobusu, do którego doszło w środę na północy Hongkongu w pobliżu granicy z Chinami. Pojazd uderzył w drzewo, niemal całe górne piętro pojazdu zostało zniszczone. - Ludzie krzyczeli, kilku pasażerów zostało wyrzuconych z autobusu. Bardzo się bałem - relacjonował jeden z ocalałych.

Przeciwniczka brexitu chce stanąć na czele Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Składki na ZUS z plusem. Jest decyzja Senatu

Senat poparł w środę nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS plus bez poprawek. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

"Żłóbek nikogo nie dzieli". Spotkanie opłatkowe w Senacie

Mimo że różnimy się, może czasem i za bardzo, stanowimy jedną wspólnotę - mówił w środę podczas spotkania opłatkowego w Senacie marszałek izby Tomasz Grodzki (KO). Spotkaniu towarzyszyły kolędy i świąteczne życzenia. - Żłóbek nikogo nie dzieli - podkreślał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Opłatkiem podzielili się między innymi obecny marszałek Grodzki i były - Stanisław Karczewski (PiS).

Oszczędności, mieszkania, auta. Oto oświadczenia majątkowe liderów partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma blisko 83 tysiące złotych oszczędności, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna jest właścicielem czterech mieszkań, a lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma obrazy i jacht motorowy. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe liderów partii, które mają swoich przedstawicieli w Sejmie.

Bodnar "jednoznacznie negatywnie" o projekcie PiS. Pisze do marszałek Sejmu

"Projektodawcy proponują rozwiązania wprowadzające, nieakceptowalne z perspektywy prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego, instrumenty ingerowania w niezawisłość sędziowską" - pisze rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ocenia projekt posłów klubu PiS dotyczący zmian w sądownictwie "jednoznacznie negatywnie" i stwierdza, że "nie powinien zostać uchwalony przez Sejm".

Poznański szpital ma swoją "Wyspę Skarbów". Dzięki wsparciu WOŚP

Zmodernizowaną Pracownię Tomografii Komputerowej otwarto w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Sprzęt wart 7,5 mln złotych sfinansowano ze środków zebranych w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - To mercedes wśród aparatów - mówi Katarzyna Jończyk-Potoczna, kierownik Zakładu Radiologii Pediatrycznej.

"Czasy nie są normalne, dzisiaj sędzia milczeć nie może"

W środę o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie rozpoczęły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu autorstwa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy dyscyplinowania sędziów. - Są takie chwile, kiedy nic nie trzeba mówić, słowa są zbędne. Wystarczy, że stoicie przy nas - mówił na proteście przed Sejmem sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. Inny sędzia tego sądu, Piotr Gąciarek dodał, że "dzisiaj sędzia milczeć nie może".

Dwa miesiące aresztu dla Marcina Dubienieckiego

Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję o dwumiesięcznym areszcie dla adwokata Marcina Dubienieckiego - dowiedział się tvn24.pl. Ma to związek z poniedziałkowym zatrzymaniem Dubienieckiego i byłego wiceministra skarbu Przemysława Morysiaka, którzy usłyszeli zarzut płatnej protekcji w nowym wątku śledztwa w sprawie SKOK Wołomin. Wobec Przemysława Morysiaka sąd nie zdecydował się na zastosowanie aresztu.

Europarlament potępił "strefy wolne od LGBTI". Dotacje dla tych gmin mogą znaleźć się pod lupą

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. W tytule dokumentu nie ma nazwy naszego kraju, jednak odniesienia do Polski pojawiają się w treści. Jednym z głównych punktów jest sprawa tak zwanych stref wolnych od LGBTI, wprowadzanych przez niektóre polskie samorządy. - Nie ma zgody na dyskryminację - zadeklarował europoseł Andrzej Halicki z PO. Eurodeputowany PiS Patryk Jaki uznał natomiast, że "Polska jest pomawiana".