Najnowsze

Najnowsze

Skradziony podczas wojny, cudem odnaleziony w Niemczech. Bezcenny obraz wraca do Polski

Został skradziony podczas wojny, ale udało się go odnaleźć i po ponad 70 latach wraca do Wrocławia. Mowa o obrazie Oswalda Achenbach "Via Cassia koło Rzymu". Dzieło z 1878 roku znajdowało się w rękach prywatnego właściciela na terenie Niemiec. Teraz obraz wrócił do Polski. - To ogromny sukces - mówiła podczas uroczystego odsłonięcia dzieła minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Pogubił się w kłamstwach". Prokurator pewny winy Pistoriusa

Prokurator Gerrie Nel w wygłoszonej w czwartek mowie końcowej starał się wykazać liczne sprzeczności w zeznaniach oskarżonego o zabójstwo z premedytacją Oscara Pistoriusa. - Pogubił się w swoich kłamstwach - podkreślił, opisując niepełnosprawnego lekkoatletę.

Przebudują Dworzec Świebodzki? Chętne trzy firmy

Rewitalizacja zabytkowego budynku Dworca Świebodzkiego i komercyjne zagospodarowanie pobliskiego terenu - to plany jego właściciela, czyli spółki PKP SA. Spółka wyłoniła trzy firmy, które będą rywalizowały o realizację tej inwestycji.

Gepardy ze śląskiego zoo będą miały nowy dom

Nowy pawilon z wybiegami dla gepardów to jeden z obiektów, który powstanie w ramach kolejnego etapu modernizacji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. -Aktualnie gepardy zajmują parter budynku dyrekcji, a my zajmujemy piętro. Nowy pawilon dla gepardów powstanie w pobliżu - mówi Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo. W planach jest również: budowa pawilonu z wybiegiem m.in. dla szympansów, basenu z zapleczem dla fok oraz Centrum Edukacji Ekologicznej z pomieszczeniami dla administracji. Łączny koszt inwestycji to ok. 1,7 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano na kwiecień 2015 r.

Papież Franciszek apeluje o ochronę chrześcijan w Iraku

Papież Franciszek zaapelował w czwartek do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań na rzecz ochrony mieszkańców północnego Iraku, w znacznej części chrześcijan, którzy uciekają przed ofensywą prowadzoną przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Plac zabaw i fitness na byłym cmentarzu. "To profanacja!"

Plac zabaw, urządzenia do ćwiczeń, zielona trawa - zrewitalizowany niedawno park w Skarszewach( woj. pomorskie) cieszy oko mieszkańców. Ale jest też problem. Bo park powstał w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu był cmentarz ewangelicki. Część mieszkańców uznała to za profanację i złożyła donos do prokuratury: - Jak odbywały się tu popijawy, to nikt się nie burzył - irytuje się burmistrz.

Jedna karetka na 100 tys. osób. W weekendy w Łebie bywa dramatycznie

W sezonie letnim na weekend do Łeby przyjeżdża ponad 100 tys. turystów. Tymczasem w tym jednym z największych nadbałtyckich kurortów o bezpieczeństwo plażowiczów dba tylko jedna karetka pogotowia. Dramatycznie jest już wtedy, kiedy pomocy potrzebują jednocześnie dwie osoby, a na pogotowie z pobliskiego Lęborka trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut.

Podpalenia aut w Łebie. "Chcą nas zastraszyć. To wojna o plażę"

Od maja w Łebie spłonęły już cztery samochody. Ostatnie auto należące do prezesa portu jachtowego, nowego zarządcy plaży w Łebie, podpalono pod koniec lipca. Całe zdarzenie i sprawcę uwieczniła kamera monitoringu. Na nagraniu widać jak ktoś oblewa samochód jakąś cieczą i podpala. – To wojna o plażę – nie ma wątpliwości uważa Andrzej Strzechmiński, burmistrz kurortu. Sprawę bada policja.

Konar zabił 2-miesięczne dziecko. Wytną wszystkie topole przy drodze

111 drzew, które rosną wzdłuż drogi między Dusznikami Wlkp. a Nowym Tomyślem zostanie wyciętych. W niedzielę jedno, które złamał wiatr, spadło na przejeżdżające BMW. Zginęło 2-miesięczne niemowlę. - Decyzja o wycięciu zapadła wcześniej, to nie efekt wypadku - przekonuje Tomasz Ratajczak, sołtys mięjscowości Głuponie.

Jak odchudzają się Polacy?

Jedna czwarta Polaków (26 proc.) stosowała w ciągu ostatniego roku jakąś dietę - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Ankietowani najczęściej wykluczali z jadłospisu słodycze i tłuste potrawy. 8 proc. badanych powróciło jednak do spożywania tych produktów. Najwięcej ankietowanych zdecydowało się na dietę, by schudnąć.

"Człowiek z tytanu" pobiegnie do Aten. Żeby wziąć udział w Spartathlonie

Piotr Kuryło wybiegł z Augustowa do Aten. Przed nim ponad 2 tys. km w upale i deszczu, pod górę przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię i Grecję. Biegacz ciągnie za sobą 50-kilogramowy wózek ze sprzętem, będzie w nim także spał. Swój bieg dedykuje osobom walczącym z nowotworami, w tym także chorej żonie. Bieg do Aten to nie koniec. "Człowiek z tytanu" weźmie udział w Spartathlonie, czyli biegu Ateny-Sparta na dystansie 240 km.

A1 darmowa, A4 płatna. Dlaczego?

Kierowcy z południa Polski denerwują się na premiera, że pozwolił bezpłatnie korzystać z A1, a zapomniał o A4. - To nie jest sprawiedliwe rozwiązanie - przekonują. - Nie chodzi o to by na drogach ćwiczyć system sprawiedliwości społecznej, tylko działać tam, gdzie problem jest najbardziej dotkliwy - tłumaczy decyzję Donalda Tuska Paweł Graś.

NATO zaoferuje Ukrainie "polityczne poparcie"

Ustępujący sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przybył do Kijowa, by – jak oświadczył – udzielić politycznego wsparcia władzom Ukrainy, które walczą z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Największe chrześcijańskie miasto Iraku w rękach dżihadystów

Dżihadyści ze zbrojnej organizacji Państwo Islamskie zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku - Bachdidę oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy ze środy na czwartek przez kurdyjskie oddziały - podali w czwartek zbiegli z miasta mieszkańcy i duchowny. Dżihadyści zmusili do ucieczki 100 tys. chrześcijan; udają się oni do Kurdystanu - powiedział patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako.

Zderzył się z łanią, dachował i wpadł do rowu

Bez poważniejszych obrażeń z kolizji wyszedł kierowca busa, któremu przed maskę wyskoczyła samica jelenia. Do zderzenia doszło w czwartek rano w miejscowości Szarocin (woj. dolnośląskie). Po kilkudziesięciu metrach hamowania z łanią na masce, samochód dachował i wpadł do rowu. Zwierzę nie przeżyło.