Najnowsze

Najnowsze

Neutralność klimatyczna w Unii Europejskiej bez Polski

Premier Morawiecki wrócił z unijnego szczytu w sprawie klimatu i ogłosił sukces. Polska jako jedyny kraj nie potwierdził zobowiązania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polski rząd chwali się, że zyskał czas i być może większe pieniądze na transformację energetyczną, ale inaczej widzi to prezydent Francji Emmanuel Macron.

Pytania o przyszłość Platformy Obywatelskiej

Wybory na nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędą się 25 stycznia. Wśród kandydatów są Joanna Mucha, Borys Budka i Bogdan Zdrojewski. Na razie brak oficjalnej deklaracji obecnego przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny.

Tusk: prokuratorzy prosili o pomoc, nie chcą być zależni od cynicznej machiny PiS

Donald Tusk w poniedziałek w Poznaniu w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do projektu ustawy klubu PiS - represyjnej wobec sędziów. Przyznał, że polscy prokuratorzy skarżą się na działania rządu i "prosili o wsparcie i pomoc, bo oni też nie chcą być zależni od tej złej i bardzo cynicznej machiny" stworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. - PiS postanowił rozpocząć batalię ostateczną przeciwko polskiemu sądownictwu - stwierdził.

PiS chce zaostrzyć przepisy drogowe

Rząd chce zaostrzyć przepisy drogowe. Premier Mateusz Morawiecki mówi o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Tokarczuk wsparła WOŚP

Olga Tokarczuk przekazała noblowski medal na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej pomocna orkiestra na świecie pod dyrekcją Jurka Owsiaka szykuje się do kolejnego wielkiego finału.

Premier przed kopalnią Wujek: sędziowie robili wszystko, żeby nie skazano winnych

Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach związanych z pacyfikacją w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku. Premier w trakcie swojego przemówienia kilka razy odniósł się do pracy sędziów i sprawiedliwości wymierzanej za czyny wyrządzone 38 lat temu. - Gdzie byli sędziowie, którzy przez wiele lat robili wszystko, żeby nie doszło do skazania winnych bezpośrednich ówczesnej zbrodni - pytał. Do pracy wymiaru sprawiedliwości odniósł się w swoim liście także prezydent Andrzej Duda.

Film Komasy na krótkiej oscarowej liście

"Boże Ciało" Jana Komasy trafiło na tak zwaną krótką listę 10 tytułów walczących o Oscara w kategorii film międzynarodowy (do niedawna nieanglojęzyczny). Wybrany został spośród 93 produkcji z całego świata. Polski film powalczy z tak głośnymi tytułami, jak uważany za faworyta południowokoreański obraz "Parasite", "Ból i blask" Almodovara czy "Nędznicy" Ladja Ly. 13 stycznia Akademia ogłosi pięć nominowanych tytułów w tej kategorii.

EU agrees on 2050 climate neutrality without Poland

There was no veto from the Polish prime minister, so the EU climate neutrality goal will still include Poland. Organisations that deal with climate politics note that the only thing Mateusz Morawiecki brought back from Brussels was a 6-month delay in an unchangeable decision. This means that Europe would be the first continent to achieve climate neutrality, and for the moment, the only one.

New doubts regarding Supreme Audit Office chief's assets come to light

Questions are being asked of the Supreme Audit Office (NIK) President - on huge sums of money, on how he had 200.000 zlotys at his home, on why he didn't put 2 million zlotys on his asset declaration. "Dziennik Gazeta Prawna" poses these questions about Marian Banaś' assets. Meanwhile, the Central Anti-Corruption Bureau has doubts on the issue. The prosecutor is investigating, and the head of Law and Justice admits that the party hopes the NIK president will be guided by common sense and resign.

Kongresmen chce zmienić barwy partyjne. CNN: prezent na święta dla Trumpa

Kongresmen Jefferson Van Drew poinformował swoich współpracowników, że przechodzi z Partii Demokratycznej do Republikańskiej, choć decyzji tej nie ogłosił jeszcze oficjalnie. Stacja CNN ocenia, że to "prezent świąteczny" dla prezydenta Donalda Trumpa. Za kilka dni w Izbie Reprezentatów ma się odbyć głosowanie w sprawie impeachmentu amerykańskiego przywódcy.

"Kasjerka została premierem". Przeprosiny za komentarz ministra

- Widzimy, jak jedna kasjerka została premierem i jak niektórzy inni uliczni aktywiści oraz ludzie niewykształceni zostali członkami rządu - powiedział w niedzielę szef MSW Estonii Mart Helme, odnosząc się do nowego fińskiego rządu Sanny Marin. Słowa estońskiego ministra zostały negatywnie odebrane zarówno w Helsinkach, jak i Tallinie. W poniedziałek za wypowiedź Helmego przeprosiła prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

"Nie wolno krzyczeć pod warunkiem, że ktoś pana nie piłuje"

Polska z marzeń Prawa i Sprawiedliwości nie jest Polską, która strukturalnie może być w Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Komentował zgłoszony przez posłów klubu PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa, którego analizę zapowiedziała już Komisja Europejska. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie) przekonywał natomiast, że mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, "w której sędziowie jednocześnie chcą być politykami".

"Sędziowie, siedźcie spokojnie i nie za dużo pytajcie"

Jest to stworzenie mechanizmu prewencyjno-represyjnego wobec sędziów - tak w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich, oceniła wydanie przez Prokuraturę Krajową polecenia, aby prokuratorzy "reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów" przez innych sędziów. Stwierdziła, że występuje w tej sprawie kolizja z "wymaganiami stworzonymi przez Unię Europejską".

Bodnar pisze do Ziobry w sprawie sędziego Juszczyszyna. Dostrzega "nadużycie prawa"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wyraził zaniepokojenie w związku z cofnięciem delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. To ten sędzia, kierując się wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zażądał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Szefowa władz Hongkongu w Pekinie. Wdzięczna "za troskę", chwalona "za odwagę"

Szefowa władz Hongkongu złożyła w poniedziałek wizytę w Pekinie. Podziękowała przywódcom Chin za troskę i zaufanie. Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował jej odwagi w zarządzaniu regionem "w najtrudniejszym czasie" od przyłączenia go do ChRL, a premier Li Keqiang zapewnił o wsparciu dla jej rządu ze strony Pekinu.

On pobił Alberta i zostawił na jezdni, ona przejechała po nim autem. Sąd zmienił wyrok

Krzysztof M. pobił 20-letniego Alberta i zostawił go na ulicy. Marta Sz. przejechała po nim autem. Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał prawomocny wyrok wobec dwóch osób, które spowodowały u chłopaka poważne obrażenia: 6 lat więzienia dla mężczyzny, rok w zawieszeniu na dwa lata dla oskarżonej. - Jaka by nie była kara, zdrowia mojemu synowi nie wróci - skomentował po rozprawie ojciec pokrzywdzonego.

Ustawa o brexicie wraca do Izby Gmin

Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że rząd w piątek złoży w parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Parlament po przedterminowych wyborach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy zbierze się we wtorek.

"Komisja Europejska i inne instytucje nie dadzą sobie mydlić oczu"

Instytucje europejskie doskonale widzą, że działania polskiego rządu wysadzają w powietrze fundament niezależnego wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Krzysztofa Śmiszka z Lewicy "Polska znajdzie się znowu w tarapatach". To niektóre reakcje ze strony opozycji na zapowiedź przeanalizowania przez Komisję Europejską PiS-owskiego projektu tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Politycy obozu rządzącego wyrażają opinię, że "traktaty i prawo europejskie" są po ich stronie.