Najnowsze

Najnowsze

MAK odpowie na raport Millera

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) zapowiedział na wtorek na godzinę 14 czasu polskiego konferencję prasową w związku z publikacją polskiego raportu na temat katastrofy smoleńskiej - poinformowała agencja ITAR-TASS. Po ogłoszeniu wyników prac komisji ministra Millera, szef MSWiA chce porozmawiać z rosyjskim ministrem transportu, aby poinformować go o zakończeniu prac i możliwości podzielenia się ich wynikiem.

Strzelali do opozycji. Brawa od prezydenta

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zwrócił się do żołnierzy gratulując "patriotyzmu" w związku z 66. rocznicą powstania armii syryjskiej, którą nazwał "symbolem narodowej dumy".

Burze nas jeszcze nie opuszczą

Burze w poniedziałek niestety jeszcze nas nie opuszczą. Zagrzmieć może na wschodzie kraju. Na szczęście wyładowania nie będą tak silne, jak w niedzielę. Na skutek opadów, towarzyszących błyskom, poziom wód w rzekach może przekroczyć lokalnie stan alarmowy, szczególnie na południowym-wschodzie.

Premier napiwku nie dał, kelnerka go nie poznała

Jak oszczędzać, to oszczędzać. Co premier Wielkiej Brytanii zaleca swoim rodakom, robi sam. Brytyjskie media donoszą, że w liczeniu się z każdym groszem David Cameron posunął się do tego, iż nie dał napiwku włoskiej kelnerce. Ale być może, sugerują dziennikarze, Włoszka była sama sobie winna.

Chcieli "załatwić" przetarg, trafili na CBA

Dwóch biznesmenów z Wrocławia próbowało ustawić przetarg na nieruchomości należące do PKP. Na ich trop trafiło CBA, które przeprowadziło aresztowanie obu mężczyzn. Przedsiębiorczy biznesmeni usłyszeli już zarzuty płatnej protekcji.

3 osoby zginęły, 3 ranne Bus wpadł do rzeki

Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wypadku busa wiozącego pracowników na budowę. Wypadek miał miejsce w miejscowości Wolibórz (powiat kłodzki, Dolny Śląsk). Według policji, kierowca busa najprawdopodobniej zasnął za kierownicą.

67 lat temu zaczęła się "Burza" w Warszawie

67 lat temu tysiące żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie w wielkim napięciu czekało na upragnioną chwilę, gdy z bronią będą mogli walczyć z okupantem. Pierwszego sierpnia na 17 wyznaczono godzinę "W", czyli początek Powstania Warszawskiego. Heroiczna walka okupiona wielkim stratami zakończyła się kapitulacją dopiero 63 dni później.

Presja ma być większa, ale interwencji nie będzie

Wiele państw świata, w tym Polska, potępiło ofensywę przeciwko demonstrantom prowadzoną w Syrii przez siły rządowe. Wielka Brytania w poniedziałek opowiedziała się za silniejszym naciskiem wspólnoty międzynarodowej na Damaszek, ale wykluczyła wojskową interwencję. W niedzielę, według syryjskich obrońców praw człowieka, z rąk służb bezpieczeństwa w całym kraju, szczególnie w mieście Hama, śmierć poniosło w tym dniu około 120 osób. Niemcy chcą spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Dwie ofiary czołówki

Dwie osoby nie żyją, trzecia walczy o życie w wyniku wypadku, do którego doszło około godziny 6 rano w Szkocji koło Szubina (woj. kujawsko-pomorskie). Kierujący Fordem Escortem w trakcie wyprzedzania dwóch samochodów nie zdążył zjechać z drogi, zderzył się czołowo z prawidłowo jadącą Kią. Kierowca i pasażer tego samochodu zginęli na miejscu.

Kamery sposobem na trucicieli

Supermarkety w Pekinie będą musiały zainstalować kamery wysokiej rozdzielczości, aby odstraszyć osoby chcące zatruć sprzedawaną żywność - podała chińska prasa. Rekomendacja Biura Bezpieczeństwa Publicznego wchodzi w życie w poniedziałek.

Ciężarna z nogą w gipsie wjechała w pieszych

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wypadku w okolicy miejscowości Kopalina w woj. opolskim, po tym jak samochód wjechał w pieszych idących poboczem. Auto prowadziła ciężarna kobieta z nogą w gipsie, pasażer był pod wpływem alkoholu. Kierująca najprawdopodobniej nie miała prawa jazdy.

"Poglądów nie zmieniam, nie wszystko zamknięte"

Józef Oleksy na razie zdecydował, że nie kandyduje w wyborach, ale powodów rezygnacji nie chce roztrząsać publicznie. - Nie godzę się na interpretację, że nie podobał się mi Nowy Sącz. Nie wszystko jeszcze zamknięte, bo poglądów nie zmieniam - powiedział w TVN24.

Strzelanina na izraelskiej granicy

Izraelscy żołnierze twierdzą, że zostali ostrzelani na granicy z Libanem przez libańskiego żołnierza. Izraelczycy odpowiedzieli ogniem. Tego samego dnia na Zachodnim Brzegu Jordanu Izraelczycy zabili dwóch Palestyńczyków.

Winni są "pomiędzy" Klichem a pilotami

Dymisja ministra Bogdana Klicha ma w sobie coś sztucznego. Jest sposobem, aby raport komisji Millera został dobrze przyjęty - twierdzi Paweł Kowal, szef PJN. Jego zdaniem odpowiedzialność powinni przede wszystkim ponieść urzędnicy i wojskowi, którzy odpowiadali za bezpieczeństwo lotów. Jak pisze gazeta "Polska", w rządzie ustalono, iż potencjalna grupa osób winnych katastrofy to około 80 osób.

Zaatakowali "wyszkoleni za granicą terroryści"

Podczas weekendu w kilku atakach w chińskiej prowincji Xinjiang zginęło 19 osób. Oficjalna agencja Xinhua, cytując miejscowe władze, oznajmiła, że za aktami przemocy stoją "wyszkoleni za granicą terroryści".

Kim wysyła promyki nadziei

Władze Korei Północnej poinformowały w poniedziałek, że skłonne są podjąć ponownie sześciostronne rozmowy w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i to beż żadnych warunków wstępnych i w szybkim terminie.

Polska rzeka - rzeka pieniędzy?

Cudze chwalicie, swojego nie znacie - mówi stare porzekadło i do rzek się odnosi, bo Polacy wciąż nie wiedzą, że od lat uczestniczą w europejskim systemie wodnym. Jeden z najdłuższych szlaków dla żeglarzy łączący Belgię z Litwą ciągnie się przez Polskę na długości prawie pół tysiąca kilometrów. Samorządy powoli odkrywają, że naszymi rzekami może popłynąć rzeka pieniędzy.

Donoszą na wałbrzyską PO. Zmuszała do łapówek?

Byli prezesi dwóch wałbrzyskich zakładów komunalnych twierdzą, że byli zmuszani do wypłacania z kas swoich firm pieniędzy politykom Platformy. Złożyli już doniesienia do prokuratury - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Amerykanie na wylocie, robi się niebezpiecznie

Irackie władze wciąż nie mogą się zdecydować, czy zezwolić na pozostanie w kraju części amerykańskich wojsk, które mają wycofać się do końca tego roku. W podjęciu decyzji może pomóc im najnowszy specjalny, amerykański raport agencji monitorującej sytuację w tym kraju.

Kapryśny początek sierpnia

Ostatni miesiąc wakacji zacznie się deszczowo i pochmurnie. Jedynie na Wybrzeżu ma być sucho i słonecznie. I też tylko tam aura nie będzie miała wpływu na meteopatów. W pozostałych częściach kraju pogoda będzie po prostu nieciekawa.

Połowa Polaków wie, na kogo chce głosować

Tylko połowa Polaków, którzy chcą oddać swój głos w jesiennych wyborach, jest pewna na kogo zagłosuje - wynika z sondażu CBOS dla "Gazety Wyborczej". Najbardziej zmobilizowany elektorat ma tradycyjnie PiS - 69 proc. wyborców tego ugrupowania jest pewnych, że to właśnie na nie odda głos. Słabiej wypada PO z 56 proc. przekonanych zwolenników.

Rzeź Breivika to "wypadek"

Były lider ultraprawicowej partii Front Narodowy i jej honorowy prezes Jean-Marie Le Pen oświadczył, że gorsza od masakry, której dokonał Anders Behring Breivik, jest "naiwność" rządu i społeczeństwa Norwegii.

Koniec ze stylem Corleone. Prada znika z więzienia

Zakaz noszenia przez więźniów ubrań luksusowych firm i domów mody wprowadziła nowa dyrektor więzienia w Palermo, gdzie osadzeni są głównie mafiosi z Cosa Nostra. Według włoskich mediów oznacza to pożegnanie ze stylem znanym z filmu "Ojciec chrzestny".

"Piąta kolumna" w szeregach powstańców

Naczelna Rada Libijska, która przez większość krajów zachodnich została już uznana za przedstawicielstwo Libii na arenie międzynarodowej, poinformowała o wykryciu w swych szeregach grupy rebeliantów Muammara Kaddafiego. Powstańcy wytropili ich i rozpoczęli walkę z oddziałem, który określili mianem "piątej kolumny" dyktatora Libii.

W ramadanie "zawieszają broń"

Egipskie ugrupowania polityczne, które domagają się ścigania funkcjonariuszy i polityków reżimu Hosniego Mubaraka, postanowiły zawiesić demonstracje na czas ramadanu. Nie spodobało się to skrajnie prawicowej, islamistyczej części opozycji, która mimo rozpoczęcia najważniejszego dla muzułmanów okresu w roku wciąż chciała pikietować.

Zlecił 1500 morderstw. Jest w rękach policji

Jose Antonio Acosta Hernandez, który w meksykańskim mieście Ciudad Juarez graniczącym z teksańskim El Paso zapracował sobie na przydomek "rzeźnika", trafił w ręce policji. 33-latek przyznał się do zlecenia ponad 1500 morderstw w ostatnich latach.

Ameryka uratowana? Demokraci i republikanie się dogadali

Prezydent Barack Obama ogłosił w niedzielę późnym wieczorem, że demokraci i republikanie doszli do porozumienia ws. ograniczenia deficytu budżetowego USA. W poniedziałek obie izby parlamentu powinny przyjąć program zakładający podniesienie limitu zadłużenia kraju oraz cięcia w wydatkach administracyjnych w kolejnych latach.

Sprawa Tymoszenko wraca na wokandę

Przed sądem w Kijowie zostanie wznowiony proces Julii Tymoszenko, którą prokuratura pod koniec czerwca oskarżyła o zawarcie niekorzystnej dla Ukrainy umowy gazowej z Rosją. Byłej premier zarzuca się nadużywanie władzy i sprzeniewierzenie państwowych pieniędzy. Oskarżona twierdzi, że to element politycznej gry przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi i powtarza, że proces "nie jest i nie będzie uczciwy". Grozi jej 7 lat więzienia.

"Rosja chce wolności". Około 100 zatrzymanych

Rosyjskie władze zatrzymały ok. 100 demonstrantów, którzy w niedzielę urządzili na ulicach Moskwy i Sankt Petersburga "siedzące protesty" w obronie wolności słowa w kraju. Zebrani krzyczeli "Rosja chce wolności", wygłaszali antyrządowe hasła i namawiali do bojkotu zimowych wyborów.

"Warszawa symbolem walki o wolność"

- Warszawa jest symbolem chwili, kiedy naród mógł wyjść z podziemia i podjąć tak, jak poprzednie pokolenia, walkę o polską wolność - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski po mszy w intencji powstańców warszawskich. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała zaś, że Warszawscy Powstańcy "są dla nas przewodnikami w patriotyzmie, bo patriotyzmu nie można nauczyć się teoretycznie".