Najnowsze

Najnowsze

"To była wojna ze społeczeństwem"

Bez broni palnej, z kajdankami, gazem i aktualnymi informacjami od agentury - tak do akcji ruszyli funkcjonariusze SB w noc wprowadzenia stanu wojennego. Jak te dramatyczne godziny wyglądały z "drugiej strony barykady"?

Poselskie spojrzenia na stan wojenny

W Sejmie zasiadają już posłowie, którzy wprowadzenia stanu wojennego nie pamiętają. Wypowiadają się jednak na ten temat i w zależności od opcji polityczniej głoszą różne opinie. Reporterka programu "Polska i Świat" spytała ich o to, jaki los powinien spotkać gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

31 lat temu "ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią"

Przez lata linią obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego i zwolenników wprowadzenia stanu wojennego była teza o grożącej Polsce interwencji Związku Radzieckiego na podobieństwo tej, która miała miejsce w Czechosłowacji w 1968 roku. Tymczasem z ujawnionych radzieckich dokumentów wyłania się obraz zupełnie przeciwny. Wynika z nich, że interwencja w Polsce przez władze ZSRR nie była brana pod uwagę. - Polscy przywódcy wspominają o pomocy zbrojnej ze strony bratnich krajów. Jednak my powinniśmy twardo trzymać się swojej linii - nie wprowadzać do Polski naszych wojsk - mówił szef KGB Jurij Andropow 29 października 1981 r.

Nieżyjący gwiazdor BBC podejrzewany o 31 gwałtów

Nieżyjący już prezenter i gwiazdor BBC, Jimmy Savile, jest podejrzewany o łącznie 199 przestępstw, w tym 31 gwałtów, głównie na nieletnich - podała brytyjska policja. Liczbę przestępstw seksualnych przypisywanych Savile'owi nazwano "bezprecedensową".

Horror w podziemiach CERN

Brytyjscy studenci w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) w Genewie nakręcili horror w podziemiach centrum zatytułowany "Decay" (pol. rozkład, gnicie). Film już narobił hałasu w internecie - pisze szwajcarski dziennik "Le Matin".

Prezes LOT we wrześniu: W UE jesteśmy linią, która rośnie najszybciej

Jeszcze we wrześniu podczas posiedzenia komisji Skarbu Państwa prezes PLL LOT Marcin Piróg chwalił kondycję finansową spółki. - W UE jesteśmy linią, która rośnie najszybciej - mówił. - Dzisiaj dowiadujemy się, że sytuacja spółki jest trudna - dziś mówił minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

-18 stopni w Kamiennej Górze. Mroźna noc na Dolnym Śląsku

Kamienna Góra przejmuje od Suwałk rolę polskiego bieguna zimna. W środę wieczorem termometry pokazały tam -18 stopni. - W ciągu kilku godzin temperatura spadła o kilkanaście oczek. Jest bardzo zimno - relacjonuje reporter TVN24, a synoptycy ostrzegają: - W nocy będzie mroźno i sucho.

Będą pieniądze na remont siedziby orkiestry Amadeus

Marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent Poznania i Zarząd Polskiego Radia zawarli porozumienie w sprawie powstania nowej instytucji kultury na bazie Orkiestry Kameralnej Amadeus. Dzięki temu udało się znaleźć pieniądze na remont siedziby orkiestry.

"Wiesław, Wiesław", "kłamca i manipulator". Budżetowa gorączka w Sejmie

Przed tym jak Sejm przyjął ustawę budżetową, na sali plenarnej doszło do awantury na temat bezrobocia. PiS zarzuciło rządowi bezczynność. Na te słowa ostro odpowiedział minister finansów, który wytknął błędy opozycji. Ministrowi chciał odpowiedzieć szef PiS Jarosław Kaczyński, jednak marszałek Sejmu nie wpuściła go na mównicę.

"Patrzeć za czym ten marsz jest, a nie przeciwko czemu"

- Jest to demonstracja przeciwko rządowi, która ma sugerować, że ten rząd ma coś wspólnego z rządem Jaruzelskiego, że Polska jest przez jakiś reżim rządzona, który trzeba obalić - mówił w "Kropce nad i" o organizowanym jutro przez PiS marszu filozof Jan Hartman. - Trzeba patrzeć za czym ten marsz jest, a nie przeciwko czemu - bronił demonstracji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Minister skarbu: wina za stan LOT-u leży po stronie prezesa

Minister skarbu pozytywnie ocenia wniosek LOT-u o przyznanie spółce pomocy finansowej, ale jednocześnie ostro krytykuje prezesa firmy. - Odpowiedzialność za stan, jaki jest w spółce, ponosi osobiście prezes tej spółki - powiedział Mikołaj Budzanowski. Minister oczekuje od rady nadzorczej "wyciągnięcia konsekwencji personalnych".

Demolował śmietniki przed kamerą monitoringu

Kamera monitoringu miejskiego zarejestrowała 23-latka, który we wtorek wieczorem na terenie elbląskiej starówki, z dużym zapamiętaniem niszczył kosze na śmieci. Jak się okazało, był kompletnie pijany. Miał 3 promile alkoholu we krwi. - Jak wytrzeźwieje odpowie za wykroczenie, grozi mu nawet 30 dni aresztu lub grzywna – informuje elbląska policja.

Kandydatka na prezesa sądu odrzucona przez kolegów

Zgromadzenie sędziów sądu okręgowego i rejonowego w Gdańsku negatywnie zaopiniowało w środę kandydatkę na nowego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Marylę Domel-Jasińską. Poprzedni prezes Ryszard Milewski został odwołany pod koniec września.

Nowoczesne rakiety będą strzegły polskiego wybrzeża

Są szybkie i nastawione na precyzyjne niszczenie okrętów. 12 norweskich rakiet NSM (Naval Strike Missile) trafiło już w ręce Marynarki Wojennej. Obsługiwać je będzie Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy stacjonujący w Siemirowicach koło Lęborka. Do 2015 roku Polska otrzyma jeszcze 38 takich rakiet, wartych 900 milionów złotych.

Wojciech Jaruzelski w szpitalu. "Przeszedł poważny krwotok"

Wojciech Jaruzelski trafił w środę do szpitala. - Przeszedł poważny krwotok, jego stan jest bardzo ciężki - powiedziała portalowi tvn24.pl żona generała, Barbara Jaruzelska. Jednak córka Monika Jaruzelska podkreśliła, że nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Awaria zasilania: centrum Wrocławia tonęło w ciemnościach

- Wrocław tonie w mroku - alarmowali mieszkańcy. Na ponad dwie godziny zgasły latarnie w centrum Wrocławia. Ciemno było od dworca aż po rynek, od ul. Traugutta aż po Długą. - Mieliśmy drobną awarię w szafce sterującej. Wszystko już naprawione - informuje Tauron.

Brytyjski marynarz okrętu podwodnego skazany za zdradę

Centralny Sąd Karny (Old Bailey) w Londynie skazał w środę 30-letniego Edwarda Devenneya, młodszego oficera na okręcie podwodnym, na osiem lat pozbawienia wolności za gotowość udostępnienia tajnych informacji Rosji - poinformowała telewizja ITV.

Przekazano pocztówkę sprzed 100 lat. Adresowana do tajemniczej Charlotte

Wyjątkowa pocztówka wysłana dokładnie 100 lat temu trafiła do Muzeum Historii Szczecina. Kartka ze specjalnymi pozdrowieniami z powodu niezwykłej daty została wysłana przez pewnego Niemca do tajemniczej damy, mieszkanki Szczecina o imieniu Charlotte. Teraz chętni mogą oglądać stuletnią pocztówkę w szczecińskim muzeum.

Wyremontowali Most Polanowicki, teraz zajmą się Widawskim

W czwartek kierowcy będą mogli przejechać już przez Most Polanowicki. - Zamknęliśmy go miesiąc temu, żeby wykonać prace wzmacniające konstrukcję. Wszystko już jest gotowe - informuje Ewa Mazur z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.