Najnowsze

Najnowsze

Zwarcie instalacji przyczyną pożaru w "Halembie"

Zwarcie w urządzeniach podziemnej stacji transformatorowej było przyczyną pożaru, który wybuchł w piątek nad ranem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej – wynika ze wstępnych ustaleń ekspertów. W pożarze poparzony został jeden górnik, kilkunastu innych mogło podtruć się dymem.

Arabia Saudyjska: ani dolara dla piratów

Szef saudyjskiej dyplomacji, książę Saud al-Fajsal, powiedział to, co wielu polityków myśli. Układanie się z piratami zachęci ich do kolejnych porwań. - Negocjacje i płacenie okupów tylko rozzuchwalają piratów i nie rozwiązują problemu - powiedział w Oslo, po rozmowach ze swoim norweskim odpowiednikiem.

Wstrzymać eutanazję? Trybunał się nie spieszy

Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił rozpatrzenia w trybie pilnym wniosku o unieważnienie decyzji sądu włoskiego, który przyznał ojcu prawo do eutanazji córki. Włoski sąd uznał w lipcu, że można przerwać sztuczne odżywianie kobiety, która od 16 lat jest w śpiączce. Decyzję tę do Trybunału w Strasburgu zaskarżyły 34 włoskie organizacji pro-life.

Pijani kierowcy wożą dzieci

Prawie półtora promila alkoholu w organizmie miał kierowca autobusu, który przyjechał po małe dzieci, żeby zawieźć je z przedszkola na basen. Wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej. Jego kolega po fachu z Białegostoku tak skory do współpracy już nie był. Może dlatego, że miał prawie trzy promile w wydychanym powietrzu.

Urodzona w przelocie

Fiński samolot wylądował w czwartek w Helsinkach z jednym pasażerem więcej, niż 11 godzin wcześniej podczas startu w Bangkoku. Rzeczniczka linii Finnair poinformowała w piątek, że w czasie lotu pasażerka ze Szwecji urodziła dziewczynkę.

Czy Chiny grzebią nam w komputerach?

Chiny montują na masową skalę tajne chipy w każdym wyprodukowanym tam komputerze. Komponenty te - jak uważa Robert Edinger, emerytowany tajniak z FBI - mogą pozwalać na dostęp do wszelkich światowych informacji wywiadowi tego kraju.

"Wybaczam tym, którzy zgotowali mi piekielne zło"

- Prawda jest moją tarczą - napisał w oświadczeniu odwołany w niedzielnym referendum prezydent Olsztyna. Czesław Małkowski podkreślił, że do upadłego będzie walczył o "prawdę", czyli swoją niewinność, przed niezawisłym sądem. Na razie jednak dziękuje mieszkańcom za wsparcie i... wybacza.

Holandia zamyka sklepy z trawką

Amsterdam zamknie prawie jedną piątą popularnych coffee shopów , w których można kupić i na miejscu zażyć marihuanę, bo znajdują się zbyt blisko szkół. Taką decyzję podjęła rada miejska Amsterdamu, zgodnie z wytycznymi rządu.

Gdzie są zaginieni Polacy?

- Polaków, którzy przyjechali do Włoch, a następnie zaginęli, porwała włoska mafia - informuje w obszernym artykule w piątek włoska gazeta "La Stampa". Jednak polska ambasada w Rzymie uważa informacje za nieprawdziwe.

Jak policyjną vectrą dogonić ferrari?

Jak to możliwe, że goleniowskim policjantom udało się oplem vectra dogonić pędzące 200 km/h ferrari? - W policyjnych samochodach jeżdżą bardzo doświadczeni kierowcy. Ponadto jadąc uprzywilejowanym samochodem, szczególnie w dużym ruchu, funkcjonariusze mają dużą przewagę nad uciekającym samochodem - tłumaczy Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Placido Domingo śpiewa poezję papieża

Nie lada gratka dla wielbicieli talentu papieża-Polaka. Jeden z najsłynniejszych żyjących tenorów - Placido Domingo - nagrał płytę z pieśniami do poezji Karola Wojtyły.

W Biłgoraju policję biją parasolem

Latała na nim słynna niania Marry Poppins a bułgarscy agenci używali go do likwidacji dysydentów. Okazuje się, że i w Polsce zdarzają się amatorzy niekonwencjonalnego korzystania z parasoli. Boleśnie przekonał się o tym pewien policjant z Biłgoraju (lubelskie), któremu uzbrojony właśnie w parasol napastnik złamał palec. Informację podał portal bilgoraj.com.pl.

Becikowe za wzorową ciążę Tacierzyński od 2010 roku

Po długich debatach Sejm w końcu uchwalił nowelizację Kodeksu Pracy. Urlopy macierzyńskie zostały wydłużone. Wprowadzono też urlopy dla ojców. Nowela przewiduje ponadto warunkową wypłatę tzw. becikowego, a na szczególne traktowanie nie mają co liczyć rodzice wcześniaków.

Bezcenne odkrycie archeologa amatora

Błotne pola Nottinghamshire (Wielka Brytania) okazały się terenem największego znaleziska na wyspach od pół wieku. Poszukiwacz skarbów odnalazł tam trzy lata temu warty 350 tysięcy funtów naszyjnik z epoki żelaza. Nie wiedział wtedy, że jego skarb będzie tak ważny dla archeologów.

Madonna znów do wzięcia

Ikona muzyki pop, Madonna, nie jest już żoną brytyjskiego reżysera Guy'a Ritchiego - poinformował w piątek londyński sąd. Podział majątkowy nie stanowi problemu - reżyser nie domagał się ani pensa z szacowanej na 300 mln funtów fortuny piosenkarki. Gorzej z dziećmi.

Coraz mniej Polaków w Polsce

Do 2050 roku Polska straci 20 proc. ludności, Bułgaria - 35, a Ukraina - 33 - wynika z raportu ONZ-Habitat na lata 2008-2009, o którym pisze w piątek francuski dziennik "Le Monde".

Dachował na przystanku

Dachowanie na torowisku, tuż przy tramwajowym przystanku - taki mrożący krew w żyłach wypadek widzieli pasażerowie, czekający na tramwaj przy ul. Zgierskiej w Łodzi. Wyglądało groźnie, ale nikomu nic się nie stało.

„Poległ za RFN”

Pacyfizm jest wpisany w codzienność dzisiejszej RFN.  Rozmawiając z Niemcami można często wyczuć pewien dystans do wojska i wojskowości w ogóle. Od lat trwałym elementem polityki niemieckiej są hasła likwidacji Bundeswehry czy  promowania dyplomacji jako przeciwwagi dla działań zbrojnych. Często ten powszechny pacyfizm stawał  się powodem irytacji sojuszników Niemiec. Dlatego powojenna RFN podjęła najpierw próbę zintegrowania sił zbrojnych z NATO, zaś po zjednoczeniu Niemcy odważyły się uczestniczyć w kilku wojnach zachodniego przymierza. Najpierw w Kosowie, teraz w Afganistanie, choć w głośnej deklaracji z lata 2002 r. kanclerz Schroeder odmówił poparcia wojny irackiej.  Dzisiaj dyskusja o wojnie afgańskiej i stopniu uczestnictwa w tej wojnie przez żołnierzy niemieckich jest jedną z kluczowych debat politycznych współczesnych Niemiec.

Konstytucja zmieniana pod premiera

Opozycja i specjaliści nie mają wątpliwości - Władimir Putin przygotowuje sobie grunt pod powrót na Kreml. Ostatnim tego przejawem mogą być poprawki do konstytucji, uchwalone w piątek przez Dumę Państwową - niższą izbę rosyjskiego parlamentu.

Wszyscy kochają Schetynę

- Taki był: wesoły, mądry i energiczny. Dlatego go pokochałam - mówi w jednym z wywiadów o Grzegorzu Schetynie jego żona. - On jest światełkiem w tunelu - to z kolei głos prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Z "ciepłej" retoryki w temacie "ocena szefa MSWiA" nie rezygnuje nawet prezydent. Jak wykorzystać przejawy takiej sympatii? Najlepiej jako następca Tuska w fotelu premiera - spekulują dziennikarze. Wicepremier uspokaja: - Na razie nie czas na takie scenariusze.

Najgorszy miesiąc prezydenta

Tak złych notowań u rodaków Lech Kaczyński jeszcze nie miał. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że prezydenta krytykuje już 2/3 Polaków. - Najbardziej szkodzi mu "zdwojona aktywność" i "sytuacje konfliktowe" - komentuje "Gazeta Wyborcza".

Śmierć na pogrzebie

Co najmniej 10 zabitych i 40 osób rannych - to tragiczny bilans wybuchu bomby na pogrzebie jednego z szyickich w pakistańskim mieście Dera Ismail Khan. To kolejna tragiczna odsłona konfliktu sunnitów z szyitami.

Zamiast guza mózgu, znaleźli pasożyta

Rosemary Alvarez z amerykańskiego stanu Arizona, zaczęła odczuwać drętwienie ramienia. Miała kłopoty ze wzrokiem. Lekarze, w pierwszej ocenie, wskazali na prawdopodobieństwo guza mózgu. Na stole operacyjnym okazało się jednak, że to nie guz. Kobietę toczył robak.

Zasłabł broniąc Busha

Prokurator generalny USA Michael Mukasey zasłabł w Waszyngtonie, kiedy przemawiał o bezpieczeństwie narodowym. Natychmiast przewieziono go do pobliskiego szpitala. Jest przytomny, to silny człowiek - uspokaja Departament Sprawiedliwości.

Clinton szefem dyplomacji

Jest niemal pewne, że sekretarzem stanu w administracji prezydenta-elekta Baracka Obamy zostanie Hillary Clinton. Jej nominacja może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu - twierdzi agencja AP, powołując się na anonimowego doradcę Obamy.

Milion za dom Beckhama

Ponad milion euro musi zapłacić nabywca domu w Leytonstone, w północno-wschodniej części Londynu. Cena nie jest zbyt wygórowana, bo dla fanów, zwłaszcza tych płci pięknej, wanna w której kąpał się młody David Beckham lub parkiet, na którym stawiał swe pierwsze kroki, są zapewne bezcenne.

Kaczyński: będą nowe twarze PiS

- Pracujemy nad wizerunkiem. Będzie nowy medialny front, z nowymi twarzami PiS - zapowiada w "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. Dzięki temu jego partia ma lepiej docierać ze swoim programem do obywateli, tłumaczy prezes PiS.

Zamrożony Harry Potter

Magiczny świat Harry'ego Pottera "ożywiony" w bryłach lodu. W Belgii odbył się pokaz niezwykłych lodowych figur.

"Polska nie będzie lobbystą tarczy"

- Musimy cierpliwie czekać na na realizację przez przyszłą administrację USA umowy o budowie w Polsce bazy obrony antyrakietowej - mówił w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według szefa MSZ, oczekiwanie na decyzję ze strony USA związane jest z procesem formowania się nowej administracji, co trwa zwykle kilka miesięcy.