"Przyjdzie dzień sto pierwszy, kiedy stwierdzimy, że zapowiedzi się nie realizuje"

[object Object]
Premier Kopacz wygłosiła w Sejmie 45-minutowe expose tvn24
wideo 2/35

Zaskakująco dobre, konkretne, odważne i zawierające nowe elementy - tak expose Ewy Kopacz ocenia część politologów i socjologów. Inni są krytyczni i przekonują, że premier "nie porwała wielką wizją" oraz składała obietnice na 2016 r., choć ma rządzić tylko rok. - Na mównicę wyszła "dobra mama", która każdej grupie zawodowej coś naobiecywała. Jednak nasuwa się pytanie – tylko za ile? - zwraca uwagę dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z UW.

Jak mówi dr Olgierd Annusewicz, ekspert z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wystąpienie premier Kopacz zawierało wiele ciekawych elementów, które "będą zapamiętane". Zostanie zapamiętane także dlatego, że było stosunkowo krótkie i treściwe, na przykład w porównaniu z pierwszym expose Donalda Tuska (Kopacz przemawiała 45 minut, podczas gdy jej poprzednik aż 3 godziny i 7 minut - red.). - Premier Kopacz kilka razy podkreśliła: "to ja teraz jestem premierem" i to były słowa skierowane przede wszystkim do Donalda Tuska. Takie zapewnienie musiało się pojawić, by uciąć spekulacje, że nowa premier nie będzie rządzić samodzielnie - zaznaczył Annusewicz. Zdaniem politologa premier Kopacz zastosowała "ciekawy retorycznie element", który zostanie zapamiętany i będzie budować jej wizerunek jako silnego polityka. - Kilka razy użyła zdania "zobowiązuję ministra do", co miało pokazać, że jest bardzo silną osobą, zdolną do kierowania rządem - mówi Annusewicz.

Jego zdaniem mocno zapamiętanym elementem budowania wizerunku "matki stanu" będzie też próba zdjęcia "klątwy nienawiści" w życiu politycznym.

Za najważniejsze politycznie deklaracje na najbliższe miesiące Annusewicz uznaje walkę o korzystny dla Polski pakiet klimatyczny, zwiększenie budżetu obronnego, wprowadzenie nowego prawa o działalności gospodarczej, reformę systemu i administracji podatkowej, uchwalenie nowego prawa budowlanego oraz wsparcie dla przedsiębiorców. Zdaniem Annusewicza trudnym do zrealizowania celem będzie dla nowego rządu np. ochrona górnictwa przed nieuczciwą konkurencją i jednocześnie doprowadzenie do rentowności tej branży. W ocenie eksperta premier zakończyła swoje expose bardzo ważnym, zaskakującym elementem.

- Bardzo dobrą klamrą wystąpienia było poproszenie o sto dni współpracy, a nie o sto dni spokoju, jak się spodziewano. Ta klamra to było również nawiązanie do wizerunku matki stanu - mówi Annusewicz.

Szanse na sukces?

Apel do opozycji o współdziałanie to także zdaniem Ireneusza Krzemińskiego jeden z najciekawszych elementów expose Ewy Kopacz, obok zmian w ordynacji podatkowej i nowego podejścia do stanowienia prawa.

- Jeśli uda jej się przez rok zrealizować przynajmniej część zapowiedzi, ma szanse na sukces - mówi Krzemiński o Kopacz.

Jego zdaniem w expose było kilka odważnych deklaracji, przede wszystkim zapowiedzi dotyczące nowej ordynacji podatkowej i nowej ustawy o działalności gospodarczej.

Odważne i istotne było też według niego to, co Kopacz powiedziała o nowym duchu prawa. - Że duch prawa powinien służyć uczciwym ludziom, a nie być skierowany jedynie na restrykcje - podkreśla Krzemiński. - Gdyby taki kierunek ten rząd obrał, wróżyłoby to mu dobrze w następnych wyborach - dodaje. "Ciekawy i niegłupi" - w opinii Krzemińskiego - jest także pomysł finansowania studiów zagranicznych dla tych, którzy po ich skończeniu będą gotowi na pracę przez pięć lat w Polsce. Mniej jednoznacznie należy - zdaniem Krzemińskiego - ocenić to, co premier Kopacz mówiła o przyjęciu euro. Socjolog zauważa, że wejście Polski do strefy euro jest w tej chwili niemożliwe ze względu na "niedostosowanie infrastruktury instytucjonalno-finansowej". Byłoby przede wszystkim gestem politycznym, bo dla gospodarki mogłoby być niekorzystne.

Trudne do interpretacji są też - zdaniem eksperta - słowa o polskiej polityce wobec kryzysu ukraińskiego. Zapowiedź "pragmatycznego" stanowiska może oznaczać politykę większych ustępstw, ale rozwinięcie tego, przyznaje Krzemiński, nie było już tak niepokojące. - Powiedziała jednak dosyć ostre i stanowcze zdanie, że nigdy nie zgodzimy się na aneksję części Ukrainy - mówi. Wyraźnie zabrakło, zdaniem socjologa, zapowiedzi zmiany sposobu zarządzania spółkami skarbu państwa. Tym bardziej że Rada Gospodarcza przy premierze Tusku, której sam Krzemiński jest członkiem, przygotowała propozycje rozwiązań w tej dziedzinie. - Niestety o tym pani premier nie wspomniała - ubolewa socjolog. Niemniej w całym expose Kopacz udało się pokazać nową twarz, mającą ją uwiarygodnić jako nowego lidera PO. - Charakterystyczna była drobna złośliwość pod adresem Tuska. Tak jakby chciała powiedzieć: Donaldzie to jest mój rząd i mówię to, co mówię, a nie to, co byś chciał, bym powiedziała - przekonuje Krzemiński.

"Ogólne wrażenie jest dobre"

Politolog dr Anna Materska-Sosnowska z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że expose Kopacz było konkretne i zawierało wszystkie elementy, które powinno mieć.

- Ogólne wrażenie jest dobre. Poruszone były wszystkie kwestie, które być powinny - mówi dr Materska-Sosnowska. W jej ocenie wszystkie zagadnienia były przedstawione we właściwej gradacji, choć zaskoczyło ją odnoszenie się przez premier do konkretnych osób. W opinii Materskiej-Sosnowskiej premier wypadła lepiej niż w swoich pierwszych wystąpieniach, które wygłaszała jako szefowa rządu. - Widać było, że się przygotowała - twierdzi politolog.

Przypomina, że wygłoszenie expose to olbrzymi stres, stąd drobne przejęzyczenia, które miały miejsce, ale premier wypadła jej zdaniem jako osoba "bardzo energiczna, dynamiczna w działaniu".

Bez zaskoczenia

Dr hab. Mikołaj Cześnik z SWPS uważa, że premier Ewa Kopacz w expose nie porwała wielką wizją, lecz raczej jako administratorka mówiła o rzeczach, które trzeba załatwić najszybciej.

- Było to expose doraźne, co każe myśleć, że podchodzi do swojego zadania realistycznie - ocenia.

Zdaniem politologa treść expose nie zaskakiwała. - Nie zauważyłem niczego, co by było bombą, która zaskoczyła publikę. Ważne, że nie ma tu fundamentalnej zmiany w sprawach najważniejszych: jest zapewnienie pełnej kontynuacji polityki zagranicznej Polski. Jest prośba o to, aby opozycja tego nie torpedowała. Z tego expose wydaje się, że ten główny kierunek polityki zagranicznej jest wyznaczony i on pozostanie taki, jak w ostatnich tygodniach i miesiącach - mówi ekspert.

Jego zdaniem ważna jest deklaracja Kopacz, że Polska nie da "rozwodnić stanowiska zachodu ws. Rosji". - To jest najważniejszy element, jeśli chodzi o wydźwięk międzynarodowy. Jeśli na cokolwiek czekano w innych stolicach europejskich, przede wszystkim w Kijowie, to przede wszystkim na to, co Kopacz powie na temat konfliktu na Ukrainie. Nie było tu obietnicy, że wyślemy wojska na wschód Ukrainy, ale też nie było wycofywania się z tego, co do tej pory Polska robiła w tej spawie - powiedział Cześnik.

Rząd na rok

Prof. Kazimierz Kik twierdzi, że Kopacz nie uwzględniła w swoim expose faktu, iż jej rząd jest przejściowy, na jeden rok.

Jego zdaniem Kopacz zapowiadała, na co pójdą publiczne pieniądze, ale - jak podkreślił - one mogą być wydawane dopiero w roku 2016, bo budżet na przyszły rok jest już przyjęty. - Zadania zaś roku 2016 będą określone przez zwycięzcę przyszłorocznych wyborów parlamentarnych - przypomina Kik. Jak podkreśla, w wystąpieniu premier Kopacz nie było pomysłów, jak zwiększyć zdolność Polski do produkowania, by zarobić pieniądze na zapowiedziane propozycje.

"Dobra mama naobiecywała"

Dla każdego coś przyjemnego - tak środowe expose premier Ewy Kopacz ocenia dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Według niej na mównicę wyszła "dobra mama", która każdej grupie zawodowej coś naobiecywała. - Jednak zaraz nasuwa się pytanie – tylko za ile? Poza tym, na pewno nie da się tego zrobić do przyszłorocznych wyborów. Więc to expose było właściwie na cztery lata - mówi Pietrzyk-Zieniewicz. Jej zdaniem zapowiedzi pięknie brzmią, ale od razu nasuwają się pytania i wątpliwości. Jako przykład podaje górnictwo. Przypomina, że premier mówiła o jego ochronie i rentowności, ale jednocześnie o restrukturyzacji i wprowadzaniu nowych technologii. - Można się z tych zapowiedzi cieszyć, ale to będzie strasznie drogo kosztować, a tu (w expose) jakoś tak mało było o pieniądzach - mówi politolog.

Pietrzyk-Zieniewicz zwraca też uwagę, że studenci mogą się cieszyć z perspektywy finansowania przez państwo studiów za granicą, ale już ich powrót do kraju, by tu te studia odpracować, może okazać się trudny ze względu na brak pracy. - Staże dla studentów w administracji publicznej – wspaniale, ale nie ma ani słowa o tym, że jednak ta biurokracja, jej rozrost powoduje dzisiaj spore koszty i jest raczej przeszkodą niż pomocą w rozwiązywaniu problemów - wylicza. - I jeszcze jedno, jeśli pani premier zajmuje się problematyką otyłości wśród najmłodszych, to mam wrażenie, że to jest już bardzo pod publiczkę - dodaje. - Napoleon miał swoje 100 dni i być może pani Kopacz też będzie miała swoje 100 dni prosperity. To, co mówiła, różnym grupom mogło się podobać, ale do momentu, kiedy te grupy nie zadadzą sobie pytania, za co to będzie robione. Przyjdzie też dzień 101., kiedy stwierdzimy, że tych zapowiedzi się nie realizuje - zapowiada politolog.

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN