Najnowsze

Najnowsze

Cimoszewicz: polski sygnał wobec Wielkiej Brytanii jest w gruncie rzeczy obraźliwy

- Wydaje mi się, że ewentualny zysk wizerunkowo-propagandowy osiągnięty będzie za wysoką cenę - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty polskich ministrów w Londynie. Były premier ocenił, że Polska wysyła do Wielkiej Brytanii sygnał jak "do państwa upadłego": nie radzicie sobie, przyjeżdżamy zobaczyć, co u was szwankuje.

Prof. Zoll o niszczeniu autorytetu władzy sądowniczej

Po nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich profesor Andrzej Zoll ponawia uwagi dotyczące, jak mówił, działań zmierzających w kierunku obniżenia prestiżu sędziów. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego w programie Tak jest przekonywał, że obserwuje niszczenie autorytetu władzy sądowniczej w Polsce.

Król nie traci nadziei. Ale czasu coraz mniej

Król Hiszpanii Filip VI oświadczył, że daje partiom więcej czasu na negocjacje w sprawie nowego kandydata na szefa rządu. W piątek konserwatyście Mariano Rajoyowi nie udało się uzyskać wotum zaufania deputowanych, co grozi kolejnymi wyborami.

Zoll: rząd chce działać w kierunku obniżenia prestiżu naszej grupy

- Takie działania są niedopuszczalne, bo niszczy się autorytet władzy, która jest niezwykle potrzebna w demokratycznym państwie prawa - powiedział w programie "Tak jest" prof. Andrzej Zoll. Skomentował w ten sposób przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt przewidujący jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną oraz "ostre wypowiedzi" ze strony polityków obozu władzy.

Rok Kieślowskiego. Projekcje w Gdyni, Warszawie i online

W 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, laureata pierwszej Europejskiej Nagrody Filmowej. W ramach obchodów Roku Kieślowskiego odbędą się m.in. projekcje filmowe festiwalu w Gdyni, maraton online filmów twórcy oraz wystawa zdjęć.

Karkołomne manewry na niemieckim niebie. Z polskim akcentem

W mieście Lausitz w Niemczech odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Uczestnicy latali w dwóch konkurencjach. W pierwszej zwyciężył Australijczyk, w drugiej Niemiec. Był też polski akcent. Na drugim i trzecim miejscu w 2 wyścigach zameldował się Polak - Łukasz Czepiela. Dzięki temu zapewnił sobie występ w finale imprezy w Las Vegas. Lotnicy osiągali prędkość dochodzącą nawet do 370 km/h.

Rząd zgadza się na plan Ziobry. Nowa kara dla sędziów, jawne oświadczenia majątkowe

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną dla sędziów przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji dwóch ustaw. Zmiany dotyczą też rekompensat za przewlekłość postępowań przed sądem. "Od przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości można i należy wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli" - argumentował resort sprawiedliwości, prezentując w lipcu założenia projektu.

"Natłok ataków motywowanych nienawiścią". HRW o incydentach na Wyspach

Policyjne statystyki pokazują, że po Brexicie w Wielkiej Brytanii częściej dochodzi do ataków motywowanych nienawiścią - alarmuje Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Przytacza ubiegłotygodniowy raport ONZ, w którym jako jedną z przyczyn wzrostu takich nastrojów wskazano "dzielącą" i "ksenofobiczną" kampanię zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Mocny Huzar w litewskim lesie

Na Litwie odbyły się manewry NATO o kryptonimie Strong Hussar. 1300 żołnierzy z Polski, USA i Litwy ćwiczyło razem przez dwa tygodnie. Manewry zostały przeprowadzone na zalesionym poligonie z użyciem ciężkiego sprzętu.

Abbas z Netanjahu "spotkają się w Moskwie"

Palestyński przywódca Mahmud Abbas zgadza się na bezpośrednie rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Rosji - poinformowały rosyjskie media, powołując się na palestyńską ambasadę w Moskwie.

Po pięciu latach wraca ambasador

Wielka Brytania poinformowała, że mianowała swego pierwszego od 2011 roku ambasadora w Iranie, co jest przejawem dążeń do rozszerzenia współpracy między obu państwami.

Obama: problemem "luki w zaufaniu". Putin: rozumiemy się nawzajem

"Luki w zaufaniu" utrudniają wypracowanie porozumienia z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Syrii - oświadczył prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent z kolei uznał, że porozumienie w sprawie Syrii może zostać osiągnięte w ciągu kilku dni.

Opozycja utrzymała fotele. "Jestem całkiem zaszokowany"

W niedzielnych wyborach do Rady Ustawodawczej Hongkongu mandaty zdobyło kilku zwolenników niepodległości tego kontrolowanego przez Chiny terytorium, co zapewne wzmocni napięcia w relacjach z komunistycznymi władzami w Pekinie - napisał Reuters.

Opozycja ma "żal i pretensje". PiS: tak dobrego marszałka nie było

Sejm odrzucił w poniedziałek wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Mamy żal do marszałka Kuchcińskiego i uzasadnione pretensje o to, co się działo na sali sejmowej - mówiła po głosowaniu była premier, Ewa Kopacz. - Tak dobrego marszałka, jakiego dzisiaj ma opozycja, myśmy nie mieli - stwierdziła z kolei Beata Mazurek, rzeczniczka klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Rewizje w firmach znanego miliardera

W biurach firmy Renova należącej do rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga trwają rewizje - podały rosyjskie media. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej przeszukania związane są ze śledztwem dotyczącym korupcji we władzach Republiki Komi.

Uprowadzili i żądali 100 tys. złotych okupu

Policjanci zatrzymali dziesięć osób w związku z uprowadzeniem mężczyzny, za którego uwolnienie sprawcy żądali 100 tys. złotych okupu. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu sześciu spośród podejrzanych.

Opowieść o najbardziej dramatycznym roku stulecia w finale Nagrody Nike 2016

- Chciałam dowiedzieć się, jak to było w 1945 r. z perspektywy pyłku, czyli człowieka, którym przez ten czas rzucały losy historii - mówiła w programie "Xięgarnia" TVN24 Magdalena Grzebałkowska. Jej opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia "1945. Wojna i pokój" jest pierwszym z siedmiu finalistów tegorocznej Literackiej Nagrody NIKE.

Amerykańskie drony znów zapolowały

Sześciu bojowników jemeńskiego odłamu Al-Kaidy zginęło w zbombardowanym przez amerykański dron domu - podaje agencja Reutera powołując się na lokalne źródła. Do zdarzenia doszło na terytoriach plemiennych w centralnej prowincji Marib.

Seria zamachów, dziesiątki ofiar

Co najmniej 48 osób zginęło w zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek w Syrii na terenach kontrolowanych przez siły rządowe i Kurdów - poinformowały państwowe media. Do zamachów przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Poroszenko: bezprawie nie może być reakcją na prorosyjskie media

Niedopuszczalne jest, by finansowane przez Rosję media na Ukrainie destabilizowały sytuację, lecz reakcja na ich działania też nie powinna wychodzić poza ramy prawa – oświadczył prezydent Petro Poroszenko. W ten sposób skomentował sytuację związaną z podpaleniem kijowskiej siedziby telewizji Inter.