Najnowsze

Najnowsze

"Gutek" chce pobić rekord Paszkego

Zbigniew Gutkowski podejmuje nowe wyzwanie. We wtorek rusza z trzyosobową załogą w rejs z Las Palmas na Gwadelupę. Chce pobić rekord Romana Paszkego, który przepłynął tę trasę w osiem dni.

Mali: Stan wyjątkowy przedłużony o kolejne 3 miesiące

Władze targanego przez rebelię Mali poinformowały w poniedziałek wieczorem, że obowiązujący od 12 stycznia stan wyjątkowy zostanie przedłużony o kolejne 3 miesiące. Wyznaczony czas - jak powiadomił w komunikacie rząd w Bamako - ma zapewnić "korzystny przebieg trwających operacji militarnych w celu wyzwolenia regionów okupowanych".

Syria: ponad 30 zabitych w zamachu samobójczym

Ponad 30 osób zginęło w poniedziałek wieczorem w miejscowości Salmija, w centrum Syrii, w zamachu dokonanym za pomocą samochodu-pułapki - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Eurogrupą pokieruje Holender

Ministrowie finansów strefy euro wybrali w poniedziałek wieczorem na nowego przewodniczącego eurogrupy Holendra Jeroena Dijsselbloema. Zastępuje on opuszczającego to stanowisko Luksemburczyka Jean-Claude'a Junckera.

Obama zaprzysiężony. Różnorodność, jedność i koniec kryzysu w przemówieniu

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję podczas publicznej ceremonii pod Kapitolem. - Nie ma znaczenia kolor skóry, stanowisko jakie pełnimy czy nazwisko. Jesteśmy wyjątkowi, bo wyznajemy te same idee, które niesie za sobą dokument powstały 200 lat temu - mówił podczas inauguracyjnego przemówienia.

Kłopoty narciarzy

Utknąć na wyciągu przy tęgim mrozie - to zdecydowanie może popsuć frajdę z jeżdżenia na nartach. A tak się zdarzyło w niedzielę w Krynicy-Zdroju. Ponad stu narciarzy zawisło, niektórzy kilkanaście a niektórzy kilkadziesiąt metrów nad ziemią i cierpliwe czekało aż ktoś ich uwolni. Akcja przebiegła szybko i sprawnie, bo po godzinie wszyscy stąpali już po ziemi. U nas garść porad - co robić i czego nie robić w podobnej sytuacji od Anny Wilczyńskiej.

Prawo jazdy - zasady zmienione

W ośrodkach ruchu drogowego zmiany, w których - jak sprawdziliśmy - niełatwo się połapać nawet ośrodkom ruchu drogowego. A co dopiero mają powiedzieć kandydaci na kierowców. Ale po kolei. Zmiany weszły dziś i ich zamysł jest jak najbardziej słuszny: by kierowcy, zwłaszcza ci początkujący nie jeździli na pamięć, tylko myśleli i potrafili działać. Gorzej - jak to zwykle u nas bywa - idzie wdrożenie tych zmian. Brakuje czasu, sprzętu i wiedzy.

W walce z fotoradarami

Maskę włóż - wzywa Janusz Palikot. Do wyboru jest twarz Donalda Tuska, Sławomira Nowaka albo Jacka Rostowskiego. Politycy Platformy pomysł Palikota wrzucili do worka z napisem: kolejny barwny happening. On sam jednak mówi, że to rodzaj obywatelskiego nieposłuszeństwa w słusznej sprawie i dlatego w pobliżu fotoradarów nie ściągał nogi z gazu, tylko zakładał maskę. Tę z twarzą premiera. Inni wybrali inne, bo Janusz Palikot znalazł naśladowców.

Odtworzyć przodka

Na koniec matka neandertalczyka pilnie poszukiwana. Amerykański naukowiec z Harvardu chce odtworzyć wymarłego dziesiątki tysięcy lat temu naszego przodka. Ma 60 procent jego DNA, resztę dostarczy surogatka, o ile oczywiście się zgłosi. Po co te eksperymenty - zapytają państwo. Dla nauki. O naszych dawnych krewnych wiemy coraz więcej, ale odtworzenie go to zupełnie nowa wartość. Być może da odpowiedź na pytania, na które jeszcze nie wpadliśmy.

Rewolucja w armii?

To się nazywa reforma. Po 300 latach z rosyjskiej armii znikają onuce. Od tego roku wojacy mają nosić zwykłe, żeby nie powiedzieć banalne, skarpety. Bo jak się okazuje - onuce są może trochę dziwne i śmieszne, ale jakie praktyczne. Grubiej owinięte lepiej chronią przed zimnem, przed obtarciami, a i do przeczyszczenia broni się nadają. I jak tu za nimi nie tęsknić - mówią żołnierze.

W walce ze śniegiem

Powiedz nam, gdzie mieszkasz, a powiemy ci kiedy dotrze do ciebie pługopiaskarka. W języku drogowców nazywa się to kolejnością utrzymania dróg, bo są drogi ważne i ważniejsze. I niestety im więcej mamy tych ważniejszych, czyli autostrad albo dróg ekspresowych, tym mniej czasu i pieniędzy zostaje na odśnieżanie tych mniej ważnych. Zima w natarciu, zanim więc zaplanują państwo podróż - krótszą lub dalszą, warto posłuchać Łukasza Wieczorka.

100 kradzieży w pół roku. "Podawał się za studenta"

Laptopy, telefony komórkowe, torebki karty płatnicze. Zatrzymany 39-latek podejrzany jest o dokonanie ponad 100 kradzieży. Złodziej przez ponad pół roku pojawiał się m.in. na uczelniach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

W Mali już tysiąc żołnierzy z Afryki Zachodniej i Czadu

- Obecnie w Mali przebywa tysiąc żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej oraz Czadu, którzy stanowią fundament sił do walki z islamistami kontrolującymi północ kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik francuskich sił zbrojnych Thierry Burkhard.

Rachunki przeszłości

Rachunek za przeszłość w wolnej Polsce jest płacony. Odszkodowania i zadośćuczynienie dostało do tej pory ponad 75 tysięcy osób. I to na pewno nie koniec. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny sześć lat temu zakwestionował ustawowe ograniczenia w przyznawaniu takich odszkodowań, prawo się zmieniło i z tego prawa korzysta wiele osób, a zasądzane sumy są o wiele wyższe, niż jeszcze kilka lat temu.

Rosja wysyła samoloty do ewakuacji swych obywateli z Syrii

Rosja poinformowała w poniedziałek, że wysyła do Bejrutu dwa samoloty, by ewakuować z sąsiedniej Syrii ponad 100 swych obywateli; może to, jak piszą agencje, sugerować rosnące wątpliwości Moskwy co do możliwości utrzymania się u władzy prezydenta Asada.

Los bohaterów

Wiele ryzykowali, decydując się na działanie w antykomunistycznej opozycji bez gwarancji, że to się uda. Przeszli aresztowania, internowania, represje, tracili pracę, często zdrowie, albo bliskich. W końcu wywalczyli wolną Polskę, ale w wolnej Polsce musieli zacząć walkę o swoje życie, a dokładnie o przeżycie. Losy dawnych opozycjonistów różnie się potoczyły - trzy historie, które opisuje reporter "Czarno na białym" wyraźnie to pokazują.

Prezydent Egiptu nie popiera interwencji wojskowej w Mali

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi w poniedziałek wyraził sprzeciw wobec francuskiej interwencji wojskowej w Mali. - Nie chcemy, by w Afryce powstało nowe ognisko krwawego konfliktu - powiedział podczas szczytu ekonomicznego w stolicy Arabii Saudyjskiej.

(Wy)cena zasług

Zbigniewowi Romaszewskiemu sąd przyznał niedawno 240 tys. zł. odszkodowania i zadośćuczynienia za represje w czasach PRL-u. Ten wyrok bardzo podzielił dawnych opozycjonistów. Nie ze względu na sumę, ale na sam fakt, że wieloletni senator wolnej Polski w ogóle wystąpił o pieniądze za to, co robił, by Polska wolność odzyskała.

Cameron: udzielimy Algierii pomocy wywiadowczej

David Cameron chce, by Wielka Brytania udzieliła Algierii wsparcia antyterrorystycznego i zapewniła pomoc wywiadowczą w celu rozbicia islamistycznej siatki, która 16 stycznia zaatakowała kompleks gazowy na wschodzie kraju i wzięła kilkuset zakładników.

"Wszystko, za co chcemy umrzeć!". Nowa kolekcja Saint Laurenta

Ten pokaz był najbardziej oczekiwanym w sezonie. Hedi Slimane pokazał pierwszą męską kolekcję od 6 lat i to, co zaproponował dla domu mody Saint Laurent, gdzie jest nowym dyrektorem kreatywnym, zachwyciło wszystkich. "Przygotujcie się na rocka! Slimane trafił w dziesiątkę!", "To jest wszystko, za co chcemy umrzeć!" - brzmią recenzje.

Prowadził mimo sądowego zakazu. "Miał ponad 4 promile"

Ponad 4 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie u 52-letniego kierowcy z Wałbrzycha. Policjanci zatrzymali go do kontroli, bo zauważyli dziwnie jadący samochód. Jak się okazało, mężczyzna prowadził pojazd wbrew sądowemu zakazowi. Teraz grozi mu nawet do 5 lat więzienia i grzywna.

Szczuka: To przerażające, co się dzieje z trawką. Piecha: Nie propagować chemii

To przerażające, co się dzieje z trawką, aż mnie ciarki przechodzą - stwierdziła w "Kropce nad i" Kazimiera Szczuka z "Krytyki Politycznej". Jej zdaniem, marihuana w małych dawkach powinna zostać zalegalizowana, co, jak przekonywała, pozwoli uchronić młodych ludzi przed paleniem byle czego, sprzedawanego przez dilerów. Bolesław Piecha z PiS przekonywał, że marihuana uzależnia, dlatego nie powinna być legalna. - Nie uruchamiajmy tego procesu - apelował.

Ukradli 53 tony miedzi. "Wysypali cały wagon"

Ponad 53 tony koncentratu rudy miedzi wartego ponad 300 tys. zł ukradli złodzieje podczas transportu kolejowego. Policja zatrzymała pięciu sprawców, wśród których znaleźli się dwaj maszyniści i ustawiacz pociągów. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Nowy gospodarz na Śląsku. "Nigdy nie unikałem trudnych wyzwań"

Mirosław Sekuła został nowym marszałkiem województwa śląskiego. Na stanowisku zastąpił Adama Matusiewicza, który odszedł m.in. z powodu kolejowego chaosu w regionie. Priorytety nowego marszałka to m.in. Koleje Śląskie, Stadion Śląski i Muzeum Śląskie, a także przygotowania do wykorzystania nowych środków unijnych.