Najnowsze

Najnowsze

Zobacz wnętrze lodowca

"Mimo, iż nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, wiąże się z możliwością zobaczenia przepięknych form i struktur lodu" - pisze o eksplorowaniu wnętrza lodowca Werenskioldbreen Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy mogli tam podziwiać wydrążone przez wodę jaskinie, korytarze i studnie, a nawet lodowe żyrandole.

Wiktor Osiatyński

Wiktor Osiatyński - pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. Ukończył warszawskie VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Studiował prawo i socjologie na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się w zakresie socjologii, uzyskał następnie stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn polityczno-prawnych. Jest również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajmuje się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym alkoholizmie, do której to choroby publicznie sam się przyznaje. Pisze m.in. książki na ten temat. Współtworzył również Komisję Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jeden z programów Fundacji im. Stefana Batorego.

Ziobro skarży za autostrady. Premiera i ministrów

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył w poniedziałek w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli GDDKiA, kierownictwo firm budujących autostrady m.in. konsorcjum Covec i DSS, a także premiera i ministra transportu. - Dzisiaj polski rząd śpi. Śpi premier i kolejni ministrowie infrastruktury. Dlatego chcemy zawołać: "Obudźcie się!" - powiedział Ziobro.

10 dni w bunkrze. Policja uwolniła 19-latka

Milion złotych - tyle chcieli porywacze za uwolnienie porwanego 19-latka, syna wielkopolskiego biznesmena. Poznańska policja w poniedziałek nad ranem uwolniła chłopaka. W tej sprawie zatrzymano sześć osób.

Co po Facebooku?

Czy możliwe jest życie bez Facebooka? Choć wielu internautom wydaje się to nierealne, eksperci już pytają o to, co czeka nas w erze "post-facebookowej" i jakie serwisy mają szansę zagrozić popularności portalu.

Proces Tymoszenko odroczony

Sąd rejonowy w Charkowie odroczył w poniedziałek do 25 czerwca drugi proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej już w ubiegłym roku w innym postępowaniu karnym na siedem lat więzienia.

Tak był więziony 19-latek

Nastolatek został uprowadzony dla okupu 10 dni temu. W jego uwolnieniu udział brało kilkudziesięciu funkcjonariuszy KWP w Poznaniu z grupy realizacyjnej i wydziału pościgowego CBŚ.

Prawie stu zabitych na próbie parady wojskowej

W samobójczym zamachu w stolicy Jemenu, Sanie, zginęło 96 żołnierzy, a prawie 300 zostało rannych - poinformowały źródła medyczne. Ataku dokonano w czasie przygotowań do wojskowej defilady.

Dwulatka wypadła z okna. Jest śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Brzezinach bada okoliczności wypadnięcia przez okno z pierwszego piętra dwuletniej dziewczynki. Dziecko w stanie ciężkim trafiło do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, czeka je operacja neurochirurgiczna.

Po nocy na tratwie skok do Bałtyku

Czterech śmiałków, którzy w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowali noc na tratwie ratunkowej, przetrwało do rana. Morze było wyjątkowo spokojne, ale spać w takich warunkach trudno, więc śmiałkowie zajęli się suchym prowiantem.

Ponad 100 wstrząsów wtórnych we Włoszech

W ciągu dobry od trzęsienia Ziemi w regionie Emilia-Romania odnotowano tam ponad 100 wstrząsów wtórnych - poinformowali sejsmolodzy. W niedzielę zginęło tam 7 osób, a prawie 4 tysiące pozostało bez dachu nad głową.

Uniewinnienie za tragedię na Chańczy

Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił 34-letnią Natalię M. oskarżoną o spowodowanie wypadku na zalewie Chańcza (Świętokrzyskie), w którym zginęła 12-letnia dziewczynka. To trzeci wyrok w tej sprawie, poprzednie były skazujące. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponad 100 wstrząsów na dobę. Odszkodowań nie będzie?

Ponad 100 wstrząsów wtórnych zanotowano na północy Włoch w ciągu doby, jaka minęła od trzęsienia ziemi w regionie Emilia-Romania - poinformowali sejsmolodzy. W niedzielę zginęło tam 7 osób, a prawie 4 tysiące zostały bez dachu nad głową.

Troje himalaistów zginęło na Mount Everest

Troje himalaistów wracających z najwyższej góry świata zginęło podczas próby zejścia - poinformowały nepalskie służby wysokogórskie. Dwóch innych wspinaczy uważa się za zaginionych.

Pijany zatrzymał się na schodach przedszkola

Dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca, który rano zatrzymał się na schodach Miejskiego Przedszkole nr 18 w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zdjęcie zamieściła w serwisie Kontaktu 24 internautka @anna0109.

Kibice wsiądą w smocze łodzie

Najpierw dzieci, później kibice na Euro 2012 - smocze łodzie najpierw będą się ścigać, później posłużą za atrakcję turystyczną.

Tarcza w Europie - także w Polsce. Ustalenia szczytu NATO

NATO przekaże ciężar wojny z talibami władzom afgańskim w połowie 2013 roku. - Do końca 2014 r. nasza misja wojskowa się zakończy, ale nie znaczy to, że opuścimy Afganistan - podkreślił szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Ogłosił również, że w Europie uruchomiono pierwszą fazę systemu obrony przeciwrakietowej.

2,6 tys. maturzystów na francuskim

Maturzyści przystąpili w poniedziałek o godz. 9.00 do egzaminu pisemnego z języka francuskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego jest jednym z egzaminów obowiązkowych, obok egzaminów z polskiego i matematyki.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

"Ośrodek rządowy jest gnuśny", a "prezydent chce wypełnić lukę"

- Ośrodek rządowy jest gnuśny i nie prowadzi aktywnej polityki zagranicznej - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. Jego zdaniem "prezydent Komorowski chce tę lukę wypełnić aktywnością w regionie". A komentując ustalenia szczytu NATO ws. obecności w Afganistanie polityk ocenił, że teraz czas na zaangażowanie państw regionu, jak Pakistan, Indie, Iran, Chiny czy Rosja.

Michelle pokazuje Valerie rodzinne strony

Pierwsza Dama USA Michelle Obama dumnie pokazywała żonom i towarzyszkom szefów państw NATO swoje rodzinne Chicago. Wszystko odbyło się na marginesie szczytu Sojuszu.

Piłka, bramka i cztery mechaniczne ryby

Nietypową formę rozrywki wynaleźli ostatnio Chińczycy. Na jednym z uniwersytetów gracze konkurują ze sobą w konkursie mechanicznych ryb. Emocje w czasie rozgrywki były ogromne.