Najnowsze

Najnowsze

"Ja już mam dość tej Szymborskiej"

Michał Rusinek, sekretarz zmarłej w środę Wisławy Szymborskiej zapytany, jak pisarka zareagowałaby na zamieszanie wywołane jej odejściem stwierdził, że "pewnie w ogóle nie chciałaby nic oglądać ani czytać". - W takich wypadkach, jak wiele się o niej mówiło powtarzała zawsze: "Ja już mam dość tej Szymborskiej" - zauważył w "Faktach po Faktach" TVN24. Z kolei pisarka Joanna Szczęsna uznała, że noblistka "zamknęłaby się w domu i słychać by było zza drzwi tylko stukot jej obcasików".

Śmierć Villas. Nie zator i nie zapalenie płuc

Przyczyną śmierci Violetty Villas nie był zator tłuszczowy ani zapalenie płuc. W organizmie gwiazdy nie stwierdzono też obecności narkotyków czy silnych leków - to wyniki sekcji zwłok piosenkarki, które ujawnia serwis internetowy Polskiego Radia Wrocław. Z ekspertyzy wynika, że biegli nie ustalili jednoznacznej przyczyny śmierci Villas. Mogło się na nią złożyć wiele czynników - czytamy na stronie radia.

ACTA zagraża wolności? "Wydaje się, że nie"

- Ta sprawa wymaga rozpoznania. Stąd spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, od którego oczekuje jednoznacznego stanowiska czy są zagrożone wolności obywatelskie czy nie. Wydaje się, że nie - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zaznaczył, że ostateczne przekonanie Polaków do ACTA będzie należało do rządu. - Jeżeli sami mamy przekonanie do własnej racji i że to nie grozi korzystającym z internetu żadnymi negatywnymi konsekwencjami, to trzeba do tego ludzi przekonać i powiedzieć - nic wam nie grozi - podkreślił prezydent.

"Książę piratów" na Falklandach. Farba i kamienie w Buenos Aires

Książę William wylądował w czwartkowe popołudnie na Falklandach, gdzie będzie służył jako pilot RAF na śmigłowcu ratunkowym - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Przybycie następcy angielskiego tronu zbiegło się w czasie z protestami w centrum stolicy Argentyny Buenos Aires.

Mrozy doskwierają nie tylko ludziom

"Ogromne mrozy doskwierają nie tylko ludziom. Zrób dobry uczynek i nakarm zwierzaki!" - apeluje nasz warszawski Reporter 24 PiotrTomczyk. Jak pomagać zwierzętom, aby im jednocześnie nie zaszkodzić?

Fajerwerki nad Żaglem

Ostatnie, 54. piętro budynku Złota 44 zostało ukończone. W czwartek o godzinie 9.30, budowlańcy wciągnęli na szczyt symboliczną wiechę. Wieczorem nad wieżowcem rozbłysły z tej okazji fajerwerki. Prace wykończeniowe potrwają do 2013 roku.

"Nie wiedziałem nawet, że umarła Szymborska"

Pełna izolacja, brak kontaktu ze światem zewnętrznym, czy brak zgody na widzenie - tak swój dwutygodniowy pobyt w areszcie wspomina Adam Słomka. Jak stwierdził, nie miał nawet możliwości usłyszeć o śmierci Wisławy Szymborskiej. - To skandal, żeby człowieka w wolnym kraju traktować gorzej niż w PRL -u - podsumował.

Rzymskie metro. Najdroższa budowa UE

Budowa trzeciej linii metra w Rzymie będzie prawdopodobnie najdłuższą i najdroższą inwestycją w historii Włoch i Unii Europejskiej - takie obawy wyraził Sąd Obrachunkowy w Rzymie, odpowiednik NIK. Na nitkę wydano już bowiem 3,3 miliarda euro, a prace przy niej ciągną się już kilkanaście lat.

Bomba w motocyklu zabiła 11 osób

Kolumbijska policja poinformowała o śmierci 11 osób w zamachu w środowy wieczór w mieście Tumaco przy granicy z Ekwadorem. Za zamach najprawdopodobniej odpowiedzialne są Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) - największa miejscowa organizacja zbrojna od ponad 40 lat odpowiedzialna za wciąż trwającą w tym kraju wojnę domową.

Wibratory na telefon? Już teraz w Nowym Jorku

Kochanek i kochanka w potrzebie? W Nowym Jorku to już nie problem. Jeden z miejscowych sex shopów zwietrzył bowiem interes na dostawach prezerwatyw, wibratorów i innych sypialnianych zabawek pod drzwi potrzebującego. Usługa kosztuje 30 dolarów i dociera błyskawicznie, bo posłańcy kursują po metropolii rowerami i korków się nie boją.

Mróz zamyka coraz więcej szkół

Jeśli mróz jest zbyt duży lub temperatura w szkole jest zbyt niska, dyrektor szkoły może odwołać zajęcia - przypomina rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tak było np. w I liceum w Bydgoszczy, gdzie temperatura w salach spadła do ok. 14 st. C. W piątek także w woj. świętokrzyskim zajęcia odwołano w 38 szkołach.

Przyszła z grypą, zbadał ją ginekologicznie

Prokuratura Rejonowa w Elblągu oskarżyła lekarza dyżurującego w miejscowym szpitalnym oddziale ratunkowym o poddanie jednej z pacjentek "innej czynności seksualnej". Jak poinformowała prokurator Jolanta Rudzińska, lekarz nie przyznaje się do winy. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Kilkadziesiąt świń spłonęło w Zimnej Wódce

Około 50 świń oraz maszyny rolnicze spłonęły w pożarze stodoły, który wybuchł w Zimnej Wódce (woj. opolskie, powiat strzelecki). Zdjęcia i informację z miejsca zdarzenia zamieścił na swoim profilu w Kontakcie 24 serwis 24opole.pl.

RPO: ACTA może być problemem dla portali społecznościowych

- Twórcy ACTA nie wzięli pod uwagę, że użytkownicy portali społecznościowych mogą budować swoją tożsamość z prezentowania rzeczy, które lubią, np. filmów czy piosenek. W rozumieniu ACTA może to być zakazane - oceniła RPO Irena Lipowicz. Rzecznik praw obywatelskich odpowiadała w czwartek na pytania internautów na temat ACTA, czyli porozumienia przeciw obrotowi podróbkami, które ma wzmocnić ochronę własności intelektualnej.

Dźwigał krzyż przez miasto. "Nie wiedział", skąd go ma

31-letni mężczyzna przechadzał się przez centrum Lublina z drewnianym, półtorametrowym krzyżem na plecach. Został zatrzymany, a jego wyprawa zakończyła się na komisariacie. Mężczyzna nie potrafił powiedzieć, skąd wziął krucyfiks, lecz policjanci ustalili, skradziono go z jednej z lubelskich parafii.

Ojciec Litwinienki: Mój syn był zdrajcą

Ojciec Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza KGB i naturalizowanego Brytyjczyka otrutego polonem w Londynie w 2006 roku, oświadczył w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że jego syn był "zdrajcą" na żołdzie brytyjskim.

Wyspy tylko dla najlepszych

Imigranci spoza Unii Europejskiej muszą "wnieść wkład w jakość życia w Wielkiej Brytanii", a nie jedynie liczyć na to, że sami odniosą korzyści - stwierdził minister stanu ds. migracji Damian Green, zapowiadając tym samym "bardziej selektywną" politykę migracyjną rządu z Downing Street. Wyspiarze prześwietlą m.in. dochody przybywających do Zjednoczonego Królestwa osób i stały pobyt zagwarantują tylko tym, którzy zarabiają więcej niż średnia krajowa.

"Ogromna większość prokuratorów pracuje rzetelnie"

- Fakt, że problemami prokuratury zajmuje się Senat, mógłby wskazywać, że doszło do zdarzeń, które w stopniu znaczącym zaburzyły funkcjonowanie prokuratury. Tak oczywiście nie jest. Ogromna większość prokuratorów pracuje rzetelnie - oświadczył Prokurator Generalny Andrzej Seremet podczas swojego wystąpienia w Senacie ws. sytuacji w polskiej prokuraturze. Tłumaczył, że wśród najważniejszych zagadnień, które wymagają zmian ustawowych, wymienił niezależność budżetową prokuratury i jej relacje z parlamentem.

W Grecji gorzej niż w Europie wschodniej lat 90.

Grecja jest nawet w trudniejszej sytuacji niż kraje dawnego bloku wschodniego na początku lat 90., bo prawie wcale nie ma przemysłu - ocenia berliński Instytut Badań Gospodarczych (DIW) w swoim najnowszym raporcie na temat kryzysu greckiego.

Tarczą antyrakietową NATO mają dowodzić z Niemiec

Centrum dowodzenia systemem obrony antyrakietowej, który NATO rozmieści w krajach Europy, ulokowane będzie w Niemczech - poinformował w czwartek anonimowy dyplomata podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Nowe informacje ws. Magdy. Rutkowski wyklucza winę ojca

Są nowe informacje ws. zaginięcia półrocznej Magdy z Sosnowca. Śledczym udało się odnaleźć i przesłuchać kilku świadków, którzy mieli spostrzeżenia związane z tą sprawą. - Pojawiły się osoby, które wnoszą nowe informacje do sprawy, choć nie są to informacje przełomowe – powiedział TVN24 rzecznik śląskiej policji Andrzej Gąska, ale - jak stwierdził - "posuwamy się krok po kroczku". Z kolei detektyw Krzysztof Rutkowski wykluczył w czwartek hipotezę, że dziewczynka została uprowadzona przez biologicznego ojca, którego poddano badaniom wariografu i DNA.

Rozdzielone bliźniaczki przez 28 lat żyły 60 km od siebie

Zostały rozdzielone jako niemowlęta i przez 28 lat żyły 60 kilometrów od siebie w Szwecji - w rodzinach, które je adoptowały. Dwie indonezyjskie siostry bliźniaczki - dziś nazywające się Lin Backlund i Emelie Falk - odnalazły się dzięki pewnemu taksówkarzowi, a po latach, także dzięki Facebookowi.

Narada w Pałacu ws. ACTA

- Prezydent uważa, że - rozpatrując umowę ACTA - należy w jasny sposób oddzielić odpowiedzialność internautów od odpowiedzialności podmiotów zajmujących się udostępnianiem w sieci materiałów - oświadczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego. W Pałacu zakończyło się organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkanie w sprawie umowy ACTA.

Jeśli broń-zabawka, to tylko rosyjska

Wicepremier Dmitrij Rogozin jest zdania, że zabawki produkowane w Rosji powinny przedstawiać modele rodzimego, a nie obcego uzbrojenia. - Dość już nasze dzieci bawiły się leopardami - oznajmił, nawiązując do zabawek przedstawiających niemiecki czołg.

Chiny mogą dołożyć więcej do ratowania euro

Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro - powiedział w czwartek dziennikarzom chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.