Najnowsze

Najnowsze

"To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego"

- To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego i postawić go przed sądem - powiedział na konferencji prasowej w Trypolisie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. W czwartek on i prezydent Francji Nicolas Sarkozy przylecieli do Libii. Jest to pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Trypolisie od czasu jego opanowania przez powstańców 23 sierpnia. Obaj przywódcy mają się następnie udać do Bengazi.

Żądali okupu za konia, trafili do aresztu

Było jak w sensacyjnym filmie. Porwanie i żądanie okupu. Zamiast palca - jak to bywa - odcięty ogon, bo porwano konia. "Walor" już jest bezpieczny, a podejrzani za kradzież trafili - decyzją sądu - na trzy miesiące do aresztu.

Samochód wpadł w poślizg. Trzy osoby zginęły na miejscu

Trzech dwudziestokilkuletnich mężczyzn zginęło w wyniku wypadku, do którego doszło o 4 nad ranem na skrzyżowaniu ul. Energetycznej z ul. Puławską w Piasecznie pod Warszawą. Kierowca bmw najprawdopodobniej na łuku drogi wpadł w poślizg, po czym samochód dachował i z dużą prędkością uderzył w słup oświetleniowy. Czwarta osoba, która wyleciała z samochodu w momencie uderzenia, przeżyła. Mężczyzna nie zapiął pasów, był pijany.

Palikot: Dni Grabarczyka i Schetyny policzone

- Tusk wie, że Grzegorz Schetyna z Cezarym Grabarczykiem za bardzo „urośli”. Moim zdaniem Tusk postawi na nową ekipę - twierdzi Janusz Palikot w rozmowie z "Newsweekiem". Były poseł PO jest przekonany co do sukcesu własnego ugrupowania. Jego zdaniem "Ruch Palikota" zdobędzie 6-11 procent i może być istotnym koalicjantem dla PO.

Norwegia: Pożar i śmierć na statku wycieczkowym

Dwie osoby zginęły w wyniku pożaru na statku wycieczkowym MS Nordlys kursującym wzdłuż zachodnich i północnych wybrzeży Norwegii. Rannych jest co najmniej dziewięć osób, które przewieziono do szpitala w Alesund. Na pokładzie były 262 osoby.

Rostowski się cieszy, nie widzi zagrożeń

- Bardzo się cieszę, że KE podtrzymuje prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 4 proc. w 2011 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. I zapewnił, że fundamenty polskiej gospodarki są silne, i nic jej nie zagraża. Wcześniej poinformował zaś, że polska prezydencja, Parlament Europejski i Komisja Europejska wypracowały kompromis ws. tzw. sześciopaku, pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w UE.

Auto wbiło się w kiosk

O dużym szczęściu mogą mówić klienci kiosku w Piekarach Śląskich, w który wpadł samochód osobowy. Auto zostało odrzucone wprost na sklep po tym, jak wcześniej zderzyło się z innym samochodem. Do zdarzenia doszło w czwartek przed południem.

Złamali dyscyplinę w sprawie aborcji. Kary nie będzie

15 posłów PO, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali inaczej niż reszta klubu w sprawie projektu ustawy całkowicie zakazującego przerywania ciąży, nie poniesie w tej sprawie konsekwencji - poinformował w czwartek PAP wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski. - Sumienia nie będziemy karać - uzasadnił.

"Nergal w TVP zagrożeniem dla ładu demokratycznego"

Obecna sytuacja w Telewizji Polskiej SA stwarza poważne zagrożenie dla ładu demokratycznego w Polsce - uznała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. I przyjęła uchwałę potępiającą zarząd TVP za zatrudnienie w jednym z programów Adama Darskiego "Nergala". Dokument przeszedł głosami PiS.

Kaczyński o "głębokiej degeneracji życia publicznego"

Bardzo głęboka degeneracja życia publicznego, agresja i wiele legislacyjnej sieczki - tak mijającą kadencję Sejmu podsumował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, z powodu katastrofy smoleńskiej VI kadencja Sejmu była "bardzo smutna".

Doda odparowuje cios. W sądzie przeciw Nowakowi

Dorota "Doda" Rabczewska stawiła się w sądzie na procesie, jaki wytoczyła Ryszardowi Nowakowi o ochronę dóbr osobistych. Wcześniej Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, zainicjował proces Dody o słowa na temat autora Biblii "naprutego winem i palącego jakieś zioła".

Gangster uciekł ze szpitala

Boss groźnego klanu kalabryjskiej mafii Antonio Pelle, znany pod pseudonimem "La mamma", uciekł ze szpitala w Locri na południu Włoch - podały w czwartek media. Mafioso skazany na 13 lat więzienia odbywał karę w areszcie domowym z powodu złego stanu zdrowia.

Malowniczy plankton ozdobił Morze Barentsa

Spektakularny rozkwit fitoplanktonu na Morzu Barentsa. Zjawisko trwa już od połowy sierpnia, ale teraz było możliwe do obserwacji dzięki brakowi chmur. Zarejestrował je zarejestrował spektroradiometr (MODIS) na pokładzie satelity Aqua.

Kobieta będzie rządziła Danią?

W Danii rozpoczęły się wybory parlamentarne, które - według sondaży - wygrać może nieznacznie opozycyjna lewicowa koalicja, odsuwając od władzy po 10 latach rządzenia blok konserwatywno-liberalny.

"Skoro Tusk jest gotów przeprosić, niech to zrobi"

Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli Donald Tusk jest gotowy przeprosić za swoją wypowiedź na temat frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), to powinien to zrobić. Sprostowania od premiera domaga się także szef EKR, Jan Zahradil.

"Największy proces ostatnich lat". Za zamach w metrze

W Mińsku rozpoczął się proces w sprawie zamachu bombowego w mińskim metrze z 11 kwietnia, w którym zginęło 15 osób. Na ławie oskarżonych zasiadają Dźmitry Kanawałau i Uładzisłau Kawaliou. Grozi im kara śmierci.

"Popełniliśmy błąd". Sejm nie zajmie się przedszkolami

Sejm nie zajmie się na ostatnim posiedzeniu projektem PiS ws. zmian w ustawie o systemie oświaty, dotyczącym przedszkoli - oznajmił marszałek Grzegorz Schetyna. - Dla chcącego nic trudnego, ale nie ma tej woli i chęci - stwierdził Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, Sejm popełni błąd, i powinien był go naprawić.

Seria wypadków w stolicy

Ogromne utrudnienia dla kierowców na warszawskim Rembertowie. Przed godziną 10. na ulicy Żołnierskiej doszło do czołowego zderzenia samochodu dostawczego z osobowym. Ulica jest zablokowana.

Macierewicz nieporuszony depeszą. "Nie czytałem"

- Nie zapoznałem się jeszcze z depeszą. Ale na pewno to zrobię - powiedział tvn24.pl Antoni Macierewicz. Portal Wikileaks opublikował w środę depeszę, opisującą polityka jako zagorzałego antykomunistę i osobę mającą "niemal paranoję na punkcie teorii spiskowych".

Po wypadku: policjant zbiegł, znalazł się, nie ma zarzutów

Odnalazł się policjant, który w środę zbiegł z miejsca wypadku w Kowalewicach (woj. pomorskie). Mężczyzna stawił się na komisariacie w Miastku. Na razie nie ma podstaw do postawienia mu zarzutów - informuje w rozmowie z portalem tvn24.pl prokurator Krzysztof Młynarczyk z prokuratury rejonowej w Miastku. Nie wiadomo jeszcze, która prokuratura poprowadzi śledztwo.

Ktoś chciał się włamać do sejmowej poczty

Ktoś próbował uzyskać dostęp do sejmowych skrzynek posłów - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Według gazety, na początku sierpnia na sejmowe skrzynki trafiła sfałszowana wiadomość, której nadawca domagał się przekazania loginu i hasła. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, iż nie słyszał o takim procederze, ale - jak zadeklarował - sprawdzi to.

Janusz Cisek

Janusz Cisek - historyk, autor książek i opracowań historycznych, w latach 1992–2000 był dyrektorem Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, obecnie jest dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, profesorem UJ i komendantem Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej.

Janusz Jankowiak

Janusz Jankowiak - ekonomista, publicysta, współpracownik prasy drugiego obiegu w okresie PRL. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, był doktorantem w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, a także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Komisji Europejskiej. W latach 80. związany z wydawnictwami podziemnymi. W różnych okresach wchodził w skład redakcji "Wezwania", "21" i "Krytyki". Jego artykuły poświęcone ekonomii drukowały także m.in. "Przegląd Wiadomości Agencyjnych" i lubelski "Miesięcznik”. W latach 90. współpracował z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Od 1995 do 1997 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Gazety Bankowej". Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu. Od 2000 do 2006 pozostawał związany z przedsiębiorstwami sektora bankowego, został głównym ekonomistą w Westdeutsche Landesbanku, a w 2001 objął tożsame stanowisko w BRE Banku. Pełnił funkcję doradcy wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska. Został przewodniczącym rady nadzorczej domu maklerskiego i współpracownikiem instytutów ekonomicznych.

Sejm na finiszu, bez tłumaczeń Rostowskiego, ale z naciskami

Komu się znudził, odetchnie. Komu go mało, zatęskni. Dziś rozpoczyna się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Dwudniowe obrady będą dla posłów pracowite. Zapoznają się z raportem końcowym z prac komisji śledczej ds. nacisków, zajmą się też kilkoma obywatelskimi projektami zmian, w tym w ustawie o systemie oświaty. Nie będzie za to - jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - informacji ministra finansów o strefie euro, czego domagał się SLD.

Anna Gornostaj

Anna Gornostaj - aktorka teatralna i filmowa. W 1982 ukończyła PWST w Warszawie. 12 kwietnia tego samego roku zadebiutowała w teatrze. Aktorka spełniła swoje marzenia otwierając swój teatr – najpierw Towarzystwo Teatrum, a później Teatr Capitol, przy którym znajduje się także klub muzyczny.

Ludwik Sobolewski

Ludwik Sobolewski - prawnik, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1989). Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Panthéon-Assass-Paris II. W 1995 na podstawie pracy Prawne aspekty unii Polski z Litwą na przełomie XV i XVI wieku uzyskał na UJ stopień doktora nauk prawnych. Ukończył aplikację sędziowską, w 1994 uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Pracował na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego (do 1995), w latach 1992–1993 był urzędnikiem w Urzędzie Rady Ministrów (w tym szefa URM). W 1994 został doradcą zarządu GPW, następnie w tym samym roku wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 1997 do 2002 wykładał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Był wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. W 2006 wygrał konkurs na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (zastąpił Wiesława Rozłuckiego). W 2010 ponownie w wyniku konkursu powołany na drugą kadencję. Obejmował też funkcje członka rad nadzorczych różnych przedsiębiorstw i organizacji finansowych. W 2007 powołany w skład rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Trzy płcie w paszporcie. W Australii

Australijczycy będą mieli do wyboru aż trzy opcje przy podawaniu swojej płci we wnioskach o wydanie paszportu. Obok dwóch tradycyjnych, pojawi się płeć "nieokreślona". To wynik wejścia w życie nowych przepisów antydyskryminacyjnych.

Jerzy Szwed

Jerzy Szwed - fizyk, profesor i nauczyciel akademicki, od 2009 do 2010 wiceminister nauki. Ukończył w 1973 studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 uzyskał stopień naukowy doktora, habilitował się w 1982. W 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Specjalizuje się w fizyce teoretycznej. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był dyrektorem Instytutu Informatyki UJ. W latach 2002–2003 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, a od 2005 był dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wykładał na uczelniach zagranicznych (jako profesor wizytujący), przez kilka lat przebywał na stażach naukowych m.in. we Francji i Niemczech. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych.

Wyrok śmierci dla 4 Ujgurów

Sądy w prowincji Sinkiang, na zachodzie Chin, skazały na karę śmierci czterech Ujgurów za udział w lipcowych zamieszkach, w których zginęły 32 osoby - poinformował w czwartek Reuters, powołując się na stronę internetową władz prowincji.