Najnowsze

Najnowsze

Pociąg o czasie? Nie w Kolejach Śląskich. "Sytuacja absolutnie wyjątkowa"

Koleje Śląskie znalazły się na szarym końcu rankingu punktualności regionalnych przewoźników. Jedynie 80,83 proc. kursów tej spółki odbyło się zgodnie z rozkładem jazdy. - To z powodu największych od 20 lat inwestycji i remontów - broni się przewoźnik, który wzór może czerpać z Kolei Małopolskich - tam 99,81 proc. składów dojeżdża na czas.

Wardęga skazany za film. "Przecież miałem spodenki"

Słynny vloger Sylwester Wardęga został skazany na prace społeczne za jeden ze swoich filmów. Sąd wymierzył mu taką karę za "nieobyczajny wybryk" i zakłócenie spokoju i porządku publicznego na terenie warszawskiej galerii handlowej.

"Rosja będzie wolna". Moskwa pożegnała Borysa Niemcowa

Tysiące ludzi przyszły do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, aby pożegnać Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelonego w piątek późnym wieczorem przed Kremlem. Z Centrum Sacharowa trumna z ciałem Niemcowa została przewieziona na Cmentarz Trojekurowski.

Proboszcz przyciął konary chronionych drzew. Konserwator oburzony: całkowita samowola

Kilka konarów grabów na Ostrowie Tumskich zostało nielegalnie przyciętych. - Drzewa były zdrowe - oceniają aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Drzew. Przycięcia wykonano na zlecenie proboszcza parafii katedralnej, ale bez zgody konserwatora zabytków, który nadzoruje ten teren. - Ksiądz nikogo nie zawiadomił, to była całkowita samowola prawna - oburza się miejska konserwator.

MSZ wysyła notę protestacyjną. "Nie wiedzieliśmy o liście Polaków objętych zakazem wjazdu"

- W nocie dyplomatycznej MSZ wyraża protest w związku z niewpuszczeniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na pogrzeb Borysa Niemcowa - powiedział rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. - Podkreślamy, że marszałek Borusewicz chciał oddać hołd w imieniu Polski i Polaków wybitnemu rosyjskiemu politykowi - poinformował, dodając, że MSZ nie otrzymało listy Polaków objętych zakazem wjazdu w ramach retorsji za objęcie sankcjami rosyjskich urzędników państwowych.

Sejm uczcił uchwałą pamięć Borysa Niemcowa

Posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę oddająca hołd Borysowi Niemcowowi, rosyjskiemu opozycjoniście, zamordowanemu w piątek w Moskwie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski przyznał we wtorek, że jest osobiście wstrząśnięty zabójstwem Niemcowa.

W Filharmonii Krakowskiej muzycy protestują po zwolnieniu dyrygenta

Muzycy z Filharmonii Krakowskiej protestują po tym, jak w trybie natychmiastowym zwolniony został Michał Dworzyński, dyrektor artystyczny. Jak zaznaczają, dyrygent był jedyną osobą, która dążyła do rozwoju filharmonii i sprzeciwiają się zarządzeniom naczelnego dyrektora placówki Bogdana Toszy. Wcześniej wystosowali pismo o jego odwołanie.

Cień "afery rozporkowej". Ukryta wskazówka na portrecie Clintona

Portret Clintona wisi w Waszyngtonie już prawie dekadę, ale dopiero teraz autor ujawnił jego ukryty przekaz. A chodzi o niepozorne zaciemnienie, które widać na gzymsie kominka tuż obok prezydenta. Jak twierdzi autor obrazu, cień rzuca słynna niebieska sukienka, należąca do kochanki Clintona z czasów tzw. "afery rozporkowej", Moniki Lewinsky.

Im Rosja nie mogła odmówić wiz. Kto z Zachodu żegnał Niemcowa?

Rosyjskie władze starały się, by obecność zachodnich polityków na pogrzebie Niemcowa ograniczyć do minimum. Przykładem jest brak zgody na wjazd dla delegacji parlamentarnej z Polski. Jednak pojechała tam grupa dyplomatów, którym Kreml nie mógł zabronić udziału w pogrzebie, zablokować wjazdu do Rosji. To ambasadorowie USA i krajów UE, na stałe przebywający w Moskwie. Ale nie tylko oni pojawili się w Centrum Sacharowa.

Mieszkańcy nie chcą rzeźby przypominającej waginę, urzędnicy będą ich edukować

Wciąż nie wiadomo, czy w Ustce stanie 3-metrowa rzeźba, która ma być nowym symbolem kurortu. Projekt Maurycego Gomulickiego od początku budzi wiele kontrowersji, bo mieszkańcom kojarzy się z waginą. Podczas konsultacji krytykowali rzeźbę, jednak burmistrz ciągle nie zdecydował, czy pojawi się ona w porcie. Do sztuki współczesnej mieszkańców kurortu zamierzają przekonywać inicjatorzy nowej wizji "ust".

"Ogórek rośnie, Dudzie rośnie, Komorowski ma tendencję odwrotną"

Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski to zastój, a Andrzej Duda to rozwój - w taki sposób opozycja komentuje najnowszy sondaż Millward Brown dla TVN24. Wynika z niego, że w wyborach prezydenckich możliwa jest druga tura, w której Bronisław Komorowski o reelekcję zawalczyłby z kandydatem PiS, Andrzejem Dudą.

Włamali się do plebanii w Przemęcie. Wpadli dzięki badaniom DNA

10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy włamali się do plebanii w Przemęcie. Do kradzieży doszło latem zeszłego roku. Sprawców wówczas nie udało się ustalić, jednak policjanci na miejscu zdarzenia zabezpieczyli próbkę krwi. Porównano ją z DNA seryjnych włamywaczy z Dolnego Śląska. Okazało się, że to krew jednego z nich.

Snowden już nie chce mieszkać w Rosji? Jego adwokat ujawnia plany

Rosyjski adwokat byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena ujawnił, że ten chciałby wrócić do ojczyzny. Snowden otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., po ujawnieniu tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W Stanach Zjednoczonych postawiono mu zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

Wybory w Egipcie wstrzymane. Nie wiadomo, na jak długo

Egipski Sąd Administracyjny podjął we wtorek decyzję o wstrzymaniu zaplanowanych na marzec i kwiecień wyborów parlamentarnych - podano na portalu dziennika "Al-Ahram". W zeszłym tygodniu Sąd Konstytucyjny uznał część ordynacji wyborczej za niekonstytucyjną.

Chore kolejki pod przychodnią. Pacjenci czekają, a telefon milczy

Codziennie rano przed poznańską przychodnią na osiedlu Orła Białego ustawiają się długie kolejki. Pacjenci przychodzą jeszcze przed otwarciem i czekają w ogonku przed budynkiem. Tłumaczą, że to jedyny sposób, żeby dostać się do lekarza, bo telefonu nikt nie odbiera i zapisać się wcześniej na wizytę nie sposób.

Chodnik donikąd, czyli jak urzędnicy chcieli pomóc choremu łodzianinowi

Miała być pomoc w wydostaniu się z własnego podwórka, wyszło budowalne kuriozum. Urzędnicy zaczęli budować chodnik, po którym jeżdżący na wózku pan Leszek miał dojechać do ulicy bez brodzenia w błocie. Chodnik jednak urywa się trzydzieści metrów od ulicy. Dlaczego? Przez "problemy administracyjne".