Najnowsze

Najnowsze

Kierowcy nie boją się fotoradarów. I rzadko zdejmują nogę z gazu

Tylko co 11. kierowca przyznaje, że gdy widzi fotoradar, zdejmuje nogę z gazu żeby zwolnić do przepisowej prędkości. Jednocześnie ponad połowa pytanych deklaruje swoje poparcie dla zwiększania liczby tych urządzeń na polskich drogach - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Zuckerberg wygrał, będą kontrowersyjne zmiany w Facebooku

Zakończyło się głosowanie użytkowników Facebooka w sprawie zmian zasad funkcjonowania portalu. Zdecydowana większość była przeciwna ich wprowadzeniu. Ale frekwencja była zdecydowanie za niska, by zablokować propozycje Marka Zuckerberga.

Rada Praw Człowieka ONZ z polskim dyplomatą na czele

Stały Przedstawiciel Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie ambasador Remigiusz Henczel został w poniedziałek wybrany na Przewodniczącego Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych - poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Kiedyś mniejszość narodowa, dziś grupa etniczna. Polacy w Niemczech

Mogą być ich nawet dwa miliony. Ale statusu mniejszości narodowej i tak nie mają. Mieli kiedyś, przed wojną. Umowa z 1991 r. daje Polakom status "tylko" grupy etnicznej. Dlaczego? Bo zdecydowana większość z nich to imigranci stosunkowo świeżej daty, w przeciwieństwie do Niemców mieszkających w Polsce od wielu pokoleń. "Polska i Świat" o Polakach w Niemczech.

Chcieli wysadzić pociąg. Czeka ich kolonia karna

Na kary więzienia od 15 do 18 lat skazał w poniedziałek moskiewski sąd czterech domniemanych islamistów oskarżonych o próbę wysadzenia latem 2011 roku pociągu dużych prędkości Sapsan w obwodzie moskiewskim, między Moskwą a Petersburgiem.

Raport wywiadu USA. Koniec hegemonii

W 2030 roku Stany Zjednoczone przestaną być jedynym supermocarstwem i żadne państwo nie zastąpi ich w tej roli - przewiduje wywiad amerykański w ogłoszonym w poniedziałek raporcie. Dominującym regionem na świecie stanie się Azja.

"Zręczne posunięcie. Ta misja ma pewną szansę powodzenia"

- To bardzo rozsądna decyzja, bardzo na miejscu. Ta misja ma pewną szansę powodzenia - powiedziała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis, komentując oświadczenie Radosława Sikorskiego. Szef MSZ wystąpił w imieniu rządu polskiego z prośbą do wysokiej przedstawiciel Unii Catherine Ashton, by ta podniosła na szycie UE-Rosja kwestię zwrócenia Polsce wraku TU-154M.

"Rosja nie może odpowiedzieć UE inaczej niż Polsce ws. wraku"

- To absurd podwójny - tak prośbę polskiego szefa MSZ, by dyplomacja UE pomogła w odzyskaniu wraku Tu-154M, ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Piskorski (SD). Jak wyjaśnił, odpowiedź Rosji nie może się różnić od tej udzielonej Polsce, a sprawa odzyskania wraku może osłabić pozycję Polski w negocjacjach nad budżetem UE. Z kolei w opinii Andrzeja Urbańskiego, prośba Radosława Sikorskiego jest "niewątpliwie potrzebna i spóźniona".

PiS znów goni PO. SLD i RP - idą łeb w łeb

PiS - po ostatnim spadku poparcia - znów rośnie w siłę. W sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla RMF FM partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost o 2 punkty proc. względem ostatniego badania, uzyskując 28 proc. Traci za to Platforma. Na partię rządzącą zagłosowałby co trzeci Polak (33 proc.), co oznacza stratę 4 punktów proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze RP, SLD i PSL.

Oto najpiękniejsze drapacze chmur na świecie. Wygrał Nowy Jork

Skręcona, pofalowana, pokryta blachą wieża, która przypomina topniejącą górę lodu - zdaniem jury konkursu Emporis Skyscraper to najpiękniejszy drapacz chmur na świecie. 8 Spruce Street, najwyższy apartamentowiec w Nowym Jorku, pokonał dziewięć innych wieżowców, m.in. z Kuwejtu, Chin i Szwecji, a także singapurski projekt pochodzącego z Polski Daniela Libeskinda.

Wyłowili ciało z jeziora. To zaginiony wędkarz.

Po długich poszukiwaniach zaginionego wędkarza, który w piątek wypłynął na Jezioro Głębokie na Pomorzu, z wody wyłowiono zwłoki. Jak informuje policja po przeprowadzonej identyfikacji można potwierdzić, że jest to ciało zaginionego mężczyzny.

Akademia Sztuk Pięknych w nowym budynku

Pracownie projektowe, studia ceramiki oraz mini huta do wytopu szkła. To wszystko znalazło się w nowym budynku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Gmach, którego budowa kosztowała ponad 53 mln zł, otwarto w poniedziałek.

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa

Wojewoda podlaski Maciej Żywno wydał w poniedziałek pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa i przekazał je GDDKiA w Białymstoku. Mieszkańcy czekają na obwodnicę od wielu lat, bo przez Augustów przejeżdża każdej doby kilka tysięcy tirów.

Nakaz wystawiania mandatów? Komisariat z Bielawy pod lupą

Komenda Główna Policji przeprowadzi kontrolę na komisariacie w Bielawie. Policjanci mieli być tam nakłaniani, by zamiast pouczać kierowców, od razu wystawiać im mandaty i poprawiać statystyki. Takie zarzuty pojawiły się w anonimowym donosie, który trafił do prokuratury.

Zderzenie szkolnego autobusu z ciężarówką

Ciężarówka zderzyła się z autobusem szkolnym w pobliżu miejscowości Kurowo na Pomorzu. Troje dzieci przewieziono do szpitala. Strażacy pomagają wydostać się jednemu z kierowców, który został uwięziony w samochodzie.

Koleje Śląskie tłumaczą się z porannych problemów: Dyspozytor wyszedł z pracy

Główną przyczyną problemów w transporcie kolejowym na Śląsku było opuszczenie stanowiska pracy przez jednego z kluczowych pracowników - poinformował Marek Worach, prezes Kolei Śląskich. Na tory nie wyjechało przez to początkowo aż 38 składów. Poniedziałek jest pierwszym dniem powszednim, w którym obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. W większości kraju na dworcach obyło się bez utrudnień.

Dwa supertajne samoloty. Owoc "czarnego budżetu" Pentagonu?

Na potrzeby amerykańskiego lotnictwa są budowane dwie nowe, ściśle tajne, "niewidzialne" maszyny - pisze na łamach "Aviation Week" jeden z czołowych amerykańskich ekspertów ds. lotnictwa, Bill Sweetman. Jak twierdzi, jedna z nich jest już najprawdopodobniej testowana w Strefie 51.

Poznań ubrał koziołki na zimę

Poznańskie koziołki witają już zebranych pod ratuszową wieżą mieszkańców i turystów ubrane w czerwone kubraczki i czapeczki. - To specjalny strój na zimę, który ubierają od kilku lat - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prasowy prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Wznowią proces ws. zabójstwa Papały. Bez akt gangu "Patyka"

Warszawski sąd zdecydował o wznowieniu procesu Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały. Sąd nie chce dalej czekać na akta łódzkiej prokuratury ws. gangsterów podejrzanych o ten mord.

Jerzy Jurecki Dziennikarzem Roku. Dziennikarze TVN z nagrodami

Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego" został Dziennikarzem Roku w głosowaniu redakcji. Wśród nagrodzonych Grand Press są też m.in. Tomasz Patora ("Uwaga!" TVN) w kategorii "dziennikarstwo śledcze" oraz Monika Góralewska ("Superwizjer" TVN) w kategorii "reportaż telewizyjny".

Miller: próbują utworzyć kawiarnianą lewicę

- W Polsce każdy może budować, co chce. Potem to i tak jest weryfikowane nie w salonach warszawskich, a w domach Polaków - w ten sposób szef SLD Leszek Miller odniósł się do zamiarów budowy nowej formacji lewicowej. Plany Marka Siwca i Janusza Palikota szef Sojuszu nazwał "próbą utworzenia kawiarnianej lewicy". Spotkanie szefa RP z byłym politykiem SLD odbyło się w jednej ze stołecznych kawiarni.

Wjechał w rodzinę na pasach. Trafił do aresztu

Kierowca, który w piątek popołudniu wjechał w czteroosobową rodzinę na przejściu dla pieszych w Nowym Dworze Gdańskim trafił do aresztu. 30-letni mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Mapy Apple'a wysyłają ludzi w australijską głuszę

Policja z małego miasta na południu Australii wzywa kierowców, aby "ostrożnie" podchodzili do wskazań ich najnowszych map na urządzeniach Apple. Z powodu błędu miasto Mildura zostało umieszczone w środku pobliskiego parku narodowego. Kilka osób miało spędzić w głuszy nawet dobę, zanim odnalazła ich policja.