Najnowsze

Najnowsze

"Vendetta", "chęć przepisania historii" i skąd telewizor w domu elektryka. #PisząoPolsce i Wałęsie

Najbardziej żarliwymi przeciwnikami Wałęsy nie są starzejący się aparatczycy, ale ludzie, którzy walczyli o pokonanie komunizmu - pisze brytyjski „The Economist”. Zachodnie media kolejny dzień z rzędu zdominował Lech Wałęsa i ujawnione dokumenty na temat jego rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Prasa doszukuje się tutaj kontekstu politycznego i zauważa, że ta sprawa umocni podział w polskim społeczeństwie. #PisząoPolsce

Samolot pasażerski rozbił się w górach. Nikt nie przeżył

W Nepalu rozbił się w środę niewielki samolot z 23 osobami na pokładzie, który zmierzał z Pokhary do położonego na północy kraju Jomsom - poinformowała policja. Nikt nie ocalał. Wieża kontroli lotów straciła kontakt z maszyną niedługo po starcie.

"Dwa na szynach", "pięć plus", "lufa". Politycy oceniają 100 dni rządu

- Zostało spełnionych tylko kilka punktów z tego, co zapowiedziała pani premier w expose - recenzował "studniówkę" rządu Piotr Apel (Kukiz'15). W ocenie Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) było to "najtrudniejsze sto dni polskiego rządu od 1989 r.", a Jakuba Rutnickiego z PO - "sto dni niespełnionych obietnic". Zadowolony jest Krzysztof Łapiński (PiS), który zastrzega jednak, by jeszcze poczekać z wydawaniem opinii.

Wałęsa o kontaktach z "kontrwywiadem": do 1976 r. było pięć spotkań

Na polecenie kierownika do 1976 r. spotkałem się pięć razy z kontrwywiadem, a nie z funkcjonariuszami SB - napisał w środę w najnowszym wpisie na swoim mikroblogu Lech Wałęsa. Do 1976 r. był też - jak podkreślił - formalnie wzywany na komendę milicji. Oświadczył, że podczas tych spotkań na nikogo nie donosił.

"Tyle pieniędzy tu zainwestowałem". Trump wygrywa w Nevadzie

Na podstawie sondaży exit polls oraz wstępnych wyników, amerykańskie telewizje CNN, Fox News i ABC zgodnie przewidują, że wtorkowe prawybory prezydenckie w stanie Nevada wśród kandydatów ubiegających się o nominację Partii Republikańskiej wygrał Donald Trump.

Napadli na bank, szuka ich policja

Weszli do jednego z rzeszowskich banków, grozili nożem kasjerce i ukradli pieniądze. Teraz poszukują ich policjanci. W znalezieniu sprawców napadu mają pomóc zdjęcia podejrzewanych.

Fala Amerykanów wraca do Iraku. Szykują się na długi pobyt

Na przestrzeni roku ośmiokrotnie zwiększyła się liczba cywilów pracujących dla amerykańskiego wojska w Iraku. Jak wynika z dokumentów przedstawionych przez Pentagon, na początku 2015 roku było ich 250, a dzisiaj jest ponad dwa tysiące. Ich obecność dobrze obrazuje, jak gwałtowne wzrasta obecność amerykańskiego wojska w Iraku.

Siemoniak: Wałęsa serwuje chaotyczne wypowiedzi

Wydaje mi się, że to jest zbieg różnych złych, dziwnych okoliczności - skomentował ujawnienie przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka Tomasz Siemoniak. - Nie mam wątpliwości, iż patologią jest, że Kiszczak trzymał w domu teczki i jakiekolwiek ważne dokumenty. Późniejszy ciąg zdarzeń to już nie jest jednak żaden spisek, ale gorączka w IPN, politycy ochoczo to wykorzystujący i Lech Wałęsa chaotycznie próbujący się bronić - mówił w "Jeden na jeden" były minister obrony.

Ponad ćwierć miliona ofiar wojny w Syrii

Trwająca od prawie pięciu lat wojna w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku rewoltą przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada, kosztowała życie ponad 270 tys. ludzi - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Były oficer z "El Faro": Polacy nie remontowali maszynowni

Były pierwszy oficer-mechanik zaginionego na początku października koło Wysp Bahama kontenerowca "El Faro" oświadczył we wtorek, że pięciu Polaków uczestniczących w ostatnim rejsie tego statku nie było zatrudnionych przy pracach remontowych w maszynowni.

Tak źle nie było od 70 lat. Krytyczny raport AI, także o Polsce

Stan przestrzegania praw człowieka sięgnął najniższego możliwego poziomu od 70 lat. Rok 2015 poddał ciężkiej próbie międzynarodowy system odpowiedzi na kryzysy i migracje – czytamy raporcie Amnesty International o prawach człowieka. W dokumencie znalazły się także zastrzeżenia wobec Polski.

Zidentyfikowano sprawcę krwawego zamachu

Tureckie władze potwierdziły we wtorek tożsamość sprawcy samobójczego zamachu w Ankarze w minioną środę, w którym zginęło 29 osób. Zamachowcem okazał się Abdulbaki Somer - Kurd z ugrupowania Sokoły Wolności Kurdystanu, pochodzący z prowincji Van na wschodzie Turcji.

Szef NATO: nie będziemy zawracać łodzi z uchodźcami

Okręty NATO, wysłane na Morze Egejskie, by wspomóc UE w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego, nie będą powstrzymywać i zawracać łodzi z uchodźcami - oświadczył we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Powinni zdecydować Amerykanie, a nie prezydent kulawa kaczka"

Prezydent Barack Obama jeszcze nie mianował następcy zmarłego niedawno sędziego Sądu Najwyższego USA Antonina Scalii, ale liderzy Republikanów w Senacie już wykluczyli zarówno przesłuchania, jak i głosowanie ws. tej kandydatury przed wyborami prezydenckimi.

"Wchodzi w kontakty z bezpieką, kiedy jeszcze są niepochowane trupy"

To bardzo ciężka lektura i duża rysa na bohaterze - powiedział w "Kropce nad i" historyk prof. Andrzej Friszke. Odniósł się w ten sposób do dokumentów z domu gen. Czesława Kiszczaka. Zdaniem Jana Lityńskiego, działacza opozycji w PRL, optymistyczne jest, że człowiek, który upadł na dno, dźwignął się i stanął na czele ruchu, który obalił komunizm.

"W 1980 wszyscy wiedzieli, że Wałęsa urwał się ze smyczy SB"

- Osoby, które tworzyły "Solidarność", nie dostają obecnie nowych informacji - stwierdził w "Faktach po Faktach" Andrzej Celiński, były senator. - Zakres (działalności TW "Bolek" - red.) tego, co wynika z tych materiałów, jest szokujący. Zakres, ale nie sam fakt kontaktów - ocenił Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu i były senator. Byli opozycjoniści komentowali sprawę upublicznionych przez IPN dokumentów TW "Bolek".