Najnowsze

Najnowsze

Kraków stolicą złotych monet?

W pałacyku Czapskich przy ul. J. Piłsudskiego w Krakowie najprawdopodobniej powstanie Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej -pisze "Dziennik Polski".

Złote monety w Krakowie

Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej ma powstać w Krakowie. Tamtejsze Muzeum Narodowe posiada najcenniejsze obecnie zbiory polskich monet - donosi "Dziennik Polski".

O czym plotkowała Bruksela?

Co prezydent Kaczyński powiedział Nicolasowi Sarkozy'emu? Jak komentowano w Brukseli polski spór na szczytach władzy? Wszystko to i wiele więcej zobaczysz w specjalnym materiale "prosto ze szczytu" Unii.

Biuro tropienia majątków

Gangsterom i aferzystom trudno będzie zachować fortuny zdobyte z "brudnych pieniędzy". Powstaje urząd, który wyśledzi nielegalnie zdobyte majątki - ustaliła "Rzeczpospolita". Tylko w ubiegłym roku CBŚ zabezpieczyło w całym kraju majątek podejrzanych na sumę ponad 207 mln zł.

REFERENDUM NA ZDROWIE

Minister zdrowia ostrzega: palenie zabija. Ludzi. A służbę zdrowia zabija zawieszenie gdzieś między socjalistyczną fikcją bezpłatnego leczenia a dziką prywatyzacją. Przed tą ostatnią ostrzega z kolei prezydent, który żąda referendum w sprawie reformy służby zdrowia.

USA OBAMA

Dalej John McCain, bliżej… w słowniku medialnym „czarnoskóry senator z Illinois”, ale możemy go już chyba nazywać przyszłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, bo w Ameryce sytuacja jest jak na tym zdjęciu – Barack Obama, choć podobno niewyraźny, ale za to zdecydowanie przed McCainem.

Kuchnia dobrem narodowym

Dwudziestu najbardziej znanych francuskich szefów kuchni i smakosze chcą aby francuska kuchnia trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego wydali wystawne przyjęcie dla deputowanych Zgromadzenia Narodowego, po to by "przez żołądek" zabiegać o ich poparcie dla tego pomysłu.

OBRAZY KRAUZEGO

To Wyspiański, portret panny Sternbachówny, 1904 rok. Cena wywoławcza – pół miliona złotych, obraz wystawia Fundacja Ryszarda Krauzego. Na czwartkowej aukcji poszła spora część kolekcji słynnego milionera – warto więc zapytać, dlaczego nagle sprzedaje drogocenne dzieła? Czy przypadkiem myśli o zmianie miejsca zamieszkania?

Pisarz w księdze Rekordów Guinessa

Paulo Coelho, podczas tegorocznych Targów Książki we Frankfurcie, świętuje z okazji 100 milionów sprzedanych egzemplarzy swoich książek na świecie.

And the winner is...Obama

Na niecałe trzy tygodnie przed wyborami w USA, prezydencka debata miała być ostatnią szansą dla republikańskiego kandydata na odwrócenie niekorzystnych trendów. Czy senator John McCain wykorzystał tę możliwość? Sondaże są zgodne, że nie.

"Gdyby nie prezydent, byłoby show"

- Niepotrzebnie otoczenie prezydenta wyprowadziło go na ścianę. Jego ministrowie sami zresztą od tej ściany się odbili - komentował przebieg szczytu UE w "Magazynie 24 godziny" Paweł Graś. Poseł PO powtarzał, że przyjazd Lecha Kaczyńskiego był niepotrzebny. - Gdyby go tam nie było, to mielibyśmy show ze sprzedawaniem sukcesu, którego tam nie było - odpowiadał Witold Waszczykowski.

Za czarter powinien zapłacić Tusk

Przepychanek samolotowych ciąg dalszy. Czarter do Brukseli, którym leciał prezydent kosztował 150 tys. zł. Pytanie: kto zapłaci. Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta nie ma wątpliwości: Donald Tusk.

Rostowski: biegałem za prezydentem po budynku

- Czytałem francuskie propozycje dotyczące pakietu klimatycznego i nagle premier mi mówi: Nicolas Sarkozy przeskoczył o kilka punktów i zaczyna mówić o Gruzji, proszę iść po prezydenta. Podskoczyłem i wybiegłem do sali obok, później pod windy. Nie udało się. Koniec był taki, że chociaż ostateczne konkluzje Rady w sprawie Gruzji były dla nas satysfakcjonujące, to Polska głosu nie zabrała - relacjonował w TVN24 Jacek Rostowski.

Nie było żadnych dodatkowych przepustek

- Nigdy nie rozważano zwiększenia liczby przepustek do Rady UE, aby umożliwić wejście do budynku współpracownikom prezydenta - mówi korespondentce TVN24 Indze Rosińskiej rzeczniczka sekretarza generalnego Rady. Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki przekonywał w środę, że dodatkowe przepustki przygotowano na prośbę Javiera Solany.

Na kłopoty Kołodko

- Jak koordynowałem politykę w Polsce, to produkcja rosła coraz szybciej, a inflacja coraz wolniej - chwalił się w "Magazynie 24 Godziny" były minister finansów, profesor Grzegorz Kołodko. Czy ma też rozwiązanie na światowy kryzys gospodarczy?

Kroili mu mózg, a on grał na banjo

W trwającej ponad 50 lat muzycznej karierze, Eddie Adcock mistrz gry na banjo, zagrał już tysiące koncertów. W czwartek zagrał jednak najbardziej niezwykły koncert w swoim życiu. Wystąpił na sali operacyjnej, podczas operacji na otwartym mózgu... swoim.

Meczet pomimo protestów

We wschodniej dzielnicy Berlina uroczyście otwarto w czwartek meczet. To pierwsza islamska świątynia na terenie dawnego NRD. Uroczystość odbyła się jednak pod policyjną ochroną z powodu protestów około 150 przeciwników powstania meczetu.

Ciężarówka rozniosła forda

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło na jednym z głogowskich skrzyżowań. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

"Bez prezydenta byłoby 100 proc. sukcesu

- Gdyby prezydent nie poleciał do Brukseli, mielibyśmy 100 procent sukcesu. A tak mamy beczkę miodu z łyżką dziegciu – stwierdził w „Kropce nad i” Radosław Sikorski. Szef MSZ przyznał jednak, że nie jest dumny z przepychanek wokół składu polskiej delegacji.

Niemcy chcą mieć swoich bohaterów

Czy przeszło 60 lat po wojnie i wobec zaangażowania niemieckich sił zbrojnych w misjach wojennych za granicą Niemcy mają prawo, by znów mieć swych bohaterów? - na pytanie to próbowali odpowiedzieć uczestnicy czwartkowej konferencji w Berlinie.

Francja skazana za nieludzkie traktowanie

Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał w czwartek Francję za "nieludzkie i poniżające traktowanie" chorego psychicznie więźnia, który popełnił samobójstwo. Trybunał podkreślił, że państwo francuskie nie zapewniło więzionemu "prawa do życia".

50 mld dolarów na dozbrojenie armii

Rosja planuje wydać w przyszłym roku 50 mld dolarów na broń i ciężkie uzbrojenie swojej armii, bez względu na rosnące ryzyko gospodarcze - powiedział rosyjski wicepremier i minister obrony Siergiej Iwanow, po spotkaniu na wezwanie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Eksplozja gazu na Kujawach

Silna eksplozja gazu w Wałyczu (Kujawsko-pomorskie) spowodowała zawalenie budynku gospodarczego zaadaptowanego na mieszkanie. Jego mieszkaniec ciężko ranny został ewakuowany helikopterem do szpitala w Bydgoszczy.

PiS (też) chce zmienić konstytucję

PiS idzie za przykładem PO i chce zmienić konstytucję. Nowelizacja ma dotyczyć przymusowego leczenia pedofilów, otwarcia archiwów IPN i odebrania emerytur byłym esbekom. Projekt trafi na biurko marszałka Sejmu za kilka dni.

10 tys. dzieci umrze dziś z głodu

Miliard ludzi na świecie cierpi z głodu - informuje brytyjska organizacja humanitarna Oxfam. Czwartek jest Światowym Dniem Żywności i Walki z Głodem. Dramat nabrał mocy w ostatnim czasie, w miarę jak m.in. rosnący popyt i ceny surowców energetycznych pchały ceny żywności do góry.

Nie ubrała dziecka, bo nie chciała łamać praw człowieka

Na dworze chłodno, 11 stopni i silny jesienny wiatr. W centrum miasta policja zatrzymuje rower. Na nim dorosła kobieta i jej półtoraroczna córka - kompletnie goła. - Mała nie chciała się ubrać, a zmuszanie jej do tego byłoby łamaniem praw dziecka - wypala zdumionym policjantom cyklistka, z zawodu - jak się okazuje - prawniczka.

Ekshumacja gen. Sikorskiego pod koniec listopada

Po raz kolejny przełożono ekshumację zwłok generała Władysława Sikorskiego, bo nie ma na nią zgody konserwatora zabytków. Początkowo ekshumację planowano ją na początek listopada. Najnowszy termin otwarcia grobu w katedrze wawelskiej to 20 listopada - informuje RMF FM.

Prezydent: zdążyłbym na dyskusję o Gruzji...

- Zdążyłbym na dyskusję o Gruzji, gdybym nie musiał rozmawiać ze swoimi współpracownikami 150 metrów od budynku. Nieprzyznanie przepustek moim ministrom, to zapewne nie była decyzja prezydencji francuskiej, ale - jak można się domyślić - wola ministra Sikorskiego - mówił Lech Kaczyński tuż po przylocie do Warszawy. Jego zdaniem działanie MSZ było "poza wszelkim politycznym obyczajem".

Legendarne krzesła na aukcji

Najlepsi zagraniczni i polscy projektanci ściągnęli do Łodzi na rozpoczęty właśnie II Międzynarodowy Festiwal "Łódź Design". Zaprezentują tu swoje najciekawsze pomysły w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, mody, architektury wnętrz, druków.