Najnowsze

Najnowsze

"Warto zastanowić się, jakiego patriotyzmu nasza ojczyzna oczekuje od nas"

- Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wcześniej, podczas mszy w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawnych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia do wszystkich innych ustaw".

Dym i huk. 21 wystrzałów z "Błyskawicy"

W piątkowe przedpołudnie w Gdyni historyczny niszczyciel ORP "Błyskawica" oddał salut armatni. W ten sposób Marynarka Wojenna uczciła 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okręt można też zwiedzać.

Zatrzymani po meczu Śląska. "Większość to kibice gości"

Osiem osób zostało zatrzymanych po meczu Śląska Wrocław i Legii Warszawa. Trzy z nich za posiadanie materiałów pirotechnicznych, pozostali m.in. za rzucanie butelką w pracownika ochrony, pobicie lub posiadanie narkotyków. Część usłyszała już zarzuty.

Czesi uchwalili obchody Dnia Jana Palacha

Czeski Senat zatwierdził propozycję rządu Petra Neczasa, aby dzień 16 stycznia stał się symbolicznym Dniem Pamięci Jana Palacha - studenta, który w 1969 roku podpalił się w Pradze w proteście przeciw inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Kowal: Gowin rozumie problemy Polaków

- Gowin należy do polityków, którzy rozumieją, jakie są w Polsce problemy - mówił o byłym ministrze sprawiedliwości Paweł Kowal, eurodeputowany PJN. Kowal przyznał, że spotkał się z Jarosławem Gowinem przed jego dymisją.

Badał śmierć Benazir Bhutto. Sam zginął

Pakistański prokurator Chaudhry Zulfikar, który badał śmierć byłej premier Benazir Bhutto w zamachu w 2007 roku, został zastrzelony w Islamabadzie - podały źródła policyjne. Zabójcy, którzy jechali motocyklem, oddali do ofiary serię strzałów.

Strumień nielegalnych imigrantów

Nie tylko walką z terroryzmem, nie tylko ograniczeniem dostępności do broni żyją dziś Amerykanie. Ogromnym, ciągle rosnącym problemem są nielegalni imigranci. Głównie chodzi o tych z Ameryki Środkowej i Południowej. Debata o reformie trwa i jest bardzo potrzebna. Wystarczy popatrzeć i posłuchać, co się działo, gdy na moment otwarto granicę między USA a Meksykiem. A właściwie mur między tymi krajami.

Trudniej dostać "prawko"

Nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy i będzie trudniej. To odpowiedź na wiele sygnałów, że z roku na rok motocykliści są coraz większym zagrożeniem. Aby poznać, jak zachowuje się motocyklista na drodze, egzaminatorzy sprawdzą umiejętności na silniejszych maszynach niż do tej pory. Kłopot w tym, że ośrodki egzaminacyjne nie wszędzie są gotowe na wdrożenie nowych przepisów ("Polska i Świat").

Runął Jumbo Jet

Wystartował i runął na ziemię. Amerykański transportowy jumbo jet nie dał rady wzbić się w powietrze, bo najprawdopodobniej urwały się mocowania ładunku i ten przesunął się nagle na tył samolotu. Film robi wrażenie i to aż takie, że gdy pojawił się w internecie, wiele osób miało wątpliwości, czy jest autentyczny. Wygląda na to, że jest. Nikt go nie zakwestionował, a rodzin ofiar potwierdzają, że straciły bliskich ("Polska i Świat").

Co dziś robią suflerzy?

Na politycznym wiecu doświadczony polityk lewicy Leszek Miller musi korzystać z suflera. Dosyć kompromitujące jak na polityka nie od wczoraj w końcu obecnego w życiu publicznym. Jak to jest z tymi politycznymi suflerami i co dzisiaj robią suflerzy?

Tulipan Kwaśniewski

Nowy tulipan o nazwie Aleksander Kwaśniewski. Na inauguracji była obecna Jolanta Kwaśniewska. Pani prezydentowa podlewa nowy kwiat nie wodą, a szampanem. I tu od razu pojawiają się różne komentarze, także złośliwe.

Zmarł gitarzysta Slayera

W wieku 49 lat w USA zmarł Jeff Hanneman, gitarzysta legendarnej grupy metalowej Slayer. O zgonie muzyka poinformował w nocy z czwartku na piątek w internecie jego zespół muzyczny.

Dwie Warszawy

Julien Bryan nakręcił film w Warszawie, która była oblężona przez Niemców w wrześniu 1939 roku. Wrócił do Warszawy po wojnie i tym razem już na kolorowej taśmie filmowej nakręcił obraz miasta w ruinie. Dwie Warszawy porównuje na podstawie niezwykłego filmu Marek Osiecimski ("Polska i Świat").

Spotkanie więźniów politycznych

Dzień Polonii i Polaków na Świecie to doskonały pretekst, by pokazać wzruszające spotkanie po latach dwóch więźniów politycznych. Jednym z nich jest Drago - amerykański komandos polskiego pochodzenia. Gdy pierwszy raz pokazaliśmy go w "Polsce i Świecie", zgłosił się do nas mężczyzna, który razem z nim za działalność opozycyjną w latach 80-tych siedział w jednej celi w więzieniu w Hrubieszowie ("Polska i Świat").

Bez znieczulenia

Amfetamina to po marihuanie najpowszechniej dostępny narkotyk w Polsce. Między innymi dlatego, że wyprodukowanie go dla zdolnego chemika dysponującego nawet prymitywnym laboratorium nie jest wielkim problemem. Wielkie mogą być za to zyski z handlu amfetaminą i tu Polska wyrasta na światowego potentata. W niechlubnej klasyfikacji producentów i dostawców wyprzedzają nas jedynie Holendrzy i Belgowie.

Na skraju desperacji

Zuchwałość i desperacja, którą pokazuje mechanizm werbowania przemytników. Jak udało nam się ustalić, człowiek kierujący grupą przerzucającą do Polski kokainę z Dominikany, "swoich" pracowników wybierał spośród osób będących w dramatycznej sytuacji finansowej. Tak dramatycznej, że ogłaszali w internecie chęć sprzedania własnych narządów. To właśnie tacy ludzie pod koniec ubiegłego roku próbowali przemycić do Polski rekordową ilość kokainy.

M00001. Najstarszy i najdroższy

Sprzedany za rekordową kwotę australijski banknot o nominale 10 szylingów znów został wystawiony na aukcję i ponownie może spodziewać się pobicia rekordu. To najstarszy banknot w historii kraju.

124 metry i nowe WTC bez konkurencji

Po zainstalowaniu iglicy nowojorski drapacz chmur One WTC został najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych. - To dla tych wszystkich, którzy odeszli - inżynierowie nie zapominają o ofiarach września 2001 roku.

Połowa ludzkości bez dostępu do wolnych mediów

Z okazji obchodzonego 3 maja Światowego Dnia Wolności Prasy amerykańska fundacja Freedom House opublikowała raport. Szacuje w nim, że odsetek mieszkańców świata, którzy mają dostęp do wolnych mediów, spadł w 2012 r. do najniższego poziomu od 10 lat. Według FH prawie połowa światowej populacji żyje w krajach "bez wolności prasy".

Szkoccy maturzyści będą jeździć do Auschwitz

Rząd Szkocji potwierdził, że przeznaczy 500 tys. funtów w ciągu dwóch lat na sfinansowanie wycieczek młodzieży szkolnej z klas maturalnych do muzeum niemieckiego obozu w Auschwitz-Birkenau - donosi BBC.