Najnowsze

Najnowsze

Wielkie podglądanie w Pile. Obraz z monitoringu w kablówce

Wielki brat patrzy w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa zainstalowała na kilku osiedlach monitoring. Niby nic dziwnego, ale w tym przypadku sąsiadów można podglądać w lokalnej kablówce. Lokatorzy mogą poczuć się jak w reality show. [Polska i Świat]

Kopacz: Nie możemy zlekceważyć eboli. Minister zdrowia przygotuje instruktaż dla obywateli

Minister zdrowia dostał polecenie, by przygotować instruktaż dla obywateli, jak się zachowywać, aby ustrzec się przed ebolą - poinformowała Ewa Kopacz. Premier, która w czwartek rozmawiała o zagrożeniu związanym z epidemią z prezydentem Francji Francois Hollande’em, podkreśliła, że istotne jest, "by wyznaczyć jeden europejski kierunek działania w tej sprawie". - Tego wirusa zlekceważyć nie można - mówiła.

Kolejne zbiorowe groby odkryto w Meksyku

Meksykańskie władze odkryły cztery kolejne zbiorowe groby w ramach śledztwa w sprawie zaginięcia dwa tygodnie temu 43 studentów - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Meksyku Jesus Murillo Karam.

Episkopat krytykuje darmowy elementarz

Episkopat Polski tym razem nie o gender, choć blisko, bo o darmowym elementarzu. Jest infantylny - oceniają biskupi. I dodają, ze pierwszoklasiści z nowego podręcznika dowiedzą się za mało o małżeństwie i rodzinie. Minister edukacji broni swojego dzieła, ale przyznaje, że nie na wartości chrześcijańskie postawiono. Tylko na te uniwersalne.

Porzucone lwiątko trafiło pod opiekę suki

Historia Parysa i Carmen spod Lublina. On jest bardzo małym lwem, ona psem. I jednocześnie zastępuje mu matkę. Ta biologiczna nie sprostała roli, więc szybko zaczęto szukać zastępstwa. I chyba się udało.

Podglądanie w Pile

Wielki brat w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Bo sąsiadów właśnie można podglądać w lokalnej kablówce. Na pomysł takiego monitoringu wpadli w miejscowej spółdzielni mieszkaniowej. Wpadli, zainstalowali i niektórych bardzo zdenerwowali.

3 mln zł więcej dla uchodźców. Pieniądze z rezerw budżetowych

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu finansów, by o blisko 3 mln zł zwiększyć wydatki na utrzymanie cudzoziemców ubiegających się w Polsce o status uchodźców. Przesunięcie środków ma być dokonane m.in. z rezerwy celowej dot. przeciwdziałaniu korupcji.

Boss bossów włoskiej mafii nie wysłucha zeznań prezydenta

Odbywający kilka wyroków dożywocia były szef szefów cosa nostry Toto Riina nie będzie świadkiem zeznań, jakie złoży prezydent Włoch Giorgio Napolitano - zdecydował sąd w Palermo. Sędziowie odrzucili wniosek adwokatów bossa bossów o udział w przesłuchaniu.

Biskupi podzieleni ws. rozwodników. "Intensywne i ożywione" dyskusje

Na synodzie biskupów na temat rodziny doszło do wyraźnego podziału na grupy zwolenników zmiany stosunku Kościoła do rozwodników w nowych związkach i przeciwników dopuszczenia ich do komunii - przyznał w czwartek Watykan. Obserwatorzy zwracają uwagę na gorący klimat debat.

W Meksyku wpadł szef narkotykowego kartelu

Meksykańska policja aresztowała przywódcę kartelu Juarez, Vicente Carrillo Fuentesa, znajdującego się w grupie najbardziej poszukiwanych bossów narkotykowych w kraju - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja ds. Bezpieczeństwa.

Kolejne ataki lotnicze USA w rejonie Kobane w Syrii

Stany Zjednoczone przeprowadziły w czwartek dziewięć nowych ataków lotniczych na islamistów w rejonie kurdyjskiego miasta Kobane na północy Syrii - poinformowało kierujące działaniami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo (CENTCOM) sił zbrojnych USA.

Bomba głębinowa znaleziona w Świnoujściu

150-kilogramową bombę głębinową znaleziono w czwartek podczas prac związanych z umacnianiem skarp Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. W piątek ekipa płetwonurków sprawdzi czy niewybuch jest uzbrojony. Następnie zostanie on zdetonowany.

Zły kierunek

Mamy nadzieję, że to nie zwiastun obierania złych kierunków w polityce zagranicznej.

Maria Delaperrière

Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku, komparatystka, przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki w Państwowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales, INALCO). Jest autorką książek: Les avant-gardes polonaises et la poésie européenne, Dialog z dystansu, Polskie awangardy a poezja europejska, La littérature polonaise à l’épreuve de la modernité, Literatura polska w interakcjach. Pod jej redakcją ukazało się ponad dwadzieścia publikacji poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej.

Joanna Orska

Krytyczka, literaturoznawca. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Prowadzi warsztaty krytycznoliterackie na specjalności Krytyka Literacka i Artystyczna oraz na kierunku Kultura i Praktyka Tekstu (Twórcze pisanie i edytorstwo). Zajmuje się przede wszystkim najnowszą poezją. Autorka książek: „Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce” (2004), „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” (2006) i „Republika poetów. Poetyckość i polityczność w krytycznej praktyce” (2013). Publikowała w „Tekstach Drugich”, „Odrze”, „Twórczości”, „Dekadzie Literackiej”, „FA-arcie”, „LITERZE”.

09.10| "Meteo News"

W dzisiejszym programie "Meteo News m.in. o kolejnej ulewie w Portugalii, supertajfunie Vongfong, który według prognoz wkrótce dotrze do Japonii oraz kolejnym pożarze lasów w Kalifornii.