Najnowsze

Najnowsze

Eksperymenty w łódzkim supersymulatorze. "To pierwsze takie laboratorium na świecie"

Ma kosztować 20 mln złotych i ważyć 40 ton; w środku 100 km połączeń elektrycznych i 6 ton kabli. Wszystko w jednym celu - stworzenia miejsca, gdzie wirtualnie będzie można przeprowadzać eksperymenty chemiczne. - Tworzymy urządzenie, które może wpłynąć niemal na każdą dziedzinę życia, na przykład może przyczynić się do poprawy skuteczność produkowanych leków - podkreślają naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy są pomysłodawcami powstania laboratorium.

Rozejm na papierze, walki w Doniecku

W Doniecku, na wschodzie Ukrainy, mimo obowiązującego rozejmu wciąż trwają walki między prorosyjskimi rebeliantami a ukraińskimi siłami rządowymi. W wyniku ostrzału w ciągu ostatniej doby zginęły w mieście trzy cywilne osoby - podały we wtorek władze Doniecka.

Gwiazdy na premierze zmartwychwstałego "Potopu". Brakowało Oleńki

Pokazem filmu "Potop Redivivus" - zrekonstruowanego cyfrowo i na nowo zmontowanego "Potopu" Jerzego Hoffmana - rozpoczął się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wśród gwiazd, które pojawiły się na czerwonym dywanie, zabrakło zmarłej w czerwcu Małgorzaty Braunek, która grała Oleńkę Billewiczównę. W tym roku o główną nagrodę festiwalu, Złote Lwy, powalczy 13 filmów.

Okup albo śmierć, dwie doktryny. Kto płaci terrorystom?

Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat terroryści wymusili 125 mln dolarów okupu w zamian za uprowadzonych na Bliskim Wschodzie Europejczyków. Płacą, choć oficjalnie milczą na ten temat, m.in. Niemcy, Włosi, Hiszpanie i Francuzi. Inną doktryną kierują się Amerykanie i Brytyjczycy, którzy nie negocjują z terrorystami i nie płacą. W ciągu ostatniego miesiąca terroryści ścięli dwóch amerykańskich dziennikarzy i jednego Brytyjczyka. Grożą egzekucją kolejnego.

Błąd urzędnika skarbowego zniszczył firmę. "Nie mieliśmy jak pracować, produkować, żyć"

Kopalnia Szarogłazu w Młynowie (woj. dolnośląskie) to była prężnie działająca rodzinna firma. Zniszczył ją błąd urzędnika skarbowego. Niesłusznie naliczony podatek sprawił, że właściciele kopalni stracili dorobek życia. Po kilku latach sąd uchylił decyzję skarbówki, ale było już za późno. Poszkodowani dalej muszą walczyć, choćby o to, by mieć gdzie mieszkać. Materiał "Czarno na białym".

Jak USA zaakceptowały atomowy Izrael

Dokładnie 45 lat temu Stany Zjednoczone ostatecznie pogodziły się z faktem, że Izrael stał się państwem atomowym. Podczas spotkania w Białym Domu we wrześniu 1969 r. prezydent Richard Nixon i premier Izraela Gołda Meir ustalili, że Waszyngton zaakceptuje posiadanie broni atomowej przez Izrael, ale z kolei Izraelczycy nie będą publicznie przyznawać się do jej posiadania.

Turcja stworzy "strefę buforową" przed dżihadystami?

Tureckie wojsko opracowuje plany utworzenia na południowej granicy kraju "strefy buforowej" chroniącej przed dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały w poniedziałek tureckie media cytując prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Błąd urzędnika skarbowego zniszczył firmę. I życie

Prężnie działającą przez lata firmę kamieniarską zniszczył błąd urzędnika skarbowego. Przez niesłusznie naliczony podatek właściciele firmy stracili dorobek życia. I choć sąd uchylił decyzję skarbówki, to dziś nikt nie poczuwa się do winy, a poszkodowani dalej muszą walczyć. Choćby o to, by mieć gdzie mieszkać.

"Zniszczeni przez skarbówkę". Tak o sobie mówią

Są poszkodowani, a nie ma winnych. Teoretycznie od trzech lat jest prawo, które przewiduje konsekwencje finansowe dla urzędnika za jego błędy, ale praktycznie nikt nie został ukarany. Doskonale widać to na przykładzie urzędu skarbowego: zbankrutowane firmy, osobiste dramaty, ciągnące się latami procesy i żadnej odpowiedzialności konkretnych osób za konkretne błędy. Martwe prawo. Dlaczego nie działa?

Kwaśniewski śpiewa hymny Rosji i ZSRR

Aleksander Kwaśniewski swoim występem zaskoczył widownię w Kijowie. Były prezydent najpierw odśpiewał, a potem porównał hymn Rosji do hymnu ZSRR. - Mogą zmieniać słowa, ale nie zmieniają muzyki - powiedział, zaznaczając, że Rosja dąży do odbudowania potęgi, jaką był kiedyś Związek Sowiecki.

Nikt nie pali się do bombardowań. Jak wygląda iracka koalicja chętnych?

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział kilka dni temu, że Stany Zjednoczone poprowadzą "szeroką koalicję" do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, "gdziekolwiek się znajdą". Zadanie to okazuje się nie takie proste. Chętnych do walki z dżihadystami wcale nie jest tak wielu, a podział obowiązków między przyszłymi koalicjantami również nie jest jeszcze jasny.

Generał Breedlove: "zielone ludziki" w Mołdawii

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove powiedział w poniedziałek, że wiele wskazuje na to, że Rosja stosuje w Mołdawii elementy strategii wojny hybrydowej. Przypomniał, że dzięki takim działaniom udało się Moskwie oderwać Krym od Ukrainy.

Ale kawał!

Prosimy do zbioru Państwa sucharów dodać ten zaprezentowany przez posła PiS Mariusza Błaszcza - zacny!

Nieudolny atak

Ewa Kopacz według Joachima Brudzińskiego jest niesamodzielna ale potrafi zadecydować o smaku jogurtu, który chce kupić.

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów na Białorusi

Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa – podkreśliła w poniedziałek w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.