Najnowsze

Najnowsze

Prezydenci podejmą temat tablicy? Pałac nie zaprzecza

Obchody rocznicy pomordowania polskich oficerów w cieniu dyplomatycznej afery. Bronisław Komorowski leci w poniedziałek do Katynia, gdzie spotka się z Dmitrijem Miedwiediewem. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o podmianie tablicy upamiętniającej smoleńską katastrofę.

Hamas i Izrael chcą zawieszenia broni

Ghazi Hamad, wiceminister spraw zagranicznych rządu Hamasu zapowiedział, że ugrupowanie zaprzestanie ataków na południowy Izrael, jeśli strona izraelska wstrzyma operacje wojskowe przeciwko bojownikom w Strefie Gazy. Wcześniej minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że strona izraelska jest gotowa przystać na rozejm, jeśli będą go przestrzegać także bojownicy.

"Pull up" - ludzki tupolew chce spokoju

Kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi kartkami w rękach stworzyło w Gdańsku żywy obraz Tu-154M. W ten sposób chciały zaapelować do polityków o spokój i zakończyć żałobę po katastrofie smoleńskiej.

Tłumy znów okupują plac Tahrir

Ponad tysiąc osób zignorowało nakaz wojska, aby opuścić plac Tahrir w centrum Kairu. Demonstranci ponownie okupują miejsce, które stało się symbolem egipskiej rewolucji przeciw Hosniemu Mubarakowi. Tym razem domagają się szybszego oddania władzy przez wojsko i pozbawienia stanowisk skorumpowanych urzędników poprzedniego reżimu.

Irackie wojsko morduje wrogów Iranu?

Irackie wojsko zastrzeliło 31 osób i raniło setki innych, w obozie organizacji irańskiej opozycji, Ludowych Mudżahedinów Iranu - twierdzą członkowie ugrupowania, które od czasu rewolucji irańskiej sprzeciwia się władzy Ajatollahów w Teheranie. Wojsko twierdzi, że działało w samoobronie, ale dziennikarzom nie pozwolono rozmawiać z Irańczykami.

USA zamawiają superbomby

Pentagon zamówił pierwsze seryjne wielkie "superbomby" Massive Ordnance Penetrator, GBU-57. Każda z nich waży 13,6 ton i są największymi bombami w historii. Ich zadaniem jest niszczenie zbudowanych głęboko pod ziemią bunkrów i jaskiń ukrytych pod wieloma metrami skał.

Kremlowskie młodzieżówki z kwiatami dla Polaków

Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie.

Przyszłość USA nie należy do białych

Białe dzieci, które teraz stanowią w USA większość, jeszcze w tej dekadzie staną się mniejszością. Ma to nastąpić już w roku 2019 i będzie miało daleko idące skutki - wynika z raportu prestiżowego amerykańskiego ośrodka analitycznego Brookings Institution.

Bez kwiatów pod nową tablicą

Polscy dyplomaci nie złożyli kwiatów przed kamieniem, na którym Rosjanie zmienili pamiątkową tablicę, usuwając z niej słowa o rosyjskim ludobójstwie. Położyli je przed brzozą w Smoleńsku, w którą uderzył prezydencki Tupolew - informuje TVN24.

Brytyjska gazeta o biedzie w Polsce

- Solidarność nie jest jedną z oczywistych charakterystycznych cech polskiego społeczeństwa - pisze "Guardian". Brytyjska gazeta twierdzi, iż pomimo znacznego rozwoju ekonomicznego po upadku komunizmu, w Polsce pogłębia się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.

Oni zginęli w katastrofie

Dla 96 osób był to ostatni lot. 10 kwietnia w katastrofie na podsmoleńskim lotnisku zginęła prezydencka para, były prezydent RP na uchodźctwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowództwo sił zbrojnych, przedstawiciele duchowieństwa, rodzin katyńskich, oficerowie BOR i członkowie załogi. Samolot uderzył w ziemię o 8:41:06.

Fukushima I nie mogła obronić się przed tsunami

Elektrownia atomowa Fukushima I nie miała prawa oprzeć się potężnemu tsunami, które powstało po trzęsieniu ziemi 11 marca. - Fala miała 15 metrów wysokości - ogłosiła korporacja TEPCO po zbadaniu śladów na terenie elektrowni.

Z manifestacji do komisariatu. "To całkowicie nielegalne"

Zakłócanie porządku i rzucanie petard było przyczyną zatrzymania dziennikarza, uczestnika manifestacji pod Ambasadą Rosyjską. Po informacji o akcji policji, zebrani przeszli pod siedzibę komendy w warszawskim Śródmieściu. Demonstrantom udało się wejść do środka.

NATO zmusiło do lądowania samolot rebeliantów

Samoloty NATO zmusiły do lądowania samolot myśliwski MiG-23 pilotowany przez lotnika sił powstańczych - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Maszyna wystartowała z lotniska pod Bengazi, łamiąc strefę zakazu lotów nad Libią. W ciągu dnia nad polem walk pod Ażdabiją przeleciał rebeliancki śmigłowiec Mi-24. Obecnie miasto jest już w części opanowane przez wojsko.

"Ponieść ich marzenia i ponieść ich nadzieje"

Sobota, 17 kwietnia 2010 roku. Warszawa, plac Piłsudskiego. Polska pożegnała symbolicznie ofiary katastrofy smoleńskiej. Symbolicznie, bo jeszcze nie wszystkie ciała wróciły do Polski. W uroczystościach uczestniczyło ponad 100 tys. osób. Odczytane zostały nazwiska i zaprezentowane krótkie biogramy 96 ofiar katastrofy. Przemówienia wygłosili marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, córka Andrzeja Sariusza-Skąpskiego - Izabela i premier Donald Tusk. Potem odprawiona została msza święta, koncelebrowana przez Episkopat Polski.

Pierwsza Para. Do końca razem

Był w życiu publicznym Rzeczypospolitej od zawsze. I wywarł ogromny wpływ na to, jak dziś Polska wygląda. Służył jej, i na służbie odszedł. Do końca towarzyszyła mu żona Maria.

"Bardziej kierował się sercem, niż polityką"

- Temu człowiekowi zależało, nie udawał, tylko naprawdę się troszczył. Mogłeś lubić Lecha Kaczyńskiego, albo nie, ale on był wyjątkowy. Nie było w nim sztuczności i był bardzo dobrym człowiekiem - mówił Micheil Saakaszwili, wspominając polskiego prezydenta. Prezydent Gruzji przypomniał postawę Kaczyńskiego podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej. Tamte dni w sierpniu 2008 zaskarbiły polskiemu prezydentowi ogromną wdzięczność Gruzinów.

"To ja go wybrałam"

Polityka była w naszym życiu ważna. Ale to jednak rodzina była zawsze najważniejsza - tak o latach spędzonych z Jerzym Szmajdzińskim mówiła wdowa po nim, Małgorzata Szmajdzińska. Jeden z czołowych liderów polskiej lewicy, wicemarszałek Sejmu, zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku

Cała Polska uczciła pamięć ofiar

Główne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zaplanowane są na niedzielę, ale już w sobotę w całym kraju odbywały się uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy zginęli 10 kwietnia.

Oficerowie BOR. Do końca przy osobach, które chronili

"Janosik", "Ulek", "Florek" i inni. To oni chronili prezydenta podczas lotu do Smoleńska. Wraz z nim zginęli. Dziewięcioro oficerów Biura Ochrony Rządu: Jarosław Florczak, Artur Francuz, Paweł Krajewski, Dariusz Michałowski, Piotr Nosek, Agnieszka Podgródka-Węcławek, Jacek Surówka, Marek Uleryk oraz dowódca ochrony, Paweł Janeczek.

Ostatni prezydent na emigracji

Wybitny działacz harcerski, weteran bitwy o Monte Cassino, a przede wszystkim ostatni Prezydent RP na uchodźstwie. Ryszard Kaczorowski miał 90 lat. Zginął 10 kwietnia z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 94 innymi osobami.

Z lotu nr 101 nie wrócili

W Smoleńsku zginęło 89 pasażerów i cała załoga Tu-154. Siedem osób. Piloci, nawigator, stewardesy. Najmłodsza z nich miała 23 lata.

"Dziękujemy, dziękujemy". Żegnały ich brawa Polaków

18 kwietnia trumny Lecha i Marii Kaczyńskich spoczęły w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na krakowskim Wawelu. Wcześniej w katedrze parę prezydencką pożegnał kardynał Stanisław Dziwisz w nabożeństwie - "ostatniej stacji". Do drzwi świątyni prezydenta i prezydentową odprowadzało bicie Dzwonu Zygmunta. W ostatniej drodze parze prezydenckiej towarzyszyło 150 tys. ludzi, na czele z najwyższymi władzami państwowymi i kościelnymi oraz zagranicznymi przywódcami.

Rodziny ofiar i Pierwsza Dama już w Polsce

Późnym wieczorem w sobotę na wojskowym lotnisku na warszawskim Okęciu wylądowały dwa samoloty z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz z pierwszą damą Anną Komorowską. Wrócili oni z uroczystych obchodów w Smoleńsku i Katyniu.

"To nic, że zarwiemy noc"

Przyjeżdżali z całej Polski. Stali godzinami, w dzień i w noc. Dla tych kilkunastu sekund osobistego pożegnania się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią.

Wasze zdjęcia znajdziemy już tylko w archiwum

W katastrofie zginęli parlamentarzyści, generałowie, prezydenccy urzędnicy, szefowie wielu ważnych instytucji państwowych. Osierocili nie tylko swoje rodziny. Tak jak inni pasażerowie tego tragicznego lotu: bliscy oficerów pomordowanych w Katyniu, działacze społeczni, osoby zasłużone dla Polski - każda na swój sposób.

Wrócili nie wtedy, gdy chcieli. Nie tak, jak zamierzali

11 kwietnia, o godzinie 15.04 na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował samolot z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przed trumną przykrytą biało-czerwoną flagą modlili się córka Marta i brat Jarosław. Hołd oddali też marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, członkowie rządu i parlamentarzyści. Później trumna została przewieziona do Pałacu Prezydenckiego. Na drodze konduktu stały dziesiątki tysięcy ludzi, którzy chcieli oddać ostatni hołd prezydentowi.

"Trwoga, żal i strach, co będzie dalej". Polacy 10 kwietnia

Gdy tylko tragiczna informacja o katastrofie samolotu z prezydentem na pokładzie zaczęła docierać do coraz większej liczby Polaków, spontanicznie pod Pałacem Prezydenckim zaczął zbierać się tłum. Z każdą godziną coraz liczniejszy. Ale kościelne dzwony dzwoniły także w innych miastach. W całym kraju zapłonęły znicze, pojawiły się spuszczone do połowy i okryte czarnym kirem flagi narodowe. To były dni, w których Polacy poczuli się bardzo smutni i osamotnieni. Ale też w tej żałobie zjednoczeni jak nigdy.