Najnowsze

Najnowsze

Pracownicy platformy: BP chodziło na skróty

Rankiem, w dniu kiedy doszło do tragicznej w skutkach eksplozji na platformie "Deepwater Horizon", przedstawiciel BP nakazał robotnikom obejście zabezpieczeń, aby przyspieszyć wydobycie - takie oskarżenia wobec pracodawcy kierują ocaleli z tragedii robotnicy platformy. Według nich nie był to jedyny przypadek "chodzenia na skróty", wymuszony przez koncern.

Zestrzelili helikopter NATO

Czterech uczestników misji zagranicznej NATO zginęło po tym, jak rebelianci zestrzelili należący do Sojuszu helikopter. Do ataku doszło w południowej prowincji Helmand, najbardziej niespokojnej w całym Afganistanie, gdzie operują wojska brytyjskie i amerykańskie.

Południe sprząta i odkomarza. W centrum ewakuacje

Kiedy Warszawa wciąż walczy z falą kulminacyjną, a na wielką wodę szykuje się Płock, na południu powodzianie próbują radzić sobie z tym, co woda zostawiła. Na Kontakt TVN24 internauci zsyłają nam zdjęcia z dotkniętych powodzią regionów. Między innymi - z zalanego Wilkowa na Lubelszczyźnie.

Włocławski zbiornik przechwytuje Wisłę

Od środy zapora na Wiśle we Włocławku zmniejszyła zrzut wody i rozpoczęło się napełnianie Zalewu Włocławskiego. Pozwoli to na spłaszczenie fali kulminacyjnej na Wiśle w regionie kujawsko-pomorskim. Szczyt fali we Włocławku spodziewany jest w piątek.

Komorowski dzwoni do Palikota: unikajcie agresji

- Wykonałem telefon do pana Palikota. Prosiłem go, aby unikał wszelkich sytuacji, które mogłyby grozić jakimiś negatywnymi konsekwencjami - powiedział Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu odniósł się w ten sposób do apelu sztabu kandydata PiS o powstrzymanie Janusza Palikota przed próbą zakłócenia wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Lublinie.

Brąz dla polskiego łazika marsjańskiego

Polski marsjański łazik "Magma" zajął trzecie miejsce w konkursie University Rover Challenge rozgrywanym w USA. Polska drużyna stanęła na podium wraz z dwoma zespołami amerykańskimi. Medalowa trójka pozostawiła resztę konkurencji daleko w tyle.

Na jednym kole wyprzedzał auta. 16 punktów

Tysiąc złotych mandatu oraz 16 punktów karnych otrzymał zatrzymany przez gorzowska policję motocyklista, który swoją hondą wyprzedzał na jednym kole rząd samochodów i pędził w mieście z prędkością 188 km/h.

3 x NIE: dla Tuska, Platformy i KGB

Z okazji wizyty premiera Donalda Tuska w Brukseli, przed siedzibą Komisji Europejskiej odbyła się w środę mała manifestacja przeciwko polityce polskiego rządu. Zorganizował ją belgijski Komitet Społeczny "Solidarni 2010", wspierający kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta.

Ptak zatrzymał samolot Wizz Air

Ptak wpadł w silnik samolotu linii Wizz Air lecącego z Gdańska do Liverpoolu. Airbus A320 musiał zawrócić. Pilotom udało się bez problemów wylądować na dwóch silnikach i dopiero na pasie ten, w który uderzył ptak, został wyłączony. Linie informują o opóźnieniach lotów z i do Gdańska.

Hoegstroem wskazał inicjatora kradzieży napisu. To milioner

Krakowscy prokuratorzy zajmujący się sprawą kradzieży tablicy z muzeum w Auschwitz zamierzają przesłuchać szwedzkiego obywatela Larsa W. - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. To właśnie tego mężczyznę - jako inicjatora kradzieży - wskazał siedzący w krakowskim areszcie Anders Hoegstroem.

Dożywocie za "zabójstwo na urodziny" podtrzymane

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał kary dożywotniego więzienia dla dwóch 20-latków oskarżonych o dwa okrutne morderstwa, w sprawie tzw. "zabójstwa na urodziny". Trzeci z oskarżonych, 18-latek - za udział w jednym zabójstwie został skazany na 25 lat więzienia.

Trudny powrót kota

Kot chodzi własnymi drogami. Ale te drogi, jak się okazało, mogą być bardzo wyboiste, czy też… bardzo ciasne. Przekonał się o tym rumuński zwierzak, którego powrót do domu był niezwykle trudny.

140 aut poszło z dymem

W środę nad ranem rebelianci zaatakowali ciężarówki, które przewoziły pojazdy wojskowe dla NATO w Afganistanie. Według policji zginęło siedem osób. Zniszczonych zostało co najmniej 140 pojazdów. Wszystko wydarzyło się niedaleko stolicy Pakistanu, Islamabadu.

Kradli elementy wałów

W ciągu dwóch dni policja we Wrocławiu zatrzymała cztery osoby podejrzane o kradzież elementów wałów przeciwpowodziowych. Z mocno dotkniętego przez powódź Kozanowa trzech mężczyzn ubiegłej nocy próbowało ukraść metalowe elementy zapory. Wcześniej inny chciał ukraść płachtę geowłókniny ułożoną wzdłuż wału.

Tak płonęła platforma

Od kilku tygodni w Zatoce Meksykańskiej trwa walka z wyciekiem ropy, który rozpoczął się po eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon. Podczas gdy media raz po raz publikują podwodne zdjęcia wycieku, National Geographic pokazał niesamowite zdjęcia, wykonane na kilka godzin po samej eksplozji.

Rosjanie pytają o polską organizację lotu Tu-154

Rosyjska prokuratura chce przesłuchać polskich świadków w śledztwie dotyczącym katastrofy Tu-154. Interesuje ją organizacja lotu prezydenckiej maszyny. Wniosek ma być rozpatrzony na dniach - dowiedziała się TVN24.

Kołami do góry, czyli ekstremalne lądowanie

Na lotnisku w Waszyngtonie doszło do wypadku samolotu. Nie była to jednak zwykła pasażerska maszyna a samolot z czasów... drugiej wojny światowej, który brał udział w promocji filmu 3D "Legends of flight". Wszystko zarejestrowała kamera na pokładzie jednostki. Nikomu nic się nie stało.

Płock czeka na wielką falę

W gminach Słubice i Gąbin w powiecie płockim trwa ewakuacja ludzi i zwierząt. W Dobrzykowie, który leży w gminie Gąbin zbudowano wał z 250 tys. worków z piaskiem. Ma on ochronić Płock przed zalaniem. Jeśli jednak nie wytrzyma, miasto na walkę z wodą przygotowany ma plan B. Na drodze krajowej 575, kilka kilometrów przed Płockiem wybudowano prowizoryczny wał, który ma ochronić najbardziej zagrożoną dzielnicę. Sytuację pogarszają burze i deszcze przechodzące przez rejon kraju.

Reuter cenzurował zdjęcia z ataku na konwój

Na najbardziej znaną na świecie agencję informacyjną - Reuter posypały się gromy. Powód? Ocenzurowanie zdjęć z izraelskiego ataku na konwój w Strefie Gazy. Na fotografiach, które pokazał Reuter nie pokazano aktywistów, którzy trzymają w rękach broń.

Straty powodziowe w liczbach

Są już wstępne szacunki liczby poszkodowanych przez powódź na Podkarpaciu. Według nich ucierpiało ponad 42 tys. osób, a zalanych było prawie 15 tys. gospodarstw domowych. Woda wtargnęła m.in. na ponad 40 proc. powierzchni Tarnobrzega oraz 1/3 powierzchni Jasła. Zalała też prawie 73 tys. ha użytków rolnych. Na terenach powodziowych padło ok. 6 tys. zwierząt gospodarskich, w tym 5,5 tys. sztuk drobiu. Poziom wód na południu kraju systematycznie opada.

Holandia wybiera parlament

Holendrzy wybierają w środę nowy parlament. Do przedterminowych wyborów doszło po tym, jak w lutym rozpadła się koalicja wyborcza. Faworytem są liberałowie, jednak - według sondaży - nie zdobędą większości w 150-osobowym parlamencie.

Zatonął "nuklearny" okręt

W Rosji zatonął okręt, który był używany do transportu ładunków nuklearnych - poinformowała agencja Reutera. Eksperci zapewniają: nie ma żadnego zagrożenia. Okręt zatonął w ubiegłym miesiącu.

PiS rośnie tyle, ile PO spada

Platforma Obywatelska nadal wygrywa wybory, ale zdobywa coraz mniejsze poparcie - wynika z sondażu SMG/KRC przeprowadzonego dla TVN24. Na partię Donalda Tuska zagłosowałoby 40 proc. wyborców, a na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego 34 proc. Do Sejmu dostałby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Komuniści donieśli na siebie

W życie wchodzi nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca zakaz m.in. produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne - komunistyczne i faszystowskie. Działacze Komunistycznej Partii Polski złożyli w związku z tym podejrzenie popełnienia przestępstwa przez samych siebie, aby sprawdzić, co rzeczywiście będzie karane.

Szef BP pod policyjną ochroną

Szef koncernu BP i jego rodzina dostali policyjną ochronę. Wiąże się to z groźbami, jakie zaczęli oni otrzymywać po tym jak w Zatoce Meksykańskiej doszło do wycieku ropy. To właśnie brytyjski koncern jest za niego odpowiedzialny.

"Żelazna Dama" znowu przy Downing Street

Gościli ją Tony Blair i Gordon Brown, ugościł i David Cameron. Na Downing Street 10 w Londynie, do siedziby brytyjskich premierów, zawitała najsłynniejsza z nich - "Żelazna Dama" Margaret Thatcher.

Belka już w środę?

Już w środę posłowie będą mogli głosować nad kandydaturą Marka Belki na nowego prezesa NBP. Jak poinformował Krzysztof Luft, szef Biura Prasowego Sejmu, po pozytywnej opinii komisji finansów, Bronisław Komorowski zaproponuje rozszerzenie 3-dniowych obrad Sejmu o tę sprawę. Komisja zbiera się o godz. 13.

Dzięki gazowi łupkowemu "Polska drugą Norwegią"

Jak zdradził w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, już w przyszłym tygodniu ruszą pierwsze wiercenia które pozwolą ocenić, ile Polska posiada gazu łupkowego. - To jest szansa na to, aby Polska stała się, nie chcę przesadzać, ale za 10-15 lat taką drugą Norwegią - powiedział.

Gdzie wielka woda zagraża stolicy

Na razie wały w Warszawie opierają się Wiśle. A gdyby puściły? Reporter programu "Polska i Świat" dotarł do mapy opracowanej przez Urząd Miasta i hydrologów. Ta pokazuje, które części Warszawy zostałyby zalane.

"Wprowadzenie klęski nie wpłynie na to, że wody będzie mniej"

Wtorek, 8 czerwca Wprowadzenie stanu klęski nie wpłynie na to, że wody bedzie mniej - powiedziała w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim Julia Pitera z PO. - My pozostawiamy tę decyzję rządowi. Ale można zapytać premiera, czy jest mu to potrzebne - odpowiedziała Elżbieta Jakubiak z PiS-u.