Najnowsze

Najnowsze

Przecieki, pozwy i fałszywki. Czyje głowy polecą w FSB?

Zmiana prezydenta w Rosji oznacza masowe zmiany na wszystkich kierowniczych stanowiskach. Także, a może przede wszystkim, w służbach specjalnych - filarze obecnej władzy. Utrata stanowiska to utrata konkretnych wpływów i dochodów. Nikt nie wie tego lepiej niż oficerowie najpotężniejszej służby - FSB. Walką o jak najlepszą pozycję w nowym rozdaniu tłumaczyć można ostatnie skandale wstrząsające Łubianką. Celem stały się trzy kluczowe zarządy tej instytucji.

Dziś bierzemy udział w rewolucji

Okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu to ważny, ale ryzykowny eksperyment - oceniają politolodzy. Wyjścia są dwa: albo będziemy świadkami zwycięstwa wciąż kształtującego się u nas społeczeństwa obywatelskiego, albo tych, którzy potrafili najbardziej uzależnić od siebie wyborcę.

Autobus uderzył w ciężarówkę. Są ranni

Siedem osób trafiło do szpitala, a kilkanaście zostało lekko rannych w wypadku do którego doszło w sobotę wieczorem na autostradzie A4. Autobus z uczniami trzeciej klasy gimnazjum wracającymi z Zakopanego uderzył w ciężarówkę.

"Ulica odpłynęła w siną dal..."

"W Mosinie powódź! Pękła główna rura wodociągowa. Część ulicy odpłynęła w siną dal..." - napisał w mailu do redakcji Kontaktu 24 @Piotr. "Na miejscu jest 30 strażaków. Podtopionych zostało 12 domów" - powiedział nam rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.

Assange i Chomsky na manifie w Londynie

Mimo mroźnej pogody ponad tysiąc ludzi zebrało się w sobotę w południe na antywojennej demonstracji na londyńskim Trafalgar Square, by zaprotestować przeciwko wojnie w Afganistanie w związku z 10. rocznicą jej rozpoczęcia. W wiecu zorganizowanym przez antywojenne ugrupowanie SWC (Stop the War Coalition) wzięli udział m. in. założyciel Wikileaks Julian Assange, muzyk Brian Eno i amerykański weteran ruchu pokojowego Noam Chomsky.

Trojka w Atenach pod ochroną. Krytykuje Greków

Przedstawiciele tzw. trojki (Komisja Europejska, MFW i Europejski Bank Centralny) krytycznie oceniają reformatorskie działania greckich władz. Bez pozytywnej opinii z ich strony Ateny nie otrzymają kolejnej transzy (8 miliardów euro) międzynarodowego pakietu ratunkowego, a to może oznaczać bankructwo kraju.

Robak Zeus, spam i botnety. Cyberataki w polskim internecie

Około 4 miliony niebezpiecznych incydentów odnotowano w polskim internecie przez pierwsze sześć miesięcy 2011 roku - wynika z raportu CERT Polska. Przede wszystkim były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i działaniem tzw. botnetów - sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem.

Gruzja stanęła na drodze Rosji do WTO

Rozmowy przedstawicieli władz Gruzji i Rosji w sprawie rosyjskiego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) zakończyły się niepowodzeniem - powiedział Reutersowi szef gruzińskiej delegacji na te prowadzone w Szwajcarii negocjacje.

Armia bezsilna. Kolejne ofiary wojny narkokarteli

Meksykańska armia nie radzi sobie z narkotykową wojną pomiędzy czterema kartelami o kontrolę nad wschodnim Meksykiem. W Veracruz znaleziono zwłoki 10 nowych ofiar walk. Niektóre miały ślady okrutnych tortur, inne były poćwiartowane.

"Zawrót głowy od sukcesów". Miedwiediew sięga do Stalina

Uważany za zwolennika reform i stopniowej demokratyzacji Rosji prezydent Dmitrij Miedwiediew zaskoczył swoich zwolenników. Sięgnął do leksykonu Józefa Stalina, mówiąc działaczom rządzącej partii Jedna Rosja, że nie powinna z góry zakładać, iż zwycięży w grudniowych wyborach do Dumy. Czy takie połączenie najgorszych tradycji sowieckich i "liberalnego" wizerunku przywódcy Rosji wstrząśnie "partią władzy" i pomoże jej poprawić notowania?

Skończyło się paliwo, wodował na oceanie

Amerykańska Straż Przybrzeżna uratowała pilota samolotu, który spadł do oceanu u wybrzeży Hawajów po tym, jak w maszynie skończyło się paliwo. Moment wypadku i akcję ratunkową udało się sfilmować.

Czyszczą Rzym z miłości

Władze Rzymu wypowiedziały wojnę nowej tradycji przyczepiania przez zakochanych - jako symbolu miłości - kłódek do mostów, zabytków i w historycznych miejscach. W sobotę rozpoczęto usuwanie tysięcy kłódek. Pozostaną tylko na moście Milvio nad Tybrem.

"Gnał prawie 200 km/h". Dwa razy za szybko

Wrocławscy policjanci zatrzymali 42-letniego mieszkańca Leszna, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 110 km/h. Mężczyzna pędził po krajowej "12" z prędkością niemal 200 km/h. Kierowca otrzymał 600 złotych mandatu oraz 10 punktów karnych.

Krwawy pogrzeb. Bezpieka zabiła żałobników

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły w sobotę co najmniej dwóch uczestników pogrzebu szefa kurdyjskiej opozycji w Syrii, Meszala Tamo, zastrzelonego w piątek w Al-Kamiszli - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Zima bedzie fest mocno, długo i moc śniegu"

Najlepszymi specjalistami od pogody od wieków są podobno górale. Dlatego reporter TVN24 wybrał się w góry, żeby usłyszeć, jaka w Polsce będzie zima. - Jesień idzie ku zimie, trzeba siec, bo zima będzie spiec - mówi Kuba Gołdyn, góral ze Szczyrku.

Drzewo runęło na przechodnia

W Warszawie, ok. godz. 14.30 na wsiadającą do samochodu kobietę przewróciło się drzewo. Poszkodowana została odwieziona do szpitala, jednak - jak informuje policja - jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Macbed.

"W Tygodniku odnalazłem się jak w rodzinie"

- Wiedziałem, że byli tacy ludzie w Polsce, którzy potrafili powiedzieć "nie" w sprawie nekrologu Stalina - mówi Władysław Bartoszewski i wspomina nawiązanie kontaktu i współpracę z redakcją "Tygodnika Powszechnego". Profesor opowiada, że czuł się tam, jak w rodzinie. Bartoszewski mówi też o pracy dla Radia Wolna Europa, o tym, jak to się zaczęło. O tym, że wyrażenie chęci współpracy zostało wysłane z Aten, a "rozmowa kwalifikacyjna" odbyła się w Wiedniu.

"Le Monde" nie wyszedł. Strajk drukarni

"Le Monde", jeden z najpopularniejszych francuskich dzienników, nie trafił w sobotę do kiosków - powodem jest strajk drukarni, przygotowującej papierowe wydania gazety. Redakcja udostępniła swoim czytelnikom pełną i darmową wersję w internecie.

Obserwatorzy z Afryki chwalą PKW

PKW i wszystkie organy jej podlegające działają w sposób przejrzysty, demokratyczny i zapewniają rzetelność przeprowadzenia tych wyborów - ocenili obserwatorzy z Egiptu, Tunezji i Libii. Spotkali się oni w sobotę z pracownikami Państwowej Komisji Wyborczej, którzy zapoznawali ich z polskimi procedurami wyborczymi.

"Zrzekam się władzy". Kolejna udana rewolucja?

Prezydent Jemenu Ali Abdullah Salah zapowiedział w przemówieniu w państwowej telewizji, że w najbliższych dniach ostatecznie odda władzę w kraju. Od początku lutego trwają w Jemenie masowe, krwawo tłumione przez wojsko protesty antyprezydenckie.

Śmigłowce NATO atakują w nocy. W dzień - Libijczycy

Toczą się zacięte walki o ostatnie duże miasto pozostające pod kontrolą Muammara Kaddafiego. Oddziały lojalne wobec reżimu, które bronią Syrty, w nocy są bombardowane przez śmigłowce NATO, a w dzień atakowane przez setki bojowników opozycji. Akcję maszyn szturmowych sojuszu nagrała jedna z zagranicznych ekip telewizyjnych.

180 tys. dolarów za zielony beret legendy

Ponad 5 milionów dolarów - tyle wyniósł zysk z aukcji pamiątek filmowych Johna Wayne'a, która odbyła się w Los Angeles. Do nabycia były rekwizyty i kostiumy, których aktor używał na planie filmowym.

Polacy za oceanem już głosują

Tegoroczne wybory parlamentarne dla niektórych już się zaczęły. W samo południe czasu polskiego zaczęło się głosowanie w Argentynie, w Brazylii, w Chile i na Dominikanie. Nieco później do urn poszła część Polaków w USA, gdzie taką chęć zadeklarowało 25 tys. osób. Lokale wyborcze w Amerykach zostaną zamknięte tak jak w Polsce, po 14 godzinach.

Czołówka na S1. 5 osób rannych

Pięć osób zostało rannych, w tym jedna ciężko w wyniku wypadku, do jakiego doszło na drodze ekspresowej S1 na wysokości Dąbrowy Górniczej w stronę Częstochowy. Dwa samochody zderzyły się czołowo.

Białe plamy zamiast zwierząt w Tatrach

- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - tłumaczy Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Polscy terroryści zatrzymani. Relacja oficerów CBŚ z akcji

- Sytuacja zmieniała się dynamicznie. Dziennie mężczyźni pokonywali kilkaset kilometrów, zmieniali miejsca pobytu - opowiadają oficerowie CBŚ biorący udział w zatrzymaniu dwóch Polaków, którzy przez kilka miesięcy terroryzowali sklepy IKEA w całej Europie. Podłożyli ładunki wybuchowe we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech i Czechach. - Byliśmy przygotowani, żeby atakować - relacjonują funkcjonariusze w specjalnym reportażu TVN24 pt. "CBŚ w akcji".