Najnowsze

Najnowsze

W USA "rosną napięcia klasowe"

W społeczeństwie USA coraz bardziej szerzy się przekonanie o rosnącym napięciu między zamożnymi a biedniejszymi obywatelami - wynika z najnowszych badań ośrodka Pew Research Center przeprowadzonych w grudniu 2011 r.

"Za osąd historii - wyrok niepotrzebny"

- Po 30 latach nie badamy już stanu wojennego, ale jest to rozrachunek z historią, a za osąd historii - wyrok w ogóle jest niepotrzebny - tak były lider KPN, Leszek Moczulski skomentował w "Kropce nad i" czwartkowy wyrok ws. autorów stanu wojennego. Natomiast prof. Magdalena Środa uważa, że gen. Wojciech Jaruzelski "jakkolwiek nie byłby winny, to przez ostatnich 20 lat pokazał twarz człowieka przyzwoitego".

280 przestępstw. Ksiądz się przyznał

46-letni ksiądz katolicki Andreas L. przyznał się przed niemieckim sądem w Brunszwiku (Dolna Saksonia) do 280 przypadków przestępstw seksualnych - podała agencja Reutera za niemieckimi mediami.

Dla PiS -u wyrok to za mało. Chce degradacji generałów

Dla PiS-u wyrok ws. autorów stanu wojennego jest mało satysfakcjonujący, posłowie tej partii domagają się degradacji generałów. BBN odpowiada, że to niemożliwe. Dla PO wyrok oznacza natomiast "przyzwoite zamknięcie sprawy". - Ta sprawa jest już dawno zamknięta i ma znaczenie symboliczne - powiedział w TVN24 poseł PO i działacz opozycji w PRL Stefan Niesiołowski.

Między armią a cywilami się gotuje. Prezydenta nie ma

Konflikt na linii rząd-armia w posiadającym długą tradycję wojskowych przewrotów robi się coraz gorętszy a jednocześnie coraz bardziej zagadkowy. W najnowszej jego odsłonie prezydent opuścił kraj, a premier wzywa szefa armii na rozmowę.

Wybór prezydenta ad calendas graecas

Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał za nieważne z racji naruszenia tajności wybory prezydenckie przeprowadzone 16 grudnia w parlamencie. Kolejną próbę wyboru głowy państwa odłożono na czas nieokreślony.

Seremet odejdzie? "Może się tak zdarzyć"

Czy po skandalu, jaki wybuchł w prokuraturze, możliwa jest dymisja prokuratura generalnego? - Może się tak zdarzyć - mówi w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, ewentualne odejście Andrzeja Seremeta może nastąpić na wiosnę. Natomiast dymisja prokuratora Parulskiego zdaniem Gowina "nie jest przesądzona".

USA: Wolność Kościołów jest niepodważalna

Sąd Najwyższy USA orzekł, że państwo nie może ingerować w prawo Kościołów do zwalniania pracowników pełniących funkcje religijne, nawet jeśli takie decyzje kłócą się z ustawami przeciw dyskryminacji w miejscu pracy.

Parulski pisze i przeprasza. "Wykreowano sztuczny konflikt"

"Zaistniała sytuacja wywołała stan zaniepokojenia społecznego, za co przepraszam" - napisał w oświadczeniu Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Generał odniósł się w ten sposób do konfliktu prokuratur - wojskowej i cywilnej, o którym zrobiło się głośno po postrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła. Parulski zaprzeczył też, by kiedykolwiek podważał zwierzchnictwo swojego szefa, Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Prezydent Brazylii "przebita" szablą zwycięża

Fotografia zrobiona przez brazylijskiego fotografa Wiltona de Sousę Juniora wygrała nagrodę dla najlepszego zdjęcia konkursu fotograficznego Premio Internacional de Periodismo Rey de Espana.

Litwini czczą pamięć ofiar stycznia 1991 roku

Trzy ogniska zapłonęły w Wilnie: przy Sejmie, wieży telewizyjnej i siedzibie publicznego radia i telewizji. W ten sposób Litwa rozpoczęła obchody Dnia Obrońców Wolności, upamiętniające krwawe wydarzenia w walce o niepodległość sprzed 21 lat. W środę Rosja odmówiła litewskim prokuratorom zgody na przesłuchanie byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa ws. tych wydarzeń.

George Michael wrócił do pracy

48-letni gwiazdor muzyki pop George Michael wrócił do pracy po chorobie, która pod koniec ubiegłego roku niemal kosztowała go życie.

10 lat więzienia za kradzież dwóch zup?

Dwie puszki zup: pomidorowa i gulaszowa oraz płyn do mycia naczyń padły łupem złodzieja z Konotop koło Nowej Soli w woj. lubuskim. Sprawca został ujęty: za kradzież z włamaniem grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Miały trafić na stół. Uratowane

Ponad 750 psów, które miały być przeszmuglowane do Wietnamu, by skończyć jako potrawa na tamtejszych stołach, zostało uratowanych przez patrol tajlandzkiej marynarki.

Komisja broni sejmowego krzyża

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała w czwartek o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały PiS w sprawie obecności krzyża w sali obrad Sejmu. Zachowania krzyża domaga się PiS, przeciwny jest Ruch Palikota i SLD.

"Sprawiedliwości nie osiągniemy. Można zacząć od Grunwaldu"

- Pocieszające jest to, że sprawę się kończy, zamyka i zaczyna dalej. Ale tak do końca sprawiedliwości nie da się osiągnąć, bo możemy zacząć od Grunwaldu w 1410 r. - tam też są jeszcze rzeczy niewyjaśnione - powiedział w TVN24 były prezydent Lech Wałęsa, komentując czwartkowy wyrok sądu ws. autorów stanu wojennego. Zdaniem Wałęsy proces pokazał "jak wiele musimy w Polsce uporządkować i szybko zamknąć".

"Zabiłem miliony Ukraińców! A tobie za co postawią pomnik?"

"Zabiłem miliony Ukraińców! A tobie za co postawią pomnik?" - to napis umieszczony obok wizerunku Józefa Stalina, który spogląda na mieszkańców ukraińskiego Zaporoża z tablicy na jednym z hipermarketów. "Nie chcemy w mieście takiego wstydu" - czytamy pod wizerunkiem na kolejnym billboardzie przeciwników znajdującego się w tym mieście popiersia sowieckiego dyktatora.

Chcieli odwołać Biedronia za marihuanę. Nie odwołali

Robert Biedroń z Ruchu Palikota pozostanie wiceprzewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. W czwartek posłowie odrzucili wniosek o jego odwołanie. Złożył go PiS, argumentując, że Biedroń przyznał się do palenia marihuany.

Gwałty i napaści w armii

Australijska armia walczy z falą skandali seksualnych. Jak wynika z dokumentów udostępnionych na podstawie prawa do informacji, w ubiegłym roku było zgłoszonych ponad 100 incydentów, w tym gwałtów, napaści seksualnych i związanych z dziecięcą pornografią - donosi BBC.

Protesty za Tymoszenko? Nie można. Jest remont

Ukraińskie władze starają się, by zwolennicy Julii Tymoszenko nie zadomowili się przed kolonią karną Kaczanówka w Charkowie, w której wyrok siedmiu lat więzienia odsiaduje była premier.

Słomka o sądzie: Degrengolada, szajka i szambo moralne

- Wyrok jest haniebny, bo uniewinniono większość sprawców stanu wojennego i jedyną osobą, którą skazano na wyrok więzienia jest Adam Słomka, działacz opozycji, który siedział parę lat dzięki Jaruzelskiemu i Kiszczakowi - tak wyrok ws. autorów stanu wojennego komentował na gorąco Adam Słomka. Były opozycjonista po incydencie na sali sądowej dostał 14 dni więzienia.

Dwa lata w zawieszeniu dla Kiszczaka, Kania niewinny

Czesław Kiszczak został uznany za winnego w sprawie wprowadzenia stanu wojennego i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Stanisław Kania został uniewinniony od zarzucanego mu czynu. Postępowanie przeciwko Eugenii Kemparze zostało umorzone - taki wyrok ogłosił w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie ws. autorów stanu wojennego. Wyrok nie jest prawomocny. IPN zapowiedział apelację od wyroku dla Stanisława Kani.

"Zachowanie żołnierzy godne pożałowania"

Sekretarz obrony USA Leon Panetta potępił zachowanie żołnierzy USA, którzy - jak widać na ujawnionym w internecie filmie - oddają mocz na ciała zabitych Afgańczyków. Sceny pokazane na nagraniu wywołały powszechne oburzenie.

Prawo do życia w rodzinie nie dla Palestyńczyka

- Prawo do życia w rodzinie nie musi być koniecznie realizowane w Izraelu - napisał sędzia izraelskiego Sądu Najwyższego Aszer Grunis. W środę wieczorem SN podtrzymał prawo, które ogranicza Palestyńczykom zawierającym małżeństwa z obywatelami Izraela możliwość starania się o prawo do zamieszkania w Izraelu. Decyzja 11-osobowego składu przeszła jednym głosem.

Przełom w śledztwie po 13 latach. "Pojawiło się to coś"

- Wydawało się, że zrobiliśmy wszystko i nie ma się już do czego przyczepić. Policjanci jednak pracowali cały czas i pojawiło się to "coś" - powiedział w TVN24 Dariusz Nowak z małopolskiej policji, komentując przełomowe informacje ws. zbrodni sprzed lat. Kilka dni temu wznowiono śledztwo ws. zabójstwa 23-letniej studentki. Jej ciało z odciętymi kończynami, odarte ze skóry znaleziono 13 lat temu w Krakowie. Sprawą zajmuje się specjalna grupa "Archiwum X".

"Nie należy dramatyzować stosunków polsko - litewskich"

Nie należy dramatyzować stosunków polsko-litewskich - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Litwy, były jej ambasador w Polsce Egidijus Meilunas. W czwartkowym wywiadzie dla Radia znad Wilii - polskiej rozgłośni w Wilnie - wiceminister powiedział, że nie widzi "podstaw do pesymizmu", a z drugiej strony "jest wiele powodów od optymizmu".