Najnowsze

Najnowsze

Okrojony zakaz bicia dzieci

Rząd wycofuje się z projektu całkowitego zakazu bicia dzieci. Proponuje zakazać karcenia "polegającego na zadawaniu cierpień fizycznych lub psychicznych, naruszających godność małoletniego" - donosi "Dziennik".

Cztery bomby, 15 tys. ewakuowanych

Cztery niewypały z czasów II wojny światowej odnaleziono w niemieckim mieście Osnabrueck. Aż 15 tysięcy osób ewakuowano z pobliskich osiedli, szpitali i domów opieki.

Mniej stanowcza ustawa "antyklapsowa"

Rząd Donalda Tuska postanowił złagodzić swój projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości, zamiast całkowitego zakazu bicia dzieci, ma się w nim znaleźć zakaz karcenia "polegającego na zadawaniu cierpień fizycznych lub psychicznych, naruszających godność małoletniego" - donosi "Dziennik".

Dyplomatyczny szturm. Hamas gotowy do rozmów

W Strefie Gazy trwa lądowa operacja wojsk Izraela, ale na Bliski Wschód szturm przypuszczają korpusy dyplomatyczne. Wśród nich - delegacja Unii Europejskiej pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Czech Karela Schwarzenberga, francuski prezydent Nicolas Sarkozy, a także delegacja rosyjska z wiceministrem spraw zagranicznych Aleksandrem Sałtanowem. Tymczasem Hamas po raz pierwszy od początku trwającego od 10 dni konfliktu z Izraelem zasygnalizował gotowość do rozmów.

Bardzo królewskie ciasto

Aż dwóch tysięcy piekarzy było trzeba, by upiec ciasto, które miało ponad 1,5 km długości. Tym tradycyjnym wypiekiem Meksykanie uczcili w niedzielę święto Trzech Króli. - Ciasto było przepyszne - zapewniali ci, którzy go próbowali.

Bombaj bogatszy o tygrysy

Park Narodowy w Bombaju w Indiach wzbogacił się o dwa małe tygrysy. Młode urodziła tygrysica o imieniu Basanti. Na razie młode koty karmione są mlekiem i kurczakami. Dietę zmienią dopiero po 15 miesiącach.

Olejniczak ma uznać "kierowniczą rolę partii"

Szef SLD Grzegorz Napieralski wezwał na wtorkowy zarząd partii szefów i sekretarzy z wojewódzkich struktur SLD. Mają nakłonić szefa klubu Sojuszu, Wojciecha Olejniczaka do uznania „kierowniczej roli partii", donosi "Gazeta Wyborcza".

Dowody osobiste będą unieważniane

Dowody osobiste, które zawierają nieaktualne dane, zostały zagubione bądź skradzione będą unieważniane z urzędu. "Gazeta Prawna" przypomina, że od nowego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która reguluje te kwestie.

Unijne rozmowy o kręceniu kurkiem

Trwa rosyjsko-ukraiński kryzys gazowy. Pomóc w jego zażegnaniu chce Unia Europejska. W tym celu, przewodniczący UE Czesi zwołali na poniedziałek w Brukseli spotkanie ambasadorów krajów członkowskich. W tym czasie wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew odwiedzi Paryż.

Pitera sprawdzała Palikota

Nie tylko media zajmowały się związkami posła Janusza Palikota z byłym p.o. dyrektora warszawskich Łazienek Jackiem Czeczotem-Gawrakiem. Jak donosi "Rzeczpospolita" interesowała się nimi również odpowiedzialna za zwalczanie korupcji minister Julia Pitera.

Uczniowie książki zostawią w domu

W domu nauka z tradycyjnego podręcznika, a na lekcjach praca z e-bookiem wyposażonym w wersje cyfrowe wszystkich książek - tak jeszcze w tym roku ma wyglądać - według relacji dziennika "Polska" - nauka w wybranych śląskich szkołach.

Polacy mniej tęsknią za PRL

Ponad połowa Polaków (56 proc.) za najlepszy okres dla naszego kraju uważa lata po roku 1990. 27 proc. wybiera czas PRL-u - wynika z najnowszego badania firmy IMAS International, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą".

W Polsce padł emerytalny rekord

W 2008 r. w Polsce padł emerytalny rekord. Dotąd na emeryturę odchodziło rocznie ok. 100 tys. osób. W minionym roku decyzję o wycofaniu się z życia zawodowego podjęło 250 tys. Polaków, z tego 80 proc. przeszło na tzw. wcześniejszą emeryturę – informuje "Gazeta Wyborcza".

Kulisy dymisji szefa Łazienek

Minister Julia Pitera odpowiedzialna w rządzie za walkę z korupcją interesowała się związkami byłego p.o. dyrektora warszawskich Łazienek Jacka Czeczota-Gawraka z posłem PO Januszem Palikotem - informuje "Rzeczpospolita".

Jak Izrael ukrywał inwazję

Armia Izraela starannie przygotowała się do lądowej inwazji na Strefę Gazy. Przed przypadającym na noc z soboty na niedzielę początkiem operacji, wprowadzona została cenzura w mediach, przeprowadzono dezorientujące przeniesienia żołnierzy a im samym skonfiskowano telefony komórkowe.

Mennica Państwowa straci monopol?

Właściciele Inwestycji Alternatywnych Profit (IAP) i eMonety.pl, którzy za kilka tygodni połączą siły, chcą skończyć z monopolem, zbudować własną mennicę i bić monety - pisze "Puls Biznesu".

PiS chce zmienić swe oblicze

PiS chce zmienić swe oblicze i z ugrupowania postrzeganego jako walczące z korupcją czy przestępczością zmienić się w partię, która będzie w stanie skutecznie zawalczyć z PO także na polu gospodarczym, donosi "Rzeczpospolita".

Zakochany pacjent przed sądem

W Warszawie dalszy ciąg procesu mężczyzny, którego ślepa miłość doprowadziła do śledzenia i molestowania swojej dentystki, a także napaści na policjantów. Sebastianowi W., który z prośbą o wstawiennictwo wobec nieodwzajemnionego afektu zwrócił się nawet do kard. Stanisława Dziwisza, grozi do 10. lat więzienia.

PiS będzie miał "układ" tylko "z tyłu głowy"

Prawo i Sprawiedliwość nie będzie już walczyć z "układem" - pisze "Dziennik", powołując się na nowy program partii, stworzony przez jej prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz PiS ma się zająć m.in. kryzysem gospodarczym. Nowy program partii ma zaś zostać zaprezentowany pod koniec stycznia na kongresie PiS.

Koniec monopolu Mennicy Państwowej?

Właściciele Inwestycji Alternatywnych Profit (IAP) i eMonety.pl, którzy za kilka tygodni połączą siły, chcą skończyć z monopolem, zbudować własną mennicę i bić monety - informuje Puls Biznesu.

Kluza: czwarty kwartał mniej korzystny dla banków

Po trzech kwartałach 2008 r. zyski banków przekroczyły 12 mld zł, ale czwarty może już nie być tak korzystny - mówi w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza.

Zmiany podatkowe nie dla wszystkich korzystne

Dwustopniowa skala podatkowa, rozszerzona ulga rodzinna, możliwość odliczania zagranicznych składek - to korzyści w podatkach, jakie niesie ze sobą 2009 r. Nie odczują ich jednak inwestorzy i udziałowcy spółek - informuje "Gazeta Prawna".

I po cudach (Tuska)

Nie mówmy już o cudzie gospodarczym i drugiej Irlandii – mieli deklarować członkowie rządu Donalda Tuska podczas ostatniego w ubiegłym roku posiedzenia Rady Ministrów - pisze "Dziennik". Jak dowiedziała się gazeta, podczas posiedzenia ministrowie omawiali hasła wyborcze PO z 2007 r.

Pytania do Hamasu

Od początku izraelskiej akcji zbrojnej w Strefie Gazy dziennikarze, politycy czy organizacje humanitarne stawiają Izraelowi szereg pytań dotyczących działań armii państwa żydowskiego. I słusznie.

"Polska powinna się zaangażować na Bliskim Wschodzie"

Niedziela, 4 stycznia Wiceszef BBN Witold Waszczykowski w konflikcie w Strefie Gazy widzi szansę dla polskiej dyplomacji. W chwilę po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, w "Magazynie 24 godziny" w TVN24 powiedział: - Polska może wrócić do aktywnej roli na Bliskim Wschodzie. I nie omieszkał skrytykować MSZ Radosława Sikorskiego za bierność wobec wydarzeń tym regionie.

Człowiek Obamy w opałach

Do zaprzysiężenia prezydenta-elekta Baracka Obamy coraz bliżej, ale w przyszłej administracji wciąż trwa personalny kocioł. Z nominacji na sekretarza handlu zrezygnował gubernator stanu Nowy Meksyk Bill Richardson. Ma to związek z dochodzeniem przeciwko firmie, która prowadziła interesy z władzami jego stanu.

"Polska powinna się zaangażować na Bliskim Wschodzie"

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski w konflikcie w Strefie Gazy widzi szansę dla polskiej dyplomacji. W chwilę po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, w "Magazynie 24 godziny" w TVN24 powiedział: - Polska może wrócić do aktywnej roli na Bliskim Wschodzie. I nie omieszkał skrytykować MSZ Radosława Sikorskiego za bierność wobec wydarzeń tym regionie.

Faris: Byliście ofiarami Hitlera, jesteście naszymi katami

- To Hamas podjął decyzję o wojnie, a Izrael nie mógł się uchylić od odpowiedzi na atak - powiedział w "Magazynie 24 godziny" Konstanty Gebert z "Gazety Wyborczej". - Tam jest totalna wojna przeciwko narodowi palestyńskiemu - replikował Omar Faris z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej. - Byliście ofiarami Hitlera, jesteście naszymi katami - podsumował.

Sarkozy na szarym końcu

Prezydent Francji nie może się pochwalić szczególną popularnością w swojej ojczyźnie. W plebiscycie na najpopularniejszego człowieka Francji zajął dopiero 42. miejsce na 50 w rankingu. Wygrał niegdysiejszy gwiazdor tenisa a obecnie piosenkarz Yannick Noah.